nevoľnosť a vracanie-účinkyNevoľnosť a vracanie, aj keď traumatizujúce a nepríjemné, sú prirodzené, možno život zachraňujúce reakcie v prípadoch, keď zjete niečo nezdravé alebo nebezpečné. Občas sa však objaví aj vtedy, keď vášmu zdraviu nič nehrozí.

Nevoľnosť (nauzea) spojená so slabosťou je celkový veľmi nepríjemný pocit ťažkého stavu opitosti. Niekedy sa uvádza, že prichádza v akýchsi vlnách; býva sprevádzaná zvýšeným slinením, potením a niekedy triaškou a návalmi na vracanie.

Veľmi často tiež vrcholí vracaním, pri ktorom sa žalúdočné svalstvo najskôr uvoľní a potom obrátenou peristaltikou vyprázdňuje tráveninu do pažeráka namiesto do žalúdka. Vracanie je obrátený mechanizmus, ktorým sa organizmus zbavuje toxických látok (napríklad alkoholu), a ľudia sa po ňom cítia oveľa lepšie.

Príčiny nevoľnosti a vracania


Pokazené potraviny (obsahujúce niekedy škodlivé baktérie), choroby ako napríklad chrípka a niektoré lieky, ktoré inak môžu byť prospešné – antibiotiká, chemoterapeutiká – a tiež prílišné množstvo alkoholu, to všetko môže spôsobovať nevoľnosť končiacu vracaním. Medzi ostatné príčiny patrí príliš ťažká potrava, silné pachy, strach, stres a morská choroba.

V iných prípadoch dôjde k falošnému podráždeniu žalúdočných nervov, ktoré vyšlú signál do mozgu, aj keď skutočné ohrozenie zdravia neexistuje; napríklad vysoké hodnoty hormónov uvoľňovaných v tehotenstve sú v zásade prospešné, ale všeobecne sa pokladajú za príčinu ranných nevoľností. Zvýšené hladiny hormónov sú tiež príčinou stavov nevoľnosti pri premenstruačnom syndróme.

Príznaky nevoľnosti a vracania

Nevoľnosť (nauzea) a vracanie sprevádza potenie a triaška, nadmerná tvorba slín, závrat, točenie hlavy, slabosť, dýchavičnosť, bolesť brucha, strata chuti do jedla.

Liečba nevoľnosti a vracania

Ak cítite nevoľnosť a nutkanie na vracanie, nie je takmer nič, čo by ste proti tomu mohli urobiť. Ak to je spôsobené požitou potravou, je lepšie s týmto mocným reflexom nebojovať, pretože škodlivé látky je nutné z tela odstrániť. Ak však nevoľnosť pretrváva alebo je dôsledkom tehotenstva, kinetózy (morskej chorobe), stresu, liekov alebo silného zápachu, môžu prírodné doplnky priniesť vítanú úľavu.

Prvou voľbou v takom prípade je zázvor, či už v tobolkách alebo v podobe čaju. Jeho pozitívne účinky spôsobujú prchavé oleje, ktoré podporujú trávenie, upokojujú podráždené sliznice a tonizujú svalstvo zažívacieho ústrojenstva. Zázvor tiež stimuluje tvorbu žlče v pečeni, čo pomáha pri trávení tukov. Je to veľmi užitočné v prípade prejedenia.

Ak chcete zvládnuť morskú chorobu, vezmite si prvú dávku zázvoru tri až štyri hodiny pred cestou. Pri ranných nevoľnostiach v tehotenstve môžete pravdepodobne užívať zázvor bezpečne trvalo, pokiaľ si však nevezmete príliš veľkú dávku – poraďte sa radšej s lekárom. Ak sa snažíte zvládnuť nevoľnosť sprevádzajúcu chemoterapiou pri liečení nádorov, poraďte sa tiež s lekárom. Neužívajte zázvor, ak máte príliš nízky počet krvných doštičiek; vysoké dávky by mohli porušiť krvnú zrážanlivosť.

Olej z mäty piepornej alebo mätový čaj pomáhajú uvoľniť spazmy v zažívacom ústrojenstve, takže môžu byť prospešné, ak sprevádzajú nevoľnosť, kŕče v črevách. Mätový olej používaný vnútorne je vysoko účinný, je preto lepšie zvoliť čaj, ak ide o nevoľnosť spojenú s tehotenstvom. Ak neúčinkuje ani zázvor, ani mäta pieporná a vaša nevoľnosť nesúvisí s tehotenstvom, skúste harmančekový čaj, ktorý vyrovnáva vylučovanie tráviacich štiav a upokojuje žalúdok, črevá aj pečeň.

Čo používať na nevoľnosť a vracanie

  • Zázvor 200 mg výťažku každé štyri hodiny podľa potreby (ak je potrebné, zvýšte dávku; ako prvú pomoc si môžete vziať zázvor v akejkoľvek podobe)
  • Olej z mäty piepornej jednu enterálnu kapsulu trikrát denne
  • Harmanček šálka čaju až trikrát denne (2 lyžičky sušenej liečivky zalejte 200 ml vriacej vody)

Kedy navštíviť lekára s nevoľnosťou a vracaním

Ak spozorujete zreteľnú stratu tekutín. Ak vraciate krv alebo zrazenú čiernu hmotu. Ak máte nevoľnosť a horúčku. Ak máte dojem, že nevoľnosť vyvolal niektorý liek. Ak vám bráni ranná nevoľnosť riadne sa najesť. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Zaujímavosti a rady o nevoľnosti a vracaní

Bylinkové čaje, ktoré utišujú dvíhajúci sa žalúdok, majú dvojaký priaznivý účinok: okrem vlastného pôsobenia dopĺňajú vyvracanú tekutinu pri vracaní. Skúste zázvorový, harmančekový alebo mätový čaj; pite tri až štyri šálky denne. Alebo prelejte 1/8 lyžičky strúhaného muškátového oriešku a lyžičku mletej škorice veľmi horúcou vodou a nechajte 10 minút lúhovať; potom sceďte, oslaďte medom.

Akupresúra môže udržať nevoľnosť v medziach. Priložte pravý palec na vnútornú stranu ľavého predlaktia asi 5 cm od zápästnej ryhy; pevne stlačte a vydržte tlak asi minútu. Potom palec posuňte asi o pol prsta bližšie k zápästiu a opäť asi minútu pevne pritlačte. Rovnaký postup opakujte ľavým palcom na pravom predlaktí. Ak chcete zmierniť nevoľnosť, ľahnite si so studeným obkladom na čele. Sústreďte sa na dýchanie a snažte sa nemyslieť na to, ako vám je.

Vyhýbajte sa silným a nepríjemným pachom, ktoré môžu nevoľnosť vyvolať, napríklad hustému tabakovému dymu, zápachu chemických látok, čistiacich prostriedkov alebo silným parfumom. Po vracanií najmenej dve hodiny nič nejedzte, ale pite po malých dúškoch toľko, koľko môžete, aby ste nahradili stratené tekutiny – najlepšie chladnú minerálnu vodu, ktorá súčasne nahrádza aj stratu soli. Vhodná je aj čistá voda, slabý čínsky čaj a nekofeinové nápoje. Niekedy sa odporúča pri opätovnom vracaní cmúľať kocky ľadu. Šálka harmančekového čaju pomôže utíšiť nevoľnosť.