zinokZinok potrebuje každá bunka v tele, ale mnohí z nás nemajú tohto minerálu v potrave dostatok. Tento minerál tvorí súčasť enzýmov – chemických látok, ktoré v organizme ovplyvňujú všetko – od trávenia po hojenie rán. Je rozhodujúcou zložkou imunitného systému a pomáha v boji proti infekciám.

Tento minerál je koncentrovaný v svaloch, kostiach, koži, obličkách, pankrease, očiach a u mužov v prostate. Je hojný v potravinách s vysokým obsahom bielkovín, napríklad v mäse a rybách. Telo minerál nevytvára ani neukladá, takže je nutné ho neustále dopĺňať z vonkajších zdrojov.

Funkcia zinku


Zinok pomáha v prevencii nachladnutia, chrípky a iných infekciách. Pomáha v liečení mnohých chronických ochorení, od reumatickej artritídy a zníženej činnosti štítnej žľazy až po chronickú únavu a osteoporózu. Zinok ďalej upokojuje kožné problémy a tráviace ťažkosti. Môže zlepšovať plodnosť, udržiavať zdravé vlasy a zmierňovať hučanie v ušiach.

Účinky zinku

Zinok je nevyhnutný pre nespočetné procesy v tele, od rastu buniek k pohlavnému zreniu a imunite rovnako ako pre čuch a chuť. Každý, kto užíva svoj denný multivitamínový a minerálový doplnok, by sa mal presvedčiť, či obsahuje zinok.

Zinok a jeho hlavné priaznivé účinky: tento minerál, ktorý je nevyhnutný pre správnu funkciu imunitného systému, pomáha chrániť organizmus pred nachladnutím, chrípkou, zápalom spojiviek a inými infekciami. Zinkové pastilky tiež urýchľujú hojenie aft v ústach a liečbu bolestí v krku.

Ako potravinový doplnok môže podporovať prirodzenú obranyschopnosť organizmu a systémovú liečbu oveľa závažnejších ochorení, napríklad reumatickej artritídy, lupusu, chronického únavového syndrómu a roztrúsenej sklerózy. Určitý význam má aj v podobe liečby AIDS.

Ďalšie priaznivé účinky: Zinok sa priaznivo uplatňuje pri tvorbe najrôznejších hormónov, vrátane hormónu štítnej žľazy a pohlavných hormónov. Tento minerál môže pomáhať pri liečení mužskej a ženskej neplodnosti a je dôležitý pre udržiavanie dobrého stavu prostaty. Ďalej môže priaznivo pôsobiť u ľudí so zníženou funkciou štítnej žľazy, pretože upravuje hladinu inzulínu, prospieva pravdepodobne aj diabetikom.

Zinok sa zúčastňuje nespočetných tkanivových pochodov, preto má ešte množstvo ďalších funkcií. Stimuluje hojenie rán a kože, preto je prospešný pri liečení akné, popálenín, ekzému, psoriázy a pomáha udržiavať zdravé vlasy a pokožku na hlave. Ukazuje sa, že tento minerál tiež spomaľuje stratu zraku u pacientov s makulárnou degeneráciou – bežnou príčinou slepoty u starších ľudí. Zinok môže byť tiež prospešný na zlepšenie osteoporózy, hemeroidov a pri liečení zápalových vredových ochorení hrubého čreva.

Príznaky nedostatku

V rozvinutých krajinách je závažný nedostatok zinku vzácny, ale aj jeho mierny nedostatok môže viesť k horšiemu hojeniu rán, častejším prechladnutiam a zníženiu čuchu a chuti, prípadne k niektorým kožným problémom, ako je akné, ekzém a psoriáza. Môže tiež spôsobiť poruchu tolerancie cukru v krvi (tým aj zvýšenie rizika vzniku cukrovky) a zníženie množstva spermií.

Nadbytok zinku

Po dlhodobom užívaní väčšieho množstva zinku ako 100 mg denne sa objavili poruchy imunity a zníženia hladiny prospešného cholesterolu. Podľa jednej štúdie existuje súvislosť medzi nadbytkom zinku a Alzheimerovou chorobou, ale dôkazy nie sú dosť presvedčivé. Zinok vo väčších dávkach (nad 200 mg denne) môže vyvolať nevoľnosti, vracanie a hnačku.

Zdroje zinku

Ak hľadáte potraviny bohaté zinkom, sú to predovšetkým bielkoviny. Tento minerál je v nadbytku obsiahnutý v hovädzom a bravčovom mäse, v pečeni, v hydine (viac v tmavom mäse), vajciach a daroch mora (zvlášť v ustriciach).

Tento minerál tiež obsahujú aj syry, fazuľa, orechy a pšeničné klíčky, z týchto potravín sa však zinok vstrebáva horšie ako z mäsa. Ak používate zinok ako potravinový doplnok, mali by vždy obsahovať meď. Zinkové pastilky, ktoré často obsahujú vitamín C, odvracajú príznaky prechladnutia a chrípky.

Užívanie zinku

Bežná odporúčaná denná dávka zinku je 15 mg pre ženy aj pre mužov. Vyššie dávky sa zvyčajne predpisujú len pre špecifické ochorenia. Zvyčajná liečebná dávka je 15 mg jedenkrát denne. Užívanie zinku trvajúce dlhšie ako jeden mesiac môže viest k obmedzenému vstrebávaniu medi, takže by zinkové doplnky mali obsahovať na každých 30 mg zinku 2 mg medi.

Užívanie zinku: Zinok užívajte hodinu pred jedlom alebo dve hodiny po jedle, ak to vyvolá žalúdočnú nevoľnosť, užívajte tento minerál pri jedle s nízkym obsahom vlákniny. Ak pre niektoré ochorenia užívate železo, neberte tieto doplnky súčasne so zinkom. Ak beriete antibiotiká, užívajte tento minerál najmenej dve hodiny po ich podaní.

Zaujímavosti a rady

Pridanie úplne malého množstva zinku k potrave značne znižuje počet hnačiek, zápalov pľúc a malárie v rozvojových krajinách. Posilnením imunitného systému dokáže zinok znížiť počet hnačkových ochorení až o 38 percent, množstvo respiračných infekcií až o 45 percent a počet prípadov malárie o viac ako 35 percent.

Buďte opatrní

Neužívajte zinku príliš veľa. Zinok v dávke väčšej ako 30 mg denne môže pri dlhodobom podávaní porušiť vstrebávanie medi a tým viesť k anémii. Denné dávky vyššie ako 100 mg môžu viesť k poruche imunity. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.