Ak nemôže žena otehotnieť má stresujúci pocit bezmocnosti a frustrácie. Klasické metódy ako liečiť neplodnosť u žien môže mať niekedy vedľajšie účinky a neraz stavia postihnuté pred finančné a etické problémy. Pre niektoré ženy môžu byť potravinové doplnky účinnou alternatívou.
O ženskej neplodnosti hovoríme, keď žena neotehotnie počas roka, v ktorom mala opakovane nechránený pohlavný styk počas najplodnejších období svojho menštruačného cyklu (päť dní pred ovuláciou a v deň ovulácie).
Pre neplodnosť u žien lekári odporúčajú, aby žena, ktorá má viac ako 35 rokov, čakala iba šesť mesiacov s vyhľadaním pomoci, pretože plodnosť s vekom klesá. Asi 15 percent dvojíc má problémy s počatím, z toho v tretine týchto prípadov obaja partneri. Vo zvyšku prípadov sú príčiny rovnomerne rozdelené medzi obe pohlavia.
Príčiny neplodnosti žien
Pri normálnej ovulácii sa uvoľní vajíčko z vaječníka v polovici menštruačného cyklu. Vajíčko potom z vaječníka cestuje vajcovodmi, kde môže byť spermiou oplodnené. U niektorých žien sa objavuje neplodnosť preto, že ich ovulácia je nepravidelná, alebo že k nej vôbec nedochádza. Pri iných môžu byť vajíčkovody jazvovito zmenené a zle priechodné. Lekárske vyšetrenie a zhodnotenie stavu je bezpodmienečne nutné, aby bolo možné stanoviť príčinu neplodnosti. Ženy s nepravidelnou menštruáciou nemajú pravdepodobne ani pravidelnú ovuláciu.
V niektorých prípadoch však cez starostlivé vyšetrenie sa nedá stanoviť príčina neplodnosti. K nepravidelnej ovulácii dochádza častejšie u žien starších ako 35 rokov. Hormonálna nerovnováha, či už z akýchkoľvek dôvodov – problémy s nadváhou, prehnané cvičenie a športovanie -, to všetko môže ovuláciu potlačiť alebo jej zabrániť. Chorobné stavy ako infekcia chlamýdiami, endometrióza alebo zápaly v panve môžu spôsobiť zjazvenie a organické prekážky.
Príznaky neplodnosti žien
Prejavy neplodnosti u žien sú neschopnosť otehotnieť počas 6 až 12 mesiacov, u niektorých žien chýbajúca alebo nepravidelná menštruácia, u niektorých žien infekcie chlamýdiami, endometrióza alebo zápalové procesy v panve.
Liečba neplodnosti žien
Väčšinu doplnkov uvedených na tejto stránke môžete užívať v kombinácii s multivitamínovými a multiminerálnymi prípravkami bez ohľadu na to, akú má neplodnosť príčinu. Bez problémov je ich možné užívať aj s klasickými liekmi. Výsledky sa dajú pozorovať za tri až šesť mesiacov. Neváhajte a poraďte sa s odborníkom, či sú tieto lieky pre vás vhodné.
B komplex pomáha udržiavať zdravý reprodukčný systém. Ak otehotniete, bude hrať zásadnú úlohu v ranom vývoji plodu; obzvlášť kyselina listová bráni vzniku vrodených defektov. Vitamín E je mocný antioxidant a znižuje hladinu voľných radikálov (nestabilných kyslíkových molekúl), ktoré môžu narušiť normálnu funkciu vaječníkov a maternice.
Zinok je potrebný k správnemu deleniu buniek, ale je nevyhnutné pridať meď, pretože užívanie by malo byť dlhodobé. Omega-3 mastné kyseliny z rybieho tuku (alebo ľanového oleja) podporujú správnu funkciu maternice a vaječníkov.
Ak je neplodnosť u žien dôsledkom nepravidelnej ovulácie, skúste zmes bobuliek drmku (nazývaného aj Vitex) s rastlinou ProDoscidea louisianica k stimulácii tohto pochodu. O drmku sa preukázalo, že ovplyvňuje hladinu dvoch ženských hormónov – progesterónu a prolaktínu. Nízky progesterón alebo vysoké hodnoty prolaktínu znižujú ovuláciu; drmek zvyšuje tvorbu progesterónu a znižuje tvorbu prolaktínu.
Čo používať na neplodnosť žien
- vitamín B komplex jednu tabletu každé ráno pri jedle
- vitamín E 250 mg dvakrát denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
- zinok 30 mg denne (ak užívate zinok dlhšie ako mesiac, užívajte doplnok obsahujúci aj 2 mg medi)
- rybí tuk 2 kapsuly denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom, vegetariáni môžu užívať lyžicu ľanového oleja denne)
- drmek pol lyžičky tinktúry dvakrát denne (ak zistíte že ste tehotná, prestaňte ihneď užívať)
Kedy navštíviť lekára s neplodnosťou žien
Ak máte podozrenie, že ste neplodná, lekár môže určiť diagnózu a pomôcť nájsť skryté príčiny. Taktiež váš partner sa musí nechať vyšetriť, pretože problémy s plodnosťou môže mať ktorýkoľvek z Vás. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.
Neplodnosť u žien – zaujímavosti a rady
Mnoho žien používa na zistenie ovulácie domáce testy, ale keď dôjde k ovulácii, je už vlastne neskoro. Podľa štúdia 221 žien vo veku od 25 do 35 rokov je najvhodnejšou dobou k otehotneniu päť dní pred dňom ovulácie. Sexuálny styk v inú dobu pravdepodobne neprivedie k tehotenstvu. Jedzte stravu s dostatkom celozrnných obilnín a päťkrát denne zeleninu a ovocie. Nefajčíte, fajčenie cigariet znižuje plodnosť a môže vážne poškodiť zdravie a vývoj vášho dieťatka, keď otehotniete.
Ak máte nadváhu, snažte sa schudnúť; naopak sa snažte pribrať, ak ste príliš chudá. Primerane sa pohybujte a cvičte, ale nadmerné cvičenie môže narušiť ovuláciu. Nepite alkohol alebo len v malom množstve. Kávy vypite najviac dve šálky denne. Esenciálne mastné kyseliny rybieho tuku sú dôležité pre správnu funkciu maternice.