hnačka-účinkyAj keď je hnačka vysoko nepríjemná, má hnačka značný význam: je to spôsob ako zbaviť organizmus škodlivých toxínov. Táto celkom častá (a veľmi znepokojujúca a nepohodlná) ťažkosť zvyčajne sama zmizne za jeden alebo dva dni. Liečenie hnačky má zabrániť dehydratácii organizmu a obnoviť normálnu stolicu.

Častá riedka až vodnatá stolica sa nazýva hnačka. Nie je to samostatné ochorenie, ale príznak širokej palety väčšinou ľahkých, ale aj niekedy závažných chorôb. Hnačka je známkou poruchy normálneho priechodu tráveniny a odpadových zvyškov potravy hrubým črevom.

Zvyčajne sa voda pri tomto prechode zažívacou trubicou vstrebáva stenami hrubého čreva a obsah sa mení na stolicu, ktorá opúšťa telo ako pevná hmota. Keď niečo urýchli alebo inak naruší tento proces, tekutina odchádza z tela so stolicou.

Príčiny hnačky


Hnačka je vyvolaná zápalom alebo podráždením čreva, obvykle ako výsledok bakteriálnej alebo vírusovej infekcie z potravy alebo nápojov. Väčšina ľudí cestujúcich do rozvojových krajín si je vedomá rizika kontaminácie pitnej vody a potravín a podniká kroky, aby sa vyhla tomuto nebezpečenstvu.

Doma už ľudia tak opatrní nie sú. Často býva z hnačky obviňovaná krátkodobá chrípková viróza, a pritom je to skôr následok otravy potravinami. Hnačka môže mať aj iné príčiny, ak zjete viac ovocia alebo zeleniny, ako je vaše tráviace ústrojenstvo zvyknuté, môže tiež dôjsť k hnačke.

Typickým vinníkom bývajú citrusové plody a fazuľa. Tiež väčšie množstvo umelého sladidla sorbitolu môže vyvolať hnačku. Tá býva tiež niekedy spôsobená vedľajším účinkom užívania liečebných dávok vitamínu C alebo horčíka (ak dôjde k tomu znížte dávku). Ľudia s neznášanlivosťou laktózy – neschopnosť tráviť mliečny cukor obsiahnutý v mlieku a v mliečnych výrobkoch – obvykle trpia plynatosťou, nadúvaním a hnačkami vždy, keď zjedia potravu s obsahom tejto látky.

Príčinou hnačky môžu byť aj anaboliká, pretože ničia užitočné črevné baktérie. Niekedy je vyvolávajúcim momentom stres. Hnačka môže byť tiež príznakom ochorenia tráviacej trubice, napríklad kolitídy, rakoviny hrubého čreva, Crohnovej choroby, syndrómu dráždivého čreva alebo ochorenia pankreasu.

Príznaky hnačky

Hnačka je riedka až vodová stolica, je sprevádzaná kŕčmi v bruchu. Hnačku ďalej sprevádza nauzea, teplota a smäd.

Liečba hnačky

Skúste čaj z repíka či ostružinového alebo malinového lístia. Tieto liečivky obsahujú taníny, ktoré majú zvieravý účinok na črevnú sliznicu a pomáhajú telu zadržiavať tekutiny. Čaj tiež doplní hnačkou stratenú tekutinu, čo je dôležité pre prevenciu dehydratácie. Keď žiadny z čajov neprinesie úľavu, skúste skorocel. Táto rozpustná vláknina je síce liek na zápchu, ale vstrebáva nadbytočnú tekutinu z čreva a dodáva stolici hmotu.

Probiotiká pomáhajú obnoviť primeranú hladinu užitočných baktérií v črevách a sú obzvlášť dôležité, ak je hnačka spojená s užívaním antibiotík.

Všetky tieto prostriedky môžu nahradiť voľne predajné lieky proti hnačke (s výnimkou acidofila, ktorý môžete užívať aj pri nich). Ak je hnačka zavinená otravou potravinami, počkajte s liečením niekoľko hodín, aby vaše telo malo čas zbaviť sa škodlivín. Inak začnite užívať potravinové doplnky ihneď.

Čo používať na hnačku

  • Čaj z repíka 1 šálka až 6 krát denne
  • listy maliníka a ostružiny ako čaj – 1 šálka 6 krát denne
  • skorocel denne 1 až 3 lyžice prášku rozpusteného vo vode alebo šťave
  • probiotiká (črevné baktérie) dve tablety 3 krát  denne nalačno alebo 2 až 3 biojogurty denne

Kedy navštíviť lekára s hnačkou

Ak trvá hnačka dlhšie ako 48 hodín. Ak je horúčka vyššia ako 38 °C a je sprevádzaná silnými kŕčmi v bruchu, závratmi, pocitmi na odpadnutie, poprípade zástavou močenia. Ak je v stolici krv alebo je stolica čierna. Ak sú zjavné známky dehydratácie, napr. suché pery alebo zapadnuté oči. Ak sa vracia hnačka opakovane: to môže byť známkou závažného ochorenia, napríklad zápalu hrubého čreva. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov s lekárom.

Zaujímavosti a rady o hnačke

Čaj z ostružiníkového lístia je často pokladaný za najsilnejší prostriedok pri liečbe hnačky. Prečítajte si však starostlivo etiketu – niektoré výrobky obsahujú čierny čaj s príchuťou černíc, a nie čaj z ostružiníkového lístia. Väčšina ľudí zažila hnačku spôsobenú baktériami, vírusmi alebo inými mikroorganizmami v potrave.

Môžete vylúčiť väčšinu rizík, ak budete dodržiavať rozumné preventívne opatrenia. Pred úpravou jedla si umyte ruky teplou vodou a mydlom a to isté urobte po práci so surovým mäsom. Potraviny rozmrazujte iba v chladničke alebo v mikrovlnnej rúre.

Taniere a riad, ktorý ste použili na surové a hydinové mäso, dôkladne umyte, než ich použijete na hotové pokrmy. Všetky zvyšky dajte ihneď do chladničky alebo ich zmrazte. Pite veľa vody a čírych tekutín aby ste zabránili dehydratácii. Nejedzte citrusové ovocie, mlieko a potraviny s vysokým obsahom vlákniny aspoň jeden alebo dva dni po skončení hnačky – jedzte nedráždivé potraviny, napríklad banány alebo bielu ryžu.

Ak cestujete do oblastí, kde môže ľahko dôjsť k hnačke, jedzte len dôkladne tepelne upravenú stravu. Vyhýbajte sa kockám ľadu a používajte len balenú vodu vo fľašiach – aj na čistenie zubov. Skorocel je rozpustná vláknina a ľahko sa užíva rozmiešaný v pohári vody alebo šťavy.

Hnačka
5 (99.23%) 26 hodnotení

Ďalšie odporúčané články:

Draslík Pravdepodobne ste dosť opatrní a príliš nesolíte, zvlášť ak máte vyšší krvný tlak. Mali by ste dbať na zvýšený prísun draslíka. U niektorých ľudí môže...
Celulitída (pomarančová koža) Celulitída (pomarančová koža) vzniká dôsledkom hromadenia tukového tkaniva a starnutia podkožného väziva. K množeniu tukových buniek prispieva najmä p...
Kandidóza Kandidóza je nadmerné rozmnoženie kvasiniek (candida albicans) v črevách, krvi, orgánoch a pohlavného ústrojenstva. Nazývame ju mnohými inými názv...
Poruchy menštruácie Všetky ženy majú v období menštruácie určité nepríjemnosti (mierne kŕčovité bolesti jeden alebo dva prvé dni), ale mnoho žien trpí nepravidelnosťami, ...
Depresia Depresia ako ochorenie sa objavuje čoraz častejšie. Vedľa klasickej liečby je možné užívať aj potravinové doplnky, s ktorými možno dosiahnuť výborné v...
Impotencia Každý štvrtý muž nad 50 rokov máva problémy s erekciou, rovnaká nedostatočnosť však postihuje i mnoho mladších mužov. Vo väčšine prípadoch je príčina ...
Horčík Význam horčíka (magnézia) sa trochu preceňuje, ale napriek tomu môže byť pre zdravie jedným z najdôležitejších minerálov. Štúdie svedčia pre to, že ro...
Hepatitída Hepatitída (Hepatitis) je zápalové ochorenie pečeňového tkaniva, ktoré sa vo väčšine prípadoch šíri vírusovou nákazou. Občas je chybne označovaná ako ...