Lupienka (psoriáza) je ochorenie kože, pri ktorom sa cyklicky striedajú vzplanutia a obdobia pokoja, život síce neohrozuje, ale je nepríjemné a niekedy veľmi bolestivé. Prevencia ani špecifické liečenie nie sú doposiaľ známe, ale niektoré potravinové doplnky a liečivé byliny môžu psoriázu pomôcť zvládať.
Psoriáza – lupienka – je chronické kožné ochorenie charakterizované vyvýšenými plochami kože, zvyčajne pokrytými belavými alebo striebornými šupinkami. Lupienka sa objavuje väčšinou medzi desiatym až tridsiatym rokom života, ale môže začať kedykoľvek. Vyrážka napadá najčastejšie časť hlavy s vlasmi, lakte, kolená, bedrovú a sedaciu oblasť. Nechty na rukách a nohách môžu byť žlté. Rozsev čerstvej psoriázy (lupienky) pekne nevyzerá, ale plôšky väčšinou nesvrbia, ani príliš nebolia.
Asi 15 percent pacientov s lupienkou má vyrážku tak rozsiahlu a závažnú, že im spôsobuje značné ťažkosti a znemožňuje normálny život. Asi v piatich percentách prípadov sa objavujú opuchy a bolesti kĺbov, podobné príznakom reumatoidnej artritídy. Psoriáza (lupienka) sa prejavuje vyvýšenými plochami, začervenaná, zapálená koža s bielymi olupujúcimi sa šupinkami, lupienku sprevádza svrbenie, uvoľnené a farebne zmenené nechty na rukách a nohách, popraskaná koža s pľuzgierikmi, v ťažkých prípadoch bolestivá, bolesti a stuhnutosť kĺbov.
Príčiny lupienky
Pri ochorení lupienky sa kožné bunky určitých častí tela obnovujú oveľa rýchlejšie ako normálne. Kožné bunky vznikajú v hlbokých vrstvách kože a zvyčajne sa za 28 dní dostávajú na povrch, kde sa postupne odlupujú. Na plochách kože postihnutých psoriázou (lupienkou) však tento proces trvá len osem dní a nové bunky sa hromadia tak rýchlo, že nemajú čas dozrieť. Výsledkom je začervenaná, zapálená koža, prekrývaná belavými šupinami.
Dôvod, prečo na určitých miestach rastú kožné bunky rýchlejšie, nie je známy, ale skutočnosť, že u jedného z troch chorých má toto ochorenie niekto ďalší v rodine, svedčí pre to, že značnú úlohu hrá genetika. Niektoré vonkajšie podnety, ako stres, alkohol, spálenie slnkom, nízke teploty, suchý vzduch, poranenie kože, angína a niektoré lieky, môžu ochorenia zhoršiť, alebo dokonca vyvolať.
Liečba lupienky
Všetky doplnky uvedené na tejto stránke môžu pomôcť zvládnuť vzplanutia choroby lupienka a môžu sa užívať v kombináciách. Priaznivé účinky bývajú väčšinou viditeľné asi za mesiac.
Všetci chorí by mali užívať predovšetkým multivitamínový a multiminerálny prípravok, ktorý by mal obsahovať 200 mcg chrómu a 75 mcg selénu. Omega-3 mastné kyseliny obsiahnuté v rybom tuku alebo ľanovom oleji blokujú účinky arašidonovej kyseliny, ktorá je príčinou vzniku choroby. U pacientov so psoriázou – lupienka sú obvykle nízke hodnoty omega-3 mastných kyselín.
Vitamíny C a E sú vysoko účinné antioxidanty, ktoré môžu zabrániť poškodeniu kožných buniek. Selén v kombinácii s vitamínom E má tiež protizápalový účinok. Zinok je nevyhnutný na udržiavanie zdravej kože a nechtov a podporuje hojenie. Pestrec mariánsky, liečivka s protizápalovými účinkami, môže zmierňovať vyrážku a spomaľovať abnormálny rast kožných buniek. Po mnoho rokov používajú fytoterapeuti na liečbu psoriázy – lupienky rôzne liečivky ako ďatelina lúčna a lopúch.
Čo používať na lupienku
- Rybí tuk 2 kapsuly po 1.000 mg denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
- Vitamín C 500 mg dvakrát denne (ak sa objaví hnačka znížte dávku)
- Vitamín E 400 mg denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
- Selén 100 mcg denne
- Zinok 30 mg denne
- Pestrec mariánsky 150 mg výťažku dvakrát denne.
Kedy navštíviť lekára s lupienkou
Keď nepomáha domáce liečenie. Keď sa vyrážka šíri do ďalších miest. Ak postihuje vyrážka veľké plochy a je sprevádzaná únavou, bolesťami kĺbov alebo horúčkou, navštívte lekára okamžite. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.
Zaujímavosti a rady ohľadom lupienky
Fajčiari so spotrebou cez 20 cigariet denne – najmä ženy – sú dvakrát náchylnejší k lupienke (psoriáze) ako nefajčiari. Štvrtina všetkých prípadov lupienky (psoriázy) môže byť spojená s fajčením. Trochu sa opaľujte. 15 až 30 minút slnečného žiarenia denne môže zlepšiť lupienkový výsev v priebehu troch až šiestich týždňov. Používajte ochranný krém s faktorom 15 a viac na nepostihnuté miesta.
V zime používajte zvlhčovač vzduchu, suchý vzduch v byte môže byť príčinou výsevu. Na celé telo používajte hydratačný prostriedok – zvlášť na postihnuté miesta, aby ste zabránili vysychaniu kože a svrbeniu. Veľmi dobre pôsobí gél z aloe vera. Jedzte často tučné ryby (makrelu, sardinky, tuniaka, lososa) alebo užívajte rybí tuk v tobolkách. Štúdia dokazujú, že esenciálne mastné kyseliny rybieho tuku, ktoré sú k dispozícii vo forme softgel (dražé), pomáhajú zvládnuť výsev lupienky.