Alzheimerova-chorobaTáto progresívna mozgová porucha – Alzheimerova choroba, sprevádzaná stratou pamäti a dezorientáciou, je otrasným zážitkom pre pacientov aj ich okolie. Včasná diagnóza Alzheimerovej choroby môže pomôcť spomaliť alebo dočasne zvrátiť priebeh tohto vážneho ochorenia. Alzheimerova choroba, degeneratívne ochorenie mozgu, poškodzuje mozog a mentálne funkcie.

V začiatkoch majú postihnutí pacienti poruchy krátkodobej pamäti a schopnosti sa rozhodovať, môžu zabudnúť aj vykonávanie jednoduchých úkonov. V pokročilých štádiách Alzheimerovej choroby dochádza k strate pamäti a reči, stráca sa kontrola funkcií močového mechúra a čreva objavujú sa povahové zmeny, najčastejšie vyslovene nepriateľské správanie alebo odmietanie komunikácie s okolím. Alzheimerova choroba postihuje asi 10 percent ľudí starších ako 80 rokov.

Príčiny Alzheimerovej choroby


Lekári ešte stále dobre nevedia, čo je príčinou Alzheimerovej choroby. Vedia, že sa vyznačuje veľkým úbytkom nervových buniek v mozgu, zvlášť v oblastiach riadiacich pamäť a myslenie. Alzheimerova choroba je charakterizovaná tiež zníženou hladinou chemických látok vznikajúcich v mozgu, ktoré sú nevyhnutné pre pamäť.

Výskyt tohto ochorenia v rodine môže zvýšiť riziko vzniku tejto choroby. K ďalším možným príčinám Alzheimerovej choroby patria ťažšie poranenia hlavy, cievne ochorenia a pomaly účinkujúce vírusy. Štúdie ukázali, že účasť hliníka (napríklad z riadu na varenie) je ako príčina Alzheimerovej choroby málo pravdepodobná.

Príznaky Alzheimerovej choroby

Alzheimerovu chorobu sprevádza úbytok pamäti vrátane neschopnosti spomenúť si na nedávne udalosti, ťažké hľadanie správnych slov, neschopnosť riešiť bežné problémy, dezorientácia s možnosťou stratiť sa aj na známych miestach, zmeny osobnosti vyznačujúce sa rozčuľovaním, úzkosťou, bojovnosťou, ľahostajnosťou, uzatváraním sa do seba a zlým úsudkom. Alzheimerova choroba sa tiež prejavuje poruchou reči: nesúvislá reč, dlhé prestávky a opakovanie slov.

Liečba Alzheimerovej choroby

Hoci je Alzheimerova choroba nevyliečiteľná, veda robí stále pokroky v liečení jej jednotlivých príznakov. Značný počet potravinových doplnkov môže v počiatočných štádiách ochorenia pomáhať obnoviť mentálne funkcie. Jedným zo sľubných prípravkov je ginko dvojlaločné (Ginkgo biloba).

Kontrolované pokusy ukázali, že ginko, ktoré zvyšuje prekrvenie mozgu, môže u niektorých postihnutých zlepšiť pamäť. Okrem toho má aj antioxidačné vlastnosti, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v udržiavaní zdravých nervových buniek.

Aj ďalšie antioxidanty môžu pôsobiť priaznivo pri liečbe Alzheimerovej choroby – napríklad vitamíny C, vitamín E a zmes karotenoidov. Všetky bývajú kombinované vo vyhovujúcich a ekonomických komerčných prípravkoch. Ďalej dbajte na dostatočný prívod všetkých vitamínov skupiny B, ich nízke hladiny bývajú spájané s Alzheimerovou chorobou. Užívajte B komplex.

Za pokus stoja aj pupalkový olej, pupočník ázijský (Gotu Kola) a ženšen. Všetky pravdepodobne priaznivo ovplyvňujú pamäť zlepšením prenosu nervových vzruchov. Dve ďalšie zlúčeniny môžu pomáhať zvyšovať hladinu mozgových chemických látok zlepšujúcich pamäť: v SR je vyvinutý L-karnitín – forma karnitínu, látky podobnej aminokyselinám (najľahšie vstrebateľný je v tekutej forme) – alebo fosfatidylserín (100 mg trikrát denne). Skúste sami, čo pre vás bude pri liečbe tak závažného ochorenia ako je Alzheimerova choroba to najlepšie.

Doporučené dávkovanie doplnkov pri Alzheimerovej chorobe:

Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Kedy vyhľadať lekára

Keď vy alebo niekto blízky spozoruje závažnú dezorientáciu alebo zmeny v správaní, dohodnite si dôkladné lekárske vyšetrenie.

Alzheimerova choroba – zaujímavosti a rady

Niektoré bežne predpisované lieky pri cukrovke, úzkostných stavoch, depresii, Parkinsonovej chorobe a žalúdočných vredoch takisto ohrozujú pamäť. Ak trpíte týmito chorobami spolu s Alzheimerovou chorobou, porozprávajte sa so svojím lekárom o užívanie potravinových doplnkov pri klasickej liečbe.

Pohybujte sa. Jedna krátka každodenná prechádzka môže pomôcť zlepšovať mentálne schopnosti. Udržujte svoj mozog aktívny – čítaním, lúštením krížoviek, skladaním puzzle a rôznymi cvičeniami pamäte. Uvoľnite sa, aby sa zlepšila pamäť a sústredenosť.

Alzheimerova choroba
5 (99.13%) 23 hodnotení

Ďalšie odporúčané články:

Roztrúsená skleróza Roztrúsená skleróza môže spôsobiť únavu, poruchy videnia a poruchy hybnosti u ľudí predtým úplne zdravých. Klasické lieky príliš nepomáhajú, preto sa ...
HIV/AIDS Nové lieky prinášajú do boja s infekciou HIV a AIDS novú nádej. Vášnivé diskusie o úlohe alternatívnej terapie pri liečení HIV a AIDS však stále pretr...
Syndróm karpálneho tunela Ak vás prebudí v noci bolesť v zápästí alebo ak budete pri riadení cítiť v ruke bolesť ako bodanie ihličiek, máte pravdepodobne syndróm karpálneho tun...
Vitamín H Vitamín H má životne dôležitú úlohu pri normálnych metabolických funkciách, potravinové doplnky obsahujúce biotín môžu pomôcť pri liečení rôznych porú...
Kašeľ Často domáce liečenie prírodnými prostriedkami úplne postačí k tomu, aby sa podráždené hrdlo upokojilo, uvoľnili sa svaly v stenách dýchacích ciest a ...
Dna (pakostnica) Dnou trpí asi jedno percento mužov nad 40 rokov, ale choroba sa môže vyskytnúť aj u žien, hlavne po prechode. Ľudia s touto chorobou sa väčšinu času c...
Vitamín B12 Aj ľahký nedostatok vitamínu B12 môže zvyšovať riziko srdcových ochorení, depresie a možno aj Alzheimerovej choroby. Vitamín B12, inak tiež nazývaný k...
Mangán Mangán je stopový prvok v organizme a jeho pravidelný prísun v potrave je nevyhnutný pre jeho správnu funkciu. Dlhodobý nedostatok mangánu v potrave v...