HIV-AIDSNové lieky prinášajú do boja s infekciou HIV a AIDS novú nádej. Vášnivé diskusie o úlohe alternatívnej terapie pri liečení HIV a AIDS však stále pretrvávajú. Výskum potvrdzuje to, že veľké množstvo potravinových doplnkov je životne dôležitým príspevkom ku klasickému liečeniu.

Ľudský vírus zlyhania imunity HIV (Human Immunodeficiency Virus) vyvoláva u ľudí získaný syndróm zlyhania imunity – AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome). Od počiatočnej infekcie vírusom môže ubehnúť niekoľko rokov, než je imunitný systém poškodený v takej miere, že prepuknú choroby spojené s AIDS.

AIDS sa vyvíja vtedy, keď organizmus už nedokáže ďalej bojovať proti chorobám, ako je pneumónia, plesňové alebo parazitické nákazy a niektoré druhy rakoviny. Zatiaľ neexistuje žiadna vakcína alebo iná účinná liečba proti tomuto krutému ochoreniu.

Príčiny HIV/AIDS


Akonáhle vírus HIV infikoval organizmus, prenáša sa telesnými tekutinami – krvou, semenom, pošvovým sekrétom a materským mliekom. Šíri sa, keď ďalší jedinci prichádzajú do kontaktu s týmito tekutinami, predovšetkým sexuálnym stykom alebo stykom s kontaminovanou krvou.

Bežne k tomu dochádza medzi narkomanmi, ktorí si požičiavajú injekčné ihly a striekačky. Inak je prenos vírusu obtiažny, pretože mimo tela rýchlo hynie. Nešíri sa ako väčšina vírusov vzduchom alebo vodou, preto nedochádza k infikovaniu kvapôčkovou infekciou pri kašli alebo používaním rovnakého riadu a pod.

Príznaky HIV/AIDS

Mnohí ľudia infikovaní HIV nemajú žiadne príznaky. Ak sa príznaky infekcie vírusom objavia patrí k nim trvalá únava, bolesti v kĺboch alebo svaloch, opakované horúčky so zimnicou a nočným potením. Časté sú aj bolesti v krku, zväčšené uzliny, kašeľ, opakujúce sa prechladnutie, opary, kvasinkové a iné infekcie. Taktiež strata chuti do jedla, chudnutie a hnačky. Objaviť sa môžu aj nezvyčajné vyrážky na koži, zmeny farby kože, zvlášť červenofialové zafarbenie (Kaposiho sarkóm).

Liečba HIV/AIDS

Zatiaľ neexistuje žiadna vakcína alebo iná účinná liečba proti tomuto krutému ochoreniu, no predbežné štúdie naznačujú, že určité doplnky môžu byť raz zaradené do arzenálu látok zlepšujúcich vyhliadky v liečbe AIDS. Všetky odporúčané doplnky sú zamerané na zvyšovanie imunity a je nutné ich užívať s multivitamínmi a multiminerálními prípravkami. Rovnako sa môžu užívať s klasickými liekmi proti AIDS a vždy dlhodobo.

Je známe, že znížené hodnoty vitamínu B12 predchádzajú zhoršeniu ochorenia. K potvrdeniu teórie, že doplnky s obsahom vitamínu B12 môžu progresiu ochorenia spomaliť, sú nevyhnutné ešte ďalšie štúdie.

Laboratórne štúdie naznačujú, že stopový prvok selén, môže pomáhať v potláčaní replikácie vírusu HIV.

Nedávna štúdia v Tanzánii ukázala, že multivitamíny zlepšujú zdravotný stav HIV pozitívnych matiek a znižujú počet odumretých plodov, detí s nízkou pôrodnou váhou a nedonosených detí.

Antioxidačná liečba

Antioxidačná liečba – obzvlášť vysoké dávky vitamínu C – pôsobia pri spomaľovaní postupu choroby a posilňovaní imunitného systému. Koenzým Q10 má životne dôležitú úlohu pri tvorbe energie a môže posilniť obranyschopnosť organizmu u ľudí chorých na AIDS. Je navyše silným antioxidantom.

Medzi ostatné priaznivo pôsobiacie antioxidanty patrí vitamín E a kyselina alfalipoová. Jedným z rysov HIV je nízka hladina karotenoidov v krvi. Užívanie doplnku so zmesou karotenoidov obnoví ich normálne hodnoty. Zinok je nevyhnutný pre normálnu funkciu imunitného systému a môže pomôcť zabrániť chudnutiu.

Aminokyselina NAC (N-acetylcysteín), vyvážená zmiešaným komplexom aminokyselín, pôsobí ako antioxidant, povzbudzuje imunitný systém, zúčastňuje sa hojenia poškodených telesných tkanív a potláča chudnutie. Najvýznamnejším účinkom NAC je schopnosť rušiť množenie všetkých vírusov vrátane HIV. Kurkuma (užívaná spoločne s bromelínom pre lepšie vstrebávanie) môže tiež blokovať reprodukciu HIV.

Rybí tuk (alebo ľanový olej) zlepšuje imunitné funkcie. Výťažok z húb Eris a maitake alebo iných japonských húb dokáže stimulovať imunitu a dĺžku prežívania pacientov s určitými druhmi rakoviny spojenými s AIDS. K ďalším doplnkom, ktoré môžu pomáhať, patrí so svojím antivírusovým účinkom cesnak a ľubovník, probiotiká a glutamín.

Doporučené dávkovanie doplnkov pri HIV/AIDS

  • vitamín C 500 mg dvakrát denne a 250 mg vitamínu E raz denne (vitamín C zvyšuje účinnosť vitamínu E)
  • koenzým Q10 30 mg trikrát denne (užívajte pri jedle, aby sa lepšie vstrebal)
  • karotenoidy 15 mg dvakrát denne (užívajte prírodný karotén – nie syntetický)
  • zinok 30 mg denne (ak užívate zinok dlhšie ako mesiac, užívajte prípravok obsahujúci tiež 2 mg medi)
  • NAC 500 mg trikrát denne spolu s aminokyselinami podľa návodu (oboje užívajte nalačno, ale v rôznom čase)
  • kurkuma 400 mg a 500 mg bromelínu trikrát denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
  • rybí tuk 2 kapsuly denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
  • huby Eris 500 mg a 200 mg maitake trikrát denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, vynecháte Reishi)

Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Kedy vyhľadať lekára

Lekára vyhľadajte ak zistíte niektorý z uvedených príznakov, ak máte podozrenie, že ste sa stretli s vírusom HIV alebo ak u vás bol zistený HIV a príznaky sa náhle zhoršili.

AIDS – zaujímavosti a rady

Lekári nemajú jednotný názor na účinnosť liečivých rastlín zvyšujúcich imunitu, ako je kozinec, vilcacora, echinacea či voduľka v liečbe chorých s AIDS. Väčšina liečiteľov, ktorí ich predpisujú, odporúča užívať jednu bylinku po dobu dvoch až troch týždňov a potom ju vymeniť za inú. Toto striedanie je dôležité, pretože organizmus môže voči dlho užívanej bylinke získať toleranciu.

Zdravá strava priaznivo podporuje účinky doplnkov a liekov proti AIDS, uvažujte o vegetariánskej strave. Vynechajte alkohol, kofeín, nevhodné potraviny typu rýchleho občerstvenia a cukor. Jedzte pestrú stravu v malých dávkach a častejšie. Prestaňte fajčiť a pravidelne cvičte. Pomôže vám to uchovať potrebnú energiu. Ak je to možné, obmedzte stres. Meditácie, joga a skupinová terapia v podpornej skupine môžu často významne pomôcť.

HIV/AIDS
5 (99.43%) 35 hodnotení

Ďalšie odporúčané články:

Žihľava (Pŕhľava dvojdomá) Môže sa zdať zvláštne, že pôvodný záujem o liečivé vlastnosti žihľavy bol inšpirovaný schopnosťou tejto rastliny dráždiť kožu v mieste dotyku. Žihľava...
Bradavice Bradavice sú nákazlivé nezhubné kožné výrastky obsahujúce odumreté kožné bunky. Na ich vzniku sa podieľajú vírusy. Sú prenášané buď priamo kontaktom k...
Tea Tree Oil (Čajovníkový olej) Je to šampión v boji s infekciou, olej z rastliny tea tree, Melaleuca alternifolia, má príjemnú vôňu muškátového orieška. Pripravuje sa z listov rastl...
Nervové poruchy Všetci poznáme pálčivý pocit a brnenie v "presedenej" alebo "preležanej" nohe, ktoré vznikajú prechodným stlačením nervu; poruchy nervového systému vš...
Chrípka a nachladnutie Chrípka aj bežné nachladnutie sú ochorenia dýchacích ciest, preto býva niekedy ťažké určiť, čo vás práve postretlo. Nachladnutie sa obvykle vyvíja pos...
Parkinsonova choroba Parkinsonova choroba aké sú príčiny jej vzniku, ako presne sa prejavuje a môžeme túto chorobu nejako účinne liečiť? Zatiaľ toto pomaly postupujúce moz...
Glukozamín sulfát Glukozamín (nazývaný aj glukosamín) je úplne jednoduchá molekula obsahujúca glukózu. V pomerne vysokých koncentráciách je obsiahnutá v kĺboch a väzivo...
Menopauza (prechod) Menopauza (prechod) - dnešné ženy majú oveľa viac možností, ako si poradiť s jej nepríjemnými príznakmi. Klasická medicína to rieši hlavne tzv. substi...