makulárna degenerácia-účinkyMakulárna degenerácia je ochorenie, spôsobené degeneráciou časti sietnice, je najčastejšou príčinou slepoty u ľudí nad 50 rokov. Zdá sa, že kľúčom k prevencii je užívanie veľkého množstva antioxidantov – vysoko účinných ochrancov tkanivových buniek.

Pri makulárnej degenerácii dochádza k poruche žltej škvrny (macula lutea) – čo je oblasť v strede sietnice, ktorá ovláda centrálne zorné pole a umožňuje schopnosť farebného videnia – a tým aj k ťažkej poruche zraku. Periférne videnie (schopnosť vidieť postrannými okrajmi zorného poľa) zostáva síce neporušené, ale stred zorného poľa je rozmazaný, šedý alebo vyplnený len čiernou škvrnou. Následkom je obmedzená alebo úplne vylúčená možnosť čítania, riadenie motorového vozidla, sledovanie televízie, a dokonca aj rozoznanie niečej tváre.

Makulárna degenerácia sa vyskytuje v dvoch formách. „Suchá“ makulárna degenerácia, pri ktorej sa makula stenčuje a pod ňou sa hromadia kúsočky rozpadnutého tkaniva, tvorí 90 percent všetkých prípadov makulárnej degenerácie. Pri druhej, hemoragickej alebo „vlhkej“ forme, dochádza k novotvoreniu ciev pod sietnicou, ktoré sa rozpínajú nahor a trhajú sietnicu, podobne ako korene stromu trhajú chodník nad sebou. Z týchto ciev často presakuje krv a vyvoláva zjazvenie, ktoré rýchlo zhoršuje centrálne videnie.

Príčiny makulárnej degenerácie


Hlavnou príčinou je pravdepodobne poškodenie buniek voľnými radikálmi. Strava bohatá nasýtenými tukmi, fajčenie a nadmerné slnenie môže viesť k tvorbe voľných radikálov v sietnici. Vysoký krvný tlak a ateroskleróza môžu tiež prispieť k vzniku makulárnej degenerácie, pretože obmedzujú prítok krvi do sietnice.

Príznaky makulárnej degenerácie

Makulárnu degeneráciu sprevádza rozmazaná sivá alebo čierna škvrna v centre zorného poľa, periférne videnie zostáva ostré na jednom alebo oboch očiach. Zakrivené videnie – rovné línie vyzerajú ako vlnovky, tlačené slová vyzerajú rozmazane a predmety sa zdajú mať podivné tvary a rozmery. Vyblednuté alebo akoby zmyté farby.

Liečba makulárnej degenerácie

Antioxidanty – vitamín C, E a rôzne typy karotenoidov – môžu neutralizovať voľné radikály spojené s degeneráciou makuly. Zvlášť dôležité sú karotenoidy luteín a zeaxantín, pretože chránia žltú škvrnu vyfiltrovaním ultrafialových slnečných lúčov. Mimoriadnu úlohu vo funkcii sietnice hrá zinok. Mnoho starších ľudí nemá dostatok tohto minerálu, ktorý podľa niektorých výskumov môže spomaľovať progresiu makulárnej degenerácie. Nezabudnite spolu so zinkom užívať tiež meď.

Ak chcete dosiahnuť maximálnu ochranu, užívajte uvedené doplnky a navyše čučoriedky. Tie obsahujú antioxidačné zložky a zvyšujú prietok krvi sietnicou. Možno ju nahradiť výťažkom z jadier hrozna alebo ginkom (gingko biloba), ale žiadny z nich nie je tak účinný ako čučoriedka. Výťažok z hroznových jadierok je vhodný pri šerosleposti a ginko prospieva chorým, ktorí súčasne trpia poruchami pamäte. Ak chcete zvýšiť celkovú antioxidačnú schopnosť organizmu, užívajte selén.

Čo používať na makulárnu degeneráciu

  • Vitamín C 500 mg dvakrát denne (ak sa objaví hnačka, znížte dávku)
  • Vitamín E 250 mg dvakrát denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
  • Karotenoidy dve kapsuly zmiešaných karotenoidov denne pri jedle
  • Zinok 30 mg denne (ak užívate zinok dlhšie ako mesiac, vyberte doplnok obsahujúci aj 2 mg medi)
  • Čučoriedky 80 mg výťažku trikrát denne (výťažok štandardizovaný na obsah 25 percent antocyanidinu)
  • Výťažok z hroznových jadier 100 mg dvakrát denne (štandardizovaný na obsah 92 až 95 percent proantocyanidinov)
  • Ginko dvojlaločné (gingko biloba) 40 mg výťažku dvakrát denne
  • Selén 200 mcg denne (neprekračujte stanovenú dennú dávku, vyššie dávky môžu byť toxické)

Kedy navštíviť lekára s makulárnou degeneráciou

Ak spozorujete niektorý zhora uvedený príznak makulárnej degenerácie, bude potrebné vyšetrenie odborným lekárom. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Zaujímavosti a rady o makulárnej degenerácii

Makulárna degenerácia sa len zriedka objavuje u ľudí mladších ako 50 rokov, ale štvrtina ľudí nad 65 rokov a tretina ľudí nad 80 rokov má známky tohto ochorenia. Ľudia, ktorí vyfajčia balíček cigariet a viac denne, sú dvakrát náchylnejší na ochorenia degeneráciou makuly než nefajčiari. Aj u fajčiarov, ktorí prestali fajčiť, je pravdepodobnosť vzniku tejto choroby o 30 percent vyššia ako u celoživotných nefajčiarov.

Noste na slnku tmavé okuliare a klobúky so širokým okrajom. Prestaňte fajčiť, fajčenie značne prispieva k degenerácii žltej škvrny. Antioxidanty obsiahnuté v hroznových jadierkach pomáhajú chrániť sietnicu pred poškodením, ktoré môžu viesť k makulárnej degenerácii a slepote.