Alzheimerova-chorobaTáto progresívna mozgová porucha – Alzheimerova choroba, sprevádzaná stratou pamäti a dezorientáciou, je otrasným zážitkom pre pacientov aj ich okolie. Včasná diagnóza Alzheimerovej choroby môže pomôcť spomaliť alebo dočasne zvrátiť priebeh tohto vážneho ochorenia. Alzheimerova choroba, degeneratívne ochorenie mozgu, poškodzuje mozog a mentálne funkcie.

V začiatkoch majú postihnutí pacienti poruchy krátkodobej pamäti a schopnosti sa rozhodovať, môžu zabudnúť aj vykonávanie jednoduchých úkonov. V pokročilých štádiách Alzheimerovej choroby dochádza k strate pamäti a reči, stráca sa kontrola funkcií močového mechúra a čreva objavujú sa povahové zmeny, najčastejšie vyslovene nepriateľské správanie alebo odmietanie komunikácie s okolím. Alzheimerova choroba postihuje asi 10 percent ľudí starších ako 80 rokov.

Príčiny Alzheimerovej choroby


Lekári ešte stále dobre nevedia, čo je príčinou Alzheimerovej choroby. Vedia, že sa vyznačuje veľkým úbytkom nervových buniek v mozgu, zvlášť v oblastiach riadiacich pamäť a myslenie. Alzheimerova choroba je charakterizovaná tiež zníženou hladinou chemických látok vznikajúcich v mozgu, ktoré sú nevyhnutné pre pamäť.

Výskyt tohto ochorenia v rodine môže zvýšiť riziko vzniku tejto choroby. K ďalším možným príčinám Alzheimerovej choroby patria ťažšie poranenia hlavy, cievne ochorenia a pomaly účinkujúce vírusy. Štúdie ukázali, že účasť hliníka (napríklad z riadu na varenie) je ako príčina Alzheimerovej choroby málo pravdepodobná.

Príznaky Alzheimerovej choroby

Alzheimerovu chorobu sprevádza úbytok pamäti vrátane neschopnosti spomenúť si na nedávne udalosti, ťažké hľadanie správnych slov, neschopnosť riešiť bežné problémy, dezorientácia s možnosťou stratiť sa aj na známych miestach, zmeny osobnosti vyznačujúce sa rozčuľovaním, úzkosťou, bojovnosťou, ľahostajnosťou, uzatváraním sa do seba a zlým úsudkom. Alzheimerova choroba sa tiež prejavuje poruchou reči: nesúvislá reč, dlhé prestávky a opakovanie slov.

Liečba Alzheimerovej choroby

Hoci je Alzheimerova choroba nevyliečiteľná, veda robí stále pokroky v liečení jej jednotlivých príznakov. Značný počet potravinových doplnkov môže v počiatočných štádiách ochorenia pomáhať obnoviť mentálne funkcie. Jedným zo sľubných prípravkov je ginko dvojlaločné (Ginkgo biloba).

Kontrolované pokusy ukázali, že ginko, ktoré zvyšuje prekrvenie mozgu, môže u niektorých postihnutých zlepšiť pamäť. Okrem toho má aj antioxidačné vlastnosti, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v udržiavaní zdravých nervových buniek.

Aj ďalšie antioxidanty môžu pôsobiť priaznivo pri liečbe Alzheimerovej choroby – napríklad vitamíny C, vitamín E a zmes karotenoidov. Všetky bývajú kombinované vo vyhovujúcich a ekonomických komerčných prípravkoch. Ďalej dbajte na dostatočný prívod všetkých vitamínov skupiny B, ich nízke hladiny bývajú spájané s Alzheimerovou chorobou. Užívajte B komplex.

Za pokus stoja aj pupalkový olej, pupočník ázijský (Gotu Kola) a ženšen. Všetky pravdepodobne priaznivo ovplyvňujú pamäť zlepšením prenosu nervových vzruchov. Dve ďalšie zlúčeniny môžu pomáhať zvyšovať hladinu mozgových chemických látok zlepšujúcich pamäť: v SR je vyvinutý L-karnitín – forma karnitínu, látky podobnej aminokyselinám (najľahšie vstrebateľný je v tekutej forme) – alebo fosfatidylserín (100 mg trikrát denne). Skúste sami, čo pre vás bude pri liečbe tak závažného ochorenia ako je Alzheimerova choroba to najlepšie.

Doporučené dávkovanie doplnkov pri Alzheimerovej chorobe:

Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Kedy vyhľadať lekára

Keď vy alebo niekto blízky spozoruje závažnú dezorientáciu alebo zmeny v správaní, dohodnite si dôkladné lekárske vyšetrenie.

Alzheimerova choroba – zaujímavosti a rady

Niektoré bežne predpisované lieky pri cukrovke, úzkostných stavoch, depresii, Parkinsonovej chorobe a žalúdočných vredoch takisto ohrozujú pamäť. Ak trpíte týmito chorobami spolu s Alzheimerovou chorobou, porozprávajte sa so svojím lekárom o užívanie potravinových doplnkov pri klasickej liečbe.

Pohybujte sa. Jedna krátka každodenná prechádzka môže pomôcť zlepšovať mentálne schopnosti. Udržujte svoj mozog aktívny – čítaním, lúštením krížoviek, skladaním puzzle a rôznymi cvičeniami pamäte. Uvoľnite sa, aby sa zlepšila pamäť a sústredenosť.

Alzheimerova choroba
5 (99.13%) 23 hodnotení

Ďalšie odporúčané články:

Ochorenia kože, vrásky Koža pokrýva ľudské telo a súčasne oddeľuje vnútorné prostredie od vonkajšieho. Z väčšej časti je pokrytá ochlpením. Je to najväčší orgán ľudského tel...
Draslík Pravdepodobne ste dosť opatrní a príliš nesolíte, zvlášť ak máte vyšší krvný tlak. Mali by ste dbať na zvýšený prísun draslíka. U niektorých ľudí môže...
Zábudlivosť Zábudlivosť je narušenie schopnosti zapamätať alebo spomenúť si na zdanlivo jasné udalosti alebo záležitosti v našom bežnom živote. Ide teda o akési p...
Valeriána lekárska Valeriána lekárska je trvalka, ktorej domovom je Severná Amerika, Ázia i Európa. Má ružovkasté kvietky, ktoré vyrastajú z aromatického podzemku s poče...
Kľukva (Brusnica veľkoplodá) Kľukva sa oddávna používa v kuchyni a aj ako liek. Pôvodne americká rastlina v súčasnej dobe rastie divoko na rašeliniskách a slatinách v strednej a s...
Bolesť ucha Bolesť ucha je nepríjemná, či už ide o zápal stredného ucha alebo o zápal zvukovodu (tzv. plavecké ucho). Zápaly stredného ucha sú najčastejšie u malý...
Stres a nervozita Moderná doba často vyčerpáva naše prirodzené obranné sily a zanecháva organizmus vnímavý k stresu a celej rade zdravotných problémov. Niektoré nutričn...
Mangán Mangán je stopový prvok v organizme a jeho pravidelný prísun v potrave je nevyhnutný pre jeho správnu funkciu. Dlhodobý nedostatok mangánu v potrave v...