železoPrekvapujúci počet ľudí má vo svojej strave nedostatok železa. Tento nedostatok môže spôsobiť pocity slabosti, neschopnosti sa sústrediť a väčšiu náchylnosť k infekciám. Železo v nadmernom množstve však môže byť nebezpečné, takže buďte opatrní pri užívaní potravinových doplnkov obsahujúcich železo.

Železo potrebujú všetky telesné orgány. Je nevyhnutnou súčasťou hemoglobínu, zložky červených krviniek prenášajú kyslík k bunkám. Je tiež súčasťou myoglobínu, ktorý zásobuje kyslíkom svaly, a ďalej je súčasťou celej rady enzýmov a imunitného systému.

Organizmus čerpá svoju potrebu železa predovšetkým z potravy, starostlivo svoje zásoby sledujte; keď sú požiadavky väčšie, vstrebáva väčšie množstvo minerálov – napríklad v čase rastu a v tehotenstve. Ak sú zásoby železa primerané, vstrebávanie sa zmenší.

Keďže organizmus stráca veľké množstva železa pri krvácaní, mávajú ženy po menštruácii nižšiu hladinu tohto minerálu. Znížené zásoby železa môžu mať aj vegetariáni, ľudia pri redukčných diétach a športovci vo vytrvalostných disciplínach.

Funkcia železa


Železo lieči chudokrvnosť (pri jeho nedostatku), je zvlášť potrebné v tehotenstve, u žien so silným menštruačným krvácaním alebo iných stavov stanovených lekárom.

Účinky železa

Tento minerál pomáha rozdeľovať kyslík krvou a vo svaloch, železo zásobuje celé telo energiou. Nedostatok železa je prekvapivo častý, ako sa zistilo napríklad v Anglicku, kde podľa celoštátnych prehľadov väčšina žien nedosahuje svoje odporúčané denné dávky, tj. 14 mg železa denne.

Hoci je u väčšiny ľudí nezvyčajné, aby deficit železa v organizme vznikol z jeho nedostatku v potrave, pretože je železo obsiahnuté v početných potravinách, u žien so silným menštruačným krvácaním býva toto riziko mimoriadne veľké a doplňovanie železa je pre nich prospešné. Dôležitý je jeho vyšší príjem aj u chudokrvnosti z nedostatku železa.

Hlavné priaznivé účinky

Ak sú zásoby železa v organizme dostatočné, podporujú životaschopnosť, funkciu imunitného systému a bystrý intelekt. Štúdie ukazujú, že aj malý nedostatok železa spojený väčšinou s miernou chudokrvnosťou môže u dospelých znižovať pozornosť a poruchy sústredenia a u detí sa môže prejaviť zlým prospechom v škole.

Nedostatok železa

Ak máte v potrave málo železa alebo ho strácate pri menštruačnom krvácaní, krvácanie zo žalúdka (väčšinou po užívaní salicylátov pri reumatoidných ťažkostiach) alebo rakovine, čerpá telo železo zo svojich rezerv. Spočiatku sa to nijako neprejavuje, ale keď sa zásoby železa v organizme zmenšia, zmenšuje sa aj jeho schopnosť vytvárať zdravé červené krvinky.

Výsledkom je chudokrvnosť (anémia) z nedostatku železa, vyznačujúca sa únavou, slabosťou, bledosťou, dýchavičnosťou, búšením srdca a zvýšenou náchylnosťou k infekciám.

Nadbytok železa

Niektoré štúdie spájajú nadbytok železa v organizme so zvýšeným rizikom chronických ochorení vrátane srdcových chorôb a rakoviny hrubého čreva. Nadbytok železa je zvlášť nebezpečný u dospelých s hemachromatózou; je to tendencia k jeho nadmernému vstrebávaniu. Deti sú na predávkovanie železom obzvlášť citlivé.

Zdroje železa

Medzi potraviny bohaté na železo patria pečeň, hovädzie a jahňacie mäso. Takisto dary mora, napríklad ustrice a mušle, obsahujúce železo. Vegetariáni môžu získať primerané množstvo železa u fazule a hrachu, listovej zeleniny, sušeného ovocia (napr. marhúľ a hrozienok) a obohatených upravených raňajkových cereálií.

Pivovarské kvasnice, hnedé morské riasy,melasa a pšeničné otruby sú tiež veľmi dobrým zdrojom železa. Ak potrebujete zvýšiť prísun železa, jedzte miesto iných zákuskov hrozienka.

Užívanie železa

Odporúčané denné množstvo železa pre mužov a pre ženy po menopauze je 8,7 mg denne. Pre mladšie ženy je to 14,8 mg denne bez potrebného zvyšovania počas tehotenstva. Pri liečení anémie je nutný zvýšený príjem železa, či už v potravinách alebo v potravinových doplnkoch po dobu mnohých týždňov aj mesiacov.

Ak vám lekár neodporučí inak, má sa tento minerál užívať iba vo forme multivitamínového alebo multiminerálneho potravinového doplnku, ale nikdy viac, ako je odporúčaná denná dávka. Chudokrvnosť vyžaduje starostlivo vykonanú diagnózu aj liečenie, ktoré podľa možnosti upraví aj príčinu ochorenia.

Železo, ktoré predpisuje lekár, je vo forme solí železa – sulfátu, glukonátu a fumarátu. Najčastejšie predpísaná dávka je 30 mg železa raz až trikrát denne. Väčšina mužov a žien po menopauze potravinové doplnky železa nepotrebujú a je lepšie, keď užívajú multivitamínové alebo multiminerálne doplnky, ktoré železo neobsahujú.

Návod na užívanie: Doplnky so železom sa najlepšie vstrebávajú nalačno. Ak to však vyvoláva nevoľnosť, užívajte ho s jedlom, najlepšie s malým množstvom mäsa a potravou bohatou na vitamín C, napríklad s brokolicou alebo citrusovou šťavou, ktoré pomáhajú zvýšiť jeho vstrebávanie.

Zaujímavosti a rady

Všetky potravinové doplnky obsahujúce železo udržujte mimo dosahu detí. Už päť tabliet s obsahom veľkej dávky železa môže malé dieťa zabiť. Železo vo forme potravinových doplnkov môže interferovať s antibiotikami a inými liekmi; dbajte na to, aby ste svojmu lekárovi povedali o všetkých doplnkoch, ktoré užívate súčasne so svojimi pravidelnými liekmi. Ženy, ktoré majú len mierny nedostatok železa, sú zimomravejšie než ženy s primeranou hladinou železa v krvi.

Buďte opatrní

Neužívajte potravinové doplnky obsahujúce iba vysokú dávku železa, pokiaľ nie sú predpísané lekárom. Niektorí ľudia nemusia vedieť o tom,že trpia hemochromatózou, dedičným ochorením, ktoré spôsobuje, že vstrebávajú príliš veľa železa. Častými príznakmi sú únava a bolesti v kĺboch.

Doplnok obsahujúci iba železo môže tiež maskovať príčinu chudokrvnosti, napríklad krvácajúci žalúdočný vred, a tak brániť lekárom urobiť neodkladnú diagnózu. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Železo
5 (99.17%) 24 hodnotení

Ďalšie odporúčané články:

Kľukva (Brusnica veľkoplodá) Kľukva sa oddávna používa v kuchyni a aj ako liek. Pôvodne americká rastlina v súčasnej dobe rastie divoko na rašeliniskách a slatinách v strednej a s...
Vitamín B9 Vitamín B9 je nevyhnutný pre telesné funkcie, ktoré vyžadujú bunkové delenie. Zvlášť dôležitý je pre vývoj plodu a pomáha pri tvorbe kľúčových chemick...
Poruchy trávenia V mnohých prípadoch je možné poruchám trávenia predísť jednoduchými úpravami jedálnička a životného štýlu. Ak pocítite však - rovnako ako milióny inýc...
Celiakia Celiakia (gluténová enteropatia) je chronická porucha vstrebávania v čreve, vyvolaná neznášanlivosťou obilnej bielkoviny - gluténu (lepku). Ten je obs...
Kurkuma Žlto kvitnúca kurkuma je príbuzná zázvoru. Pestuje sa v Číne, Indonézii a Indii, kde rozomieľajú na prášok jej podzemok. Aktívna zložka kurkumy, kurku...
Sladké drievko (Lekorica) Liečebné vlastnosti sladkého drievka, vysokého kra s modrými kvietkami z čeľade bôbovitých, sú uložené v koreni. Ten obsahuje glycyrizin. Sladké driev...
Stres a nervozita Moderná doba často vyčerpáva naše prirodzené obranné sily a zanecháva organizmus vnímavý k stresu a celej rade zdravotných problémov. Niektoré nutričn...
Pau d´arco Liečivé substancie sa získavajú z vnútornej časti kôry stromu Lapacho - Tababuia impetiginosa. Ten je domovom v dažďových lesoch južnej Ameriky. Miest...