osteoporóza-účinkyOsteoporóza (rednutie kostí) je charakterizovaná stratou kostných minerálov. Je veľmi častou príčinou zlomenín, ale je možné jej predchádzať. Čím skôr začnete proti tomuto problému bojovať, tým lepšie budú vaše vyhliadky, že sa vo vyššom veku vyhnete bolestiam a zlomeninám.

Osteoporóza, ktorej názov pochádza z latinského názvu pre riedke “porózne” kosti, je progresívny stav, pri ktorom sa zmenšuje hustota kostnej hmoty, zoslabuje sa štruktúra a kosti sa ľahko lámu.

Osteoporóza postihuje jednu z troch žien a mnoho mužov. Substitučná hormonálna liečba po prechode chráni ženy proti osteoporóze, ale mnoho žien sa tejto liečbe bráni. Žiadne jednotlivé opatrenia nedokážu vzniku osteoporózy zabrániť, ale kombinácia doplnkov a zmena životného štýlu môže účinne obmedziť možné škody.

Príčiny osteoporózy


Pokles estrogénu po menopauze je priamo spojený s dramatickým vzostupom osteoporózy u starších žien. Tento hormón pomáha telu vstrebávať vápnik a udržiava tak kosti silné. Rovnako u starších mužov sa môže vyvinúť rednutie kostí, ale kostné straty sú menej vzácne, pretože hustota kostí je u mužov väčšia ako u žien.

Iným rizikovým faktorom je skorá menopauza, rovnako ako nedostatok cvičenia a strava chudobná na vápnik a iné nutričné látky, ktoré sú predpokladom k optimálnej tvorbe kostí. Vaše riziko stúpa, ak máte slabé kosti (biele a ázijské ženy majú sklon ku slabšej kostre), ak ste po prechode, trpíte podváhou, máte výskyt osteoporózy v rodine alebo užívate dlhodobo kortikoidy.

Príznaky osteoporózy

Prvou známkou osteoporózy môžu byť silné bolesti v chrbte alebo zlomenina – najčastejšie zápästia, krčku stehennej kosti alebo paže, ďalším klasickým príznakom je postupná strata telesnej výšky sprevádzaná najskôr sotva znateľným vývojom “okrúhleho” chrbta, rtg vyšetrenie zubov môže odkryť skoré štádium osteoporózy zistením, že kosti dolnej čeľuste rednú.

Liečba osteoporózy

Odporúčané doplnky môžu pomáhať posilňovať kosti, ak ich užívate najmenej šesť mesiacov. Možno ich bezpečne užívať všetky naraz ako doplnok hormonálnej liečby aj s predpísanými klasickými liekmi. Prípravky určené na podporu výstavby kostí môžu byť vyhovujúce a menej nákladné, ale buďte opatrní, ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, pretože niektoré doplnky obsahujú vitamín K, ktorý zvyšuje krvnú zrážanlivosť.

Vápnik je životne dôležitý pre udržiavanie silných kostí.

Vitamín D zaisťuje dobré vstrebávanie vápnika a horčík a bór pomáhajú pri premene vitamínu D na využiteľnú formu. Nedávne výskumy spájajú vitamín C s väčšou kostnou hmotou a zlepšenou tvorbou kolagénu – bielkovina, ktorá zosilňuje kosti a spojivové tkanivo. Pre vstrebávanie minerálov je takisto dôležitý zinok, meď a mangán. Prídavok kľúčových vitamínov a minerálov, napríklad kremíka, vitamínu B6 a kyseliny listovej, poskytne ďalšiu ochranu.

Čo používať na osteoporózu

  • vápnik 500 mg dvakrát denne (užívajte pri jedle)
  • vitamín D 10 mcg dvakrát denne (zvlášť dôležitý je v zime, kedy je málo slnečného žiarenia)
  • horčík 250 mg dvakrát denne pri jedle bór 3 mg denne
  • vitamín C 500 mg dvakrát denne (ak sa objaví hnačka znížte dávku)
  • zinok 15 mg denne (ak užívate zinok dlhšie ako mesiac, doplňte 2 mg medi)
  • mangán 10 mg dvakrát denne (zúčastňuje sa kostného metabolizmu)

Kedy navštíviť lekára s osteoporózou

Ak dostanete náhle prudké bolesti v chrbte, môže to byť príznak kompresívnej zlomeniny chrbtice. Ak sa objaví po menšom úraze prudká bolesť (v chrbtici, rebrách alebo na nohe). Ak nemáte žiadne príznaky, ale viete o svojich rizikových faktoroch, požiadajte lekára, či by nemohol vykonať test zmerania hustoty vašich kostí (je krátky a nebolestivý) a vyvrátiť tak rednutie kostí. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Osteoporóza – zaujímavosti a rady

Stačí 15 minút na slnku, aby sa v tele zvýšila tvorba vitamínu D potrebného pre vývoj kostí a zabrániť tak rednutiu kostí. Slabé zimné svetlo môže tento proces narušiť, rovnako ako používanie ochranných krémov proti slnku s ochranným faktorom vyšším ako 6. Pri užívaní doplnkov neznamená “viac” vždy “lepšie”.

Napríklad ak zdvojnásobíte svoju dávku vápnika, môže to nepriaznivo ovplyvniť schopnosť horčíka, mangánu a zinku vyživovať kosti. Nadbytok zinku môže potláčať imunitu. Dosiahnuť toxické hodnoty vápnika a zinku diétou by bolo veľmi ťažké. Pravidelne vykonávajte záťažové cviky (chôdza, cvičenie s činkami), pri ktorých pracujú nohy alebo iné časti tela proti odporu.

Prestaňte fajčiť. Ak sa vzdáte tohto zlozvyku, prospeje to nielen vašim kostiam, ale aj celkovému zdravotnému stavu. Obmedzte príjem alkoholu na jeden alebo dva poháre vína alebo piva denne. Ak ste po prechode, zvážte substitučnú hormonálnu liečbu. Jedzte stravu bohatú na vápnik, napríklad nízkotučné mliečne výrobky, olejovky a lososa, to účinkuje na rednutie kostí.

Jedzte veľa ovocia a zeleniny, pretože obsahujú vitamíny a stopové prvky. Sója je vhodná pre svoj obsah izoflavónov, zvlášť genisteínu a daidzeínu, ktoré majú vlastnosti estrogénov. Tobolky s vápnikom a horčíkom v ich organickej forme sú ľahko vstrebateľným zdrojom minerálu pre stavbu kostí.

Osteoporóza (rednutie kostí)
5 (99.23%) 26 hodnotení

Ďalšie odporúčané články:

Serenoa plazivá (saw palmetto) Serenoa repens (serenoa plazivá alebo Saw Palmetto) je malá plazivá palma, rastie divoko v južných štátoch USA. Americkí indiáni jedli listy tejto mal...
Kašeľ Často domáce liečenie prírodnými prostriedkami úplne postačí k tomu, aby sa podráždené hrdlo upokojilo, uvoľnili sa svaly v stenách dýchacích ciest a ...
Vitex jahňací Starí grécki lekári vrátane Hippokrata odporúčali vitex jahňací (nazývaný aj Drmek obecný, alebo Vitex agnus castus) na liečenie najrôznejších chorôb....
Chronický únavový syndróm Na celom svete trpia únavovým syndrómom milióny ľudí. Spory o jeho príčine viedli k vzniku mnohých mien pre toto ochorenie, zvlášť v anglicky hovoriac...
Zápal ďasien Ak ste doteraz nemali problémy s ďasnami, tak je veľmi pravdepodobné, že ich v budúcnosti mať budete. Traja zo štyroch dospelých nad 35 rokov spoznajú...
Celulitída (pomarančová koža) Celulitída (pomarančová koža) vzniká dôsledkom hromadenia tukového tkaniva a starnutia podkožného väziva. K množeniu tukových buniek prispieva najmä p...
Ochorenia kože, vrásky Koža pokrýva ľudské telo a súčasne oddeľuje vnútorné prostredie od vonkajšieho. Z väčšej časti je pokrytá ochlpením. Je to najväčší orgán ľudského tel...
Opuch (edém) Iný názov pre opuch je tzv. Edém. Vznikajú nadmerným hromadením tekutiny v bunkách, tkanivách alebo orgánoch. Môže viesť k ich zväčšeniu a funkcia jed...