zápal pľúcZápal pľúc (pneumónia) je zápalové ochorenie, pri ktorom dochádza k postihnutiu celého jedného laloku pľúc, zatiaľ čo zvyšok pľúc je nepostihnutý. Toto ochorenie postihuje pľúcne alveoly, pľúcne intersticium a respiračné bronchioly. Najbežnejším typom zápalu pľúc je pneumónia komunitná, tj. získaná v bežnom živote.

Ďalším typom je pneumónia nozkomiálna, tá býva spôsobená patogénmi v nemocničnom prostredí. Pneumónia ventilátorová sa vyskytuje u pacientov s inkubačnou kanylou, títo pacienti sú napojení na ventilátor.

Najčastejšie sú pneumóniou ohrozené deti, ľudia dôchodkového veku a ľudia s oslabenou imunitou alebo tí, ktorí trpia niektorými závažnými ochoreniami. U starších ľudí môže byť príčinou smrti.

Príčiny zápalu pľúc


Príčin ochorení zápalu pľúc je hneď niekoľko. Najčastejšie sa jedná o bakteriálne infekcie, vírusy, plesne, parazity. Šíria sa prenosom kvapôčkovej infekcie. V súvislosti so zápalom pľúc môže ísť aj o následok fyzického alebo chemického poškodenia pľúc. V niektorých prípadoch môže byť príčina ochorenia neznáma, tzv. idiopatický pôvod.

Príznaky zápalu pľúc

V závislosti na pôvodcovi, ktorý zápal pľúc spôsobí sa tiež líšia príznaky ochorenia pneumónie. Pri bakteriálnom ochorení sa pneumónia prejavuje hlienovitým kašľom, pri pneumónii spôsobenej vírusmi trpia pacienti suchým kašľom, zimnicou, horúčkou a dýchavičnosťou. Dýchavičnosť sa výrazne zvyšuje pri nejakej námahe. Tieto príznaky sa vyskytujú najmä u ľudí, ktorí už trpia nejakým srdcovým alebo pľúcnym ochorením, napr. astma, zápal priedušiek atď.

Liečba zápalu pľúc

Pri liečbe pneumónie opäť záleží na pôvodcovi zápalu. Bakteriálne zápaly sú individuálne a rovnako tak prebieha tiež liečba. Ak je diagnostikovaná bakteriálna pneumónia, podávajú sa antibiotiká buď v prehĺtacej forme alebo injekciami do svalu či žily.

V ľahších prípadoch možno povoliť liečbu doma. Nutný je samozrejme pokoj na lôžku a najmä pravidelný pitný režim. V ťažších prípadoch je nutná hospitalizácia. U vírusovej pneumónie sú tiež väčšinou nasadené antibiotiká, ktoré majú predchádzať prepuknutiu bakteriálneho zápalu pľúc. V prípade vírusového pôvodcu sa u väčšiny pacientov dokáže organizmus ubrániť sám.

Čo je vhodné užívať na zápal pľúc

Echinacea podporuje obranyschopnosť imunitného systému.

Z bylinnej liečby sa odporúča materina dúška, begónia, tymián, pre uľahčenie uvoľneniu hlienu a vykašliavanie. Betacaroten a vitamín C ako antioxidanty. Vhodné potraviny sú cesnak, cibuľa, feferónky, chren, ovocie, zelenina a potraviny bohaté na vitamín C.

Kedy navštíviť lekára so zápalom pľúc

Ak sa radíte do niektorej rizikovej skupiny (deti, starší ľudia, ľudia s oslabenou imunitou) je nutné pri akýchkoľvek problémoch alebo vyššie zmienených príznakoch navštíviť svojho lekára, ktorý stanoví správnu diagnózu. U rizikových skupín môže zápal pľúc spôsobiť smrť.

Zaujímavosti a rady o zápale pľúc

Potvrdilo sa, že dlhodobé užívanie echinacei napomáha prevencii zápalov.

Zvláštnym typom zápalu pľúc je TBCtuberkulóza. Postihuje najmä ľudí, ktorých imunitný systém je značne oslabený, ďalej potom tých, ktorí sú HIV pozitívni alebo bezdomovcov. Môže sa však vyskytnúť aj u inak úplne zdravých jedincov. Príznaky TBC sú veľmi mierne, nie tak dramatické ako u ostatných pneumóniách. Najčastejšie sú únava, potenie, chudnutie a mierne zvýšená teplota. V kašli môže byť prítomná krv. Často sa na tuberkulózu prichádza pri náhodnom RTG.