HIV-AIDSNové lieky prinášajú do boja s infekciou HIV a AIDS novú nádej. Vášnivé diskusie o úlohe alternatívnej terapie pri liečení HIV a AIDS však stále pretrvávajú. Výskum potvrdzuje to, že veľké množstvo potravinových doplnkov je životne dôležitým príspevkom ku klasickému liečeniu.

Ľudský vírus zlyhania imunity HIV (Human Immunodeficiency Virus) vyvoláva u ľudí získaný syndróm zlyhania imunity – AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome). Od počiatočnej infekcie vírusom môže ubehnúť niekoľko rokov, než je imunitný systém poškodený v takej miere, že prepuknú choroby spojené s AIDS.

AIDS sa vyvíja vtedy, keď organizmus už nedokáže ďalej bojovať proti chorobám, ako je pneumónia, plesňové alebo parazitické nákazy a niektoré druhy rakoviny. Zatiaľ neexistuje žiadna vakcína alebo iná účinná liečba proti tomuto krutému ochoreniu.

Príčiny HIV/AIDS


Akonáhle vírus HIV infikoval organizmus, prenáša sa telesnými tekutinami – krvou, semenom, pošvovým sekrétom a materským mliekom. Šíri sa, keď ďalší jedinci prichádzajú do kontaktu s týmito tekutinami, predovšetkým sexuálnym stykom alebo stykom s kontaminovanou krvou.

Bežne k tomu dochádza medzi narkomanmi, ktorí si požičiavajú injekčné ihly a striekačky. Inak je prenos vírusu obtiažny, pretože mimo tela rýchlo hynie. Nešíri sa ako väčšina vírusov vzduchom alebo vodou, preto nedochádza k infikovaniu kvapôčkovou infekciou pri kašli alebo používaním rovnakého riadu a pod.

Príznaky HIV/AIDS

Mnohí ľudia infikovaní HIV nemajú žiadne príznaky. Ak sa príznaky infekcie vírusom objavia patrí k nim trvalá únava, bolesti v kĺboch alebo svaloch, opakované horúčky so zimnicou a nočným potením. Časté sú aj bolesti v krku, zväčšené uzliny, kašeľ, opakujúce sa prechladnutie, opary, kvasinkové a iné infekcie. Taktiež strata chuti do jedla, chudnutie a hnačky. Objaviť sa môžu aj nezvyčajné vyrážky na koži, zmeny farby kože, zvlášť červenofialové zafarbenie (Kaposiho sarkóm).

Liečba HIV/AIDS

Zatiaľ neexistuje žiadna vakcína alebo iná účinná liečba proti tomuto krutému ochoreniu, no predbežné štúdie naznačujú, že určité doplnky môžu byť raz zaradené do arzenálu látok zlepšujúcich vyhliadky v liečbe AIDS. Všetky odporúčané doplnky sú zamerané na zvyšovanie imunity a je nutné ich užívať s multivitamínmi a multiminerálními prípravkami. Rovnako sa môžu užívať s klasickými liekmi proti AIDS a vždy dlhodobo.

Je známe, že znížené hodnoty vitamínu B12 predchádzajú zhoršeniu ochorenia. K potvrdeniu teórie, že doplnky s obsahom vitamínu B12 môžu progresiu ochorenia spomaliť, sú nevyhnutné ešte ďalšie štúdie.

Laboratórne štúdie naznačujú, že stopový prvok selén, môže pomáhať v potláčaní replikácie vírusu HIV.

Nedávna štúdia v Tanzánii ukázala, že multivitamíny zlepšujú zdravotný stav HIV pozitívnych matiek a znižujú počet odumretých plodov, detí s nízkou pôrodnou váhou a nedonosených detí.

Antioxidačná liečba

Antioxidačná liečba – obzvlášť vysoké dávky vitamínu C – pôsobia pri spomaľovaní postupu choroby a posilňovaní imunitného systému. Koenzým Q10 má životne dôležitú úlohu pri tvorbe energie a môže posilniť obranyschopnosť organizmu u ľudí chorých na AIDS. Je navyše silným antioxidantom.

Medzi ostatné priaznivo pôsobiacie antioxidanty patrí vitamín E a kyselina alfalipoová. Jedným z rysov HIV je nízka hladina karotenoidov v krvi. Užívanie doplnku so zmesou karotenoidov obnoví ich normálne hodnoty. Zinok je nevyhnutný pre normálnu funkciu imunitného systému a môže pomôcť zabrániť chudnutiu.

Aminokyselina NAC (N-acetylcysteín), vyvážená zmiešaným komplexom aminokyselín, pôsobí ako antioxidant, povzbudzuje imunitný systém, zúčastňuje sa hojenia poškodených telesných tkanív a potláča chudnutie. Najvýznamnejším účinkom NAC je schopnosť rušiť množenie všetkých vírusov vrátane HIV. Kurkuma (užívaná spoločne s bromelínom pre lepšie vstrebávanie) môže tiež blokovať reprodukciu HIV.

Rybí tuk (alebo ľanový olej) zlepšuje imunitné funkcie. Výťažok z húb Eris a maitake alebo iných japonských húb dokáže stimulovať imunitu a dĺžku prežívania pacientov s určitými druhmi rakoviny spojenými s AIDS. K ďalším doplnkom, ktoré môžu pomáhať, patrí so svojím antivírusovým účinkom cesnak a ľubovník, probiotiká a glutamín.

Doporučené dávkovanie doplnkov pri HIV/AIDS

  • vitamín C 500 mg dvakrát denne a 250 mg vitamínu E raz denne (vitamín C zvyšuje účinnosť vitamínu E)
  • koenzým Q10 30 mg trikrát denne (užívajte pri jedle, aby sa lepšie vstrebal)
  • karotenoidy 15 mg dvakrát denne (užívajte prírodný karotén – nie syntetický)
  • zinok 30 mg denne (ak užívate zinok dlhšie ako mesiac, užívajte prípravok obsahujúci tiež 2 mg medi)
  • NAC 500 mg trikrát denne spolu s aminokyselinami podľa návodu (oboje užívajte nalačno, ale v rôznom čase)
  • kurkuma 400 mg a 500 mg bromelínu trikrát denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
  • rybí tuk 2 kapsuly denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
  • huby Eris 500 mg a 200 mg maitake trikrát denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, vynecháte Reishi)

Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Kedy vyhľadať lekára

Lekára vyhľadajte ak zistíte niektorý z uvedených príznakov, ak máte podozrenie, že ste sa stretli s vírusom HIV alebo ak u vás bol zistený HIV a príznaky sa náhle zhoršili.

AIDS – zaujímavosti a rady

Lekári nemajú jednotný názor na účinnosť liečivých rastlín zvyšujúcich imunitu, ako je kozinec, vilcacora, echinacea či voduľka v liečbe chorých s AIDS. Väčšina liečiteľov, ktorí ich predpisujú, odporúča užívať jednu bylinku po dobu dvoch až troch týždňov a potom ju vymeniť za inú. Toto striedanie je dôležité, pretože organizmus môže voči dlho užívanej bylinke získať toleranciu.

Zdravá strava priaznivo podporuje účinky doplnkov a liekov proti AIDS, uvažujte o vegetariánskej strave. Vynechajte alkohol, kofeín, nevhodné potraviny typu rýchleho občerstvenia a cukor. Jedzte pestrú stravu v malých dávkach a častejšie. Prestaňte fajčiť a pravidelne cvičte. Pomôže vám to uchovať potrebnú energiu. Ak je to možné, obmedzte stres. Meditácie, joga a skupinová terapia v podpornej skupine môžu často významne pomôcť.

HIV/AIDS
5 (99.43%) 35 hodnotení

Ďalšie odporúčané články:

Harmanček (Rumanček kamilkový) Bylina harmanček sa už veľmi dlho používa na prípravu jemného upokojujúceho čaju. Koncentrované výťažky z tejto rastliny sa pridávajú do krémov a pleť...
Nadúvanie (plynatosť) Nadúvanie (plynatosť, nafukovanie) - pri tomto probléme ide o nafúknuté brucho, bolesti, nepríjemný odchod plynov. Človek, ktorého trápi nadúvanie, za...
Karotenoidy Karotenoidy sú prírodné antioxidanty, ktoré bojujú proti mnohým chorobám. Tieto pigmenty dodávajú niektorému ovociu a zelenine ich sýto červenú, oranž...
Neplodnosť u mužov Pre každý prípad neplodnosti je možnosť, že zdrojom problémov je partner, presne v pomere 1: 1. V niektorých prípadoch je nutný chirurgický zákrok ale...
Gynekologický výtok Mnoho žien zažíva nepríjemné pocity svrbenia a pálenia v oblasti pošvy. Ide o gynekologické výtoky často mliečnobieleho, žltého alebo zeleného sfarben...
Astma Astma (Astma bronchiale) je chronické imunitné zápalové ochorenie dýchacích ciest, ktoré je spojené s precitlivenosťou imunitného systému, prechod...
Bolesť hlavy (migréna) Každý človek má čas od času bolesti hlavy, ale asi len šesť percent bolestivých stavov je skutočná migréna. Niektoré potravinové doplnky môžu byť v pr...
Ploštičník Ploštičník, používaný už dlho na liečenie ženských ťažkostí, dorastá do výšky až 2,5 metra a je nápadný svojimi bielymi chlpatými kvetmi. Jeho domovom...