cukrovkaCukrovka (diabetes) je ochorenie, ktoré vždy musí sledovať a liečiť lekár, aj keď niektoré potravinové doplnky môžu klasickú liečbu dopĺňať. Prírodné lieky môžu pomôcť v prevencii niektorých neskorých komplikácií tohto zatiaľ nevyliečiteľného, avšak zvládnuteľného ochorenia.

V organizme pacientov s cukrovkou sa nevytvára v dostatočnom množstve inzulín, hormón riadiaci premenu cukrov v tele, alebo nie je účinne využívaný. Táto situácia vedie k zvýšeniu hladiny cukru v krvi. Po čase môže táto nerovnováha viesť k ochoreniu srdca alebo obličiek, k poškodeniu nervov, strate zraku a iným komplikáciám.

Poznáme dva typy cukrovky: inzulín dependentný (diabetes I. typu), ktorý sa obvykle vyvíja pred tridsiatym rokom života a je menej častý, a inzulín non dependentný (diabetes II. typu), ktorý sa zvyčajne objavuje až po štyridsiatom roku a tvorí asi 90 percent ochorení cukrovky.

Príčiny vzniku cukrovky


Diabetes I. typu vzniká, keď pankreas prestane vytvárať inzulín. Nikto presne nevie, prečo k tomu dochádza, ale niektorí vedci sa domnievajú, že to spôsobuje vírus alebo autoimunitné reakcie, pri ktorých telo napadne vlastné pankreatické bunky. Diabetes II. typu sa vyvíja z rezistencie na inzulín – pankreas môže inzulín vylučovať, ale telesné bunky naň dostatočne neodpovedajú. Najbežnejšou príčinou diabetesu II. typu je obezita. Genetický faktor môže však prispieť k vzniku oboch týchto typov cukrovky.

Príznaky cukrovky

Cukrovka sa prejavuje nadmerným smädom, častým močením, pocitom nadmernej únavy a slabosti, neplánovaným váhovým úbytkom, pomalým hojením odrenín a rán, opakujúcimi sa infekciami – hlavne aftami a zápalmi močových ciest. Cukrovka sa ďalej prejavuje rozmazaným videním, pocitmi zníženej citlivosti a brnením v končatinách.

Liečba cukrovky

Cukrovka musí byť trvalo kontrolovaná lekárom. Doplnky sa môžu užívať súčasne s predpísanými liekmi u oboch typov cukrovky. Pri užívaní niektorých doplnkov môže byť potrebné trochu zmeniť dávkovanie inzulínu alebo liekov, ktoré znižujú hladinu krvného cukru, používaných pri diabetese II. typu. Zmenu dávkovania musí však schváliť ošetrujúci lekár.

B vitamíny pomáhajú v tvorbe enzýmov, ktoré premieňajú glukózu na energiu, a môžu zabrániť poškodeniu nervov. Chróm znižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Gymnema lesná – indická bylina – zlepšuje kontrolu krvného cukru a môže niekedy znížiť aj potrebu inzulínu. Rybí tuk môže predovšetkým zvyšovať hladinu HDL (prospešného cholesterolu) v krvi a tým znižovať riziko aterosklerotického ochorenia srdca. Antioxidanty sú účinné v prevencii poškodenia nervov, očí a srdca.

Mnohí diabetici majú nízku hladinu horčíka a zinku, ktoré pomáhajú organizmu využívať inzulín a prispievajú k hojeniu rán (vysoká hladina glukózy v krvi túto funkciu porušuje). Pri dlhodobom užívaní zinku je nutné pridať zároveň meď. Čučoriedka pomáha v prevencii diabetického poškodenia očí a aminokyselina taurín môže brániť abnormálnemu zrážaniu krvi, nebezpečnému pri srdcovom ochorení.

Doporučené dávkovanie doplnkov pri cukrovke

  • vitamín B komplex jedna tableta denne ráno pri jedle
  • chróm 200 mcg denne pri jedle (môže zmeniť potrebu inzulínu, poraďte sa s lekárom)
  • horčík 300 mcg dvakrát denne (neužívajte, ak máte choré obličky)
  • zinok 30 mg denne
  • Gymnema lesná 200 mg výťažku dvakrát denne (môže meniť potrebu inzulínu, poraďte sa s lekárom)
  • rybí tuk 2 kapsuly dodajú 2 g omega-3 mastných kyselín denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
  • antioxidanty: 1 000 mg vitamínu C a 150 mg alfa-lipoovej kyseliny (poraďte sa s lekárom, alfa lipoová kyselina môže ovplyvniť váš krvný cukor) vždy ráno
  • čučoriedka 160 mg výťažku dvakrát denne
  • taurín 500 mg L-taurínu dvakrát denne nalačno (ak užívate dlhšie ako mesiac, pridajte zmes aminokyselín)

Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Kedy vyhľadať lekára

Lekára vyhľadajte ak pociťujete niektorý z príznakov, ktoré cukrovku sprevádzajú.

Cukrovka – zaujímavosti a rady

Pacientom s cukrovkou môže prospievať pridanie sóje do jedálnička. Sójové výrobky, ku ktorým patrí sójová múka, sójové mlieko a tofu, môžu zlepšiť kontrolu krvného cukru, chrániť pred vznikom aterosklerotického ochorenia srdca a zmierňovať záťaž obličiek.

Ginko dvojlaločné (gingko biloba) účinkuje priaznivo na vedľajšie príznaky cukrovky: bráni nervovému poškodeniu a nedostatočnému krvnému obehu v končatinách. Ak spozorujete známky týchto komplikácií alebo máte problémy s udržiavaním hladiny krvného cukru, skúste užívať výťažok ginka v dávke 40 mg trikrát denne.

Pravidelne sa pohybujte a cvičte. U tých, ktorí týždenne pri pohybe spália viac ako 3 500 kcal, je pravdepodobnosť vzniku cukrovky II. typu polovičná. Ľuďom s cukrovkou I. typu pohyb takisto prospieva. Úbytok na váhe je dôležitou prevenciou vzniku diabetesu II. typu. Jedzte celé zrná, ovocie a zeleninu, aby ste udržali krvný cukor pod kontrolou.