únava-účinkyPísal o nej Hippokrates aj Shakespeare. Únava sužuje ľudstvo po celé veky. Dnes je chronická únava jedným z veľkých problémov vyspelej industriálnej spoločnosti, ktorá sa veľmi ťažko diagnostikuje. Niektoré krajiny ju dokonca radia medzi svoje hlavné zdravotné problémy.

Únava sama o sebe nie je choroba, ale býva klasickým príznakom niektorých zdravotných problémov – prepracovanosti, nesprávnej alebo nedostatočnej výživy, nedostatku (alebo tiež prebytku) pohybu, nespavosti či nesprávnych životných návykov.

Je tiež sprievodným javom predmenštruačného syndrómu a depresie. Je to celkový pocit vyčerpania, ktorého je ťažké sa zbaviť. Líši sa od ešte úpornejšieho únavového syndrómu, pri ktorom únava trvá až šesť mesiacov a neustupuje ani po spánku a dostatočnom odpočinku; navyše býva sprevádzaný bolesťami svalov, poruchami pamäti a horúčkou.

Príčiny únavy


U mnohých pacientov môže byť pôvodcom únavy stres, úzkostné stavy, depresie, znížená imunita či chronická infekcia. Býva tiež spojená s cukrovkou, poruchami funkcie štítnej žľazy alebo nadobličiek a so srdcovými, pečeňovými alebo obličkovými ochoreniami. Nedostatok ktoréhokoľvek vitamínu alebo minerálu môže oslabiť imunitný systém a spôsobiť únavu.

Rovnako nedostatok látok, ktoré sa zúčastňujú krvotvorby (železa, kyseliny listovej, vitamínu B12 a B6), môže viesť k únave, pretože červené krvinky prenášajú kyslík potrebný k tvorbe energie. U žien môže spôsobiť únavu kolísanie hladiny hormónov v tehotenstve a v menopauze alebo pri anémii spôsobenej stratou krvi pri veľkom menštruačnom krvácaní. Môžu ju tiež zaviniť lieky, napríklad na zníženie krvného tlaku alebo na nespavosť.

Príznaky únavy

Pretrvávajúca stála únava, niekedy prerušovaná, trvajúca dlhšie ako dva týždne. Zmeny osobnosti, hlavne sklon k ľahkému rozčuľovaniu, netrpezlivosti alebo depresii zo stáleho pocitu únavy. Znížená schopnosť sústredenia, ťažkosti s výkonom bežných úkonov, zníženie záujmu o predtým obľúbené činnosti.

Liečba únavy

Doplnky, ktoré sú tu uvedené, môžete užívať jedine vtedy, ak bola ako príčina únavy vylúčená nejaká skrytá choroba. Úľavu by ste mali pozorovať asi po dvoch mesiacoch. Začnite vitamínmi a jedným z dvoch druhov ženšenu. Potom – ak bude únava pretrvávať – pridajte horčík a ľanové semienko.

Komplex vitamínov B posilňuje nervový a imunitný systém a tým výrazne napomáha v boji proti únave.

B komplex zvyšuje výkonnosť bielych krviniek, ktoré ničia baktérie a vírusy, a je nevyhnutný k správnej tvorbe červených krviniek. Rovnako dôležitý je vitamín C: zlepšuje imunitné funkcie, pomáha pri regenerácii buniek a tkanív a posilňuje funkciu nadobličiek, ktoré riadia tvorbu stresových hormónov v organizme.

Medzi najpopulárnejšie uplatnenie ženšenu patrí zvyšovanie hladiny vlastnej telesnej energie. Na tento účel sa v Ázii užíva panax ženšen už mnoho rokov. Sibírsky ženšen obsahuje zložky, o ktorých je preukázané, že potláčajú únavu. Americký ženšen má podobné, ale nie tak silné účinky a možno ho vystriedať panax ženšenom alebo sibírskym ženšenom.

U niektorých ľudí môže byť príčinou únavy mierny nedostatok horčíka. Dvojmesačné užívanie by malo vyrovnať akýkoľvek deficit tohto minerálu. Rybí tuk alebo ľanový olej u vegetariánov pomáha dopĺňať omega 3 mastné kyseliny chrániace neporušenosť bunkových membrán a zvyšujúcich imunitu.

Čo je vhodné používať na únavu

  • Vitamín B komplex jedna kapsula dvakrát denne pri jedle
  • Vitamín C 500 mg dvakrát denne (ak sa objaví hnačka znížte dávku)
  • Ženšen (Panax) 100 až 250 mg výťažku dvakrát denne
  • Sibírsky ženšen 100 až 300 mg výťažku dvakrát denne
  • Horčík 400 mg denne počas dvoch mesiacov (užívajte pri jedle, pri hnačke znížte dávku)
  • Rybí tuk 2 kapsuly denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)

Kedy navštíviť lekára s únavou

Ak trvá únava dlhšie ako dva týždne alebo je sprevádzaná horúčkou, chudnutím, chrapotom alebo bolesťami vo svaloch. Ak je únava príčinou takej ospalosti počas dňa, že to narúša každodenné normálne aktivity. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom

Zaujímavosti a rady o únave

Vedci sledovali viac ako 1000 ľudí narodených v roku 1914 a zistili, že dlhodobá únava hrá väčšiu úlohu pri úmrtí ako bežne používané ukazovatele ako fajčenie a stravovacie návyky. Zdriemnite si na 20 minút po obede alebo po práci; natiahnite si ale budík – dlhšie zdriemnutie by vám mohlo narušiť nočný spánok.

Príznakom únavy môže byť nerozpoznaný nedostatok vitamínu B12 . Opatrenia na prevenciu a liečbu únavy môžu pomôcť zvýšiť dlhovekosť, najmä u starších ľudí.

Nevynechávajte vo svojom jedálničku raňajky, pred spaním nejedzte veľké jedlá, tučné potraviny, nepite alkohol a kofeínové nápoje. Choďte spať a vstávajte každý deň v rovnakom čase. V noci spite aspoň osem hodín. Buďte aktívny: mierne cvičenie pomáha zmenšovať pocit únavy.

Nečakajte zvýšenie energie zo sladkých jedál. Namiesto toho jedzte zložené sacharidy (cestoviny, celozrnné potraviny, strukoviny), ovocie a zeleninu. Nechajte si urobiť krvné testy na vylúčenie poruchy funkcie štítnej žľazy a chudokrvnosti. V Ázii je ženšen predpisovaný ako energetické tonikum už tisíce rokov.