hemoroidyPodľa štatistiky sa hemoroidy vyvinú u viac ako 50 percent ľudí, ale mnohí z nich o tom vôbec nevedia. Hemeroidy obťažujú až vtedy, keď sa zapália a zväčšia. Ak dôjde k takýmto problémom, môžu prírodné prostriedky ponúknuť často väčšiu úľavu ako klasická liečba. Hemoroidy sú v podstate zväčšené kŕčové žily vo vchode do konečníka alebo priamo v konečníku.

Žily sú cievy, ktorými sa vracia do srdca krv zbavená kyslíka, ale niekedy gravitačný zákon tento návrat v dolnej polovici tela spomaľuje, takže krv sa v žilách hromadí, napína ich a oslabuje ich steny. Žily v konečníku sú obzvlášť citlivé – nielen preto, že sú v dolnej polovici tela, ale na rozdiel od ostatných žíl nemajú vnútri chlopne zabraňujúce spätnému toku krvi. (Slabé alebo chybné chlopne sú príčinou kŕčových žíl na lýtkách).

Druhy hemoroidov


Existujú dva typy hemoroidov: vonkajšie a vnútorné. Vnútorné hemoroidy sa tvoria vo vnútri konečníka a spôsobujú niekedy krvácanie po stolici, ale inak môžu byť úplne bez príznakov. Veľké hemoroidné uzly majú tendenciu vypadnúť pri stolici von z konečníka a býva ťažké ich zatlačiť späť.

Vonkajšie hemoroidy okružujú vchod do konečníka a bývajú veľmi bolestivé, časom však môžu zmiznúť samy od seba. Bolesť je zvyčajne spôsobená tým, že sa krv zráža a zrazenina odreže od hemoroidov krvné zásobenie, výsledkom je, že uzlíky vlastne zaschnú a samé zmiznú.

Príčiny hemoroidov

Základnou príčinou hemoroidov je námaha a napínanie pri pohyboch hrubého čreva, pretože tie vyvíjajú nadmerný tlak na žily v konečníku. Taktiež nadváha a tehotenstvo tieto žily oslabuje. Odborníci sa nezhodujú či zápcha priamo spôsobuje vznik hemoroidov, ale zápcha prinajmenšom hemeroidy zhoršuje.

Podľa štúdií zvyšuje pravdepodobnosť vzniku hemoroidov aj častá hnačka. Naviac môže k vzniku hemoroidov prispieť dlhodobé zotrvávanie v polohe posediačky alebo postojačky. Svaly, ktoré pomáhajú poháňať krv žilami, strácajú vekom napätie, takže je pochopiteľné, že sú hemoroidy častejšia u starších ľudí. Význam má aj genetická záťaž.

Príznaky hemoroidov

Hemeroidy sprevádza krv na toaletnom papieri, bolestivá a krvavá stolica. Ďalšími príznakmi hemoroidov je svrbenie konečníka, bolestivá hrčka v konečníku či hlienový výtok z konečníka.

Liečba hemoroidov

Predpokladom je, aby ste odporúčané doplnky užívali súčasne so stravou bohatou na vlákninu a zaistili si dostatok pohybu. Vláknina prispieva k väčšiemu objemu stolice a zároveň ju zmäkčuje, takže ľahšie odchádza. Telesný pohyb je dôležitý k tonizácii svalov obklopujúcich žily a podporujúcich normálne pohyby stolice v črevách. Na rozdiel od voľne predajných mastí pomáhajú odporúčané byliny a vitamíny posilňovať žilové steny a čo najviac zmierňovať podráždenie.

Skúste kombináciu vitamínu C, flavonoidov a listnatca kopinatého, ktoré pomáhajú posilniť a sťahovať žily. Pri hojení poranených (otvorených) hemoroidov môže pomôcť zinok. Meď je potrebná pri jeho dlhodobom podávaní, pretože zinok obmedzuje jej vstrebávanie.

Ak nie je vo vašom jedálničku dostatok vlákniny alebo sami máte pochybnosti o jej dostatku, užívajte skorocel kopijovitý alebo ľanové semienka. Oboje účinne uľahčuje odchod stolice.

Ak sú hemoroidy bolestivé, dávajte na ne niekoľkokrát denne ľubovníkovú masť, hlavne po každej stolici. Táto masť pomáha spľasnúť opuchy.

Doporučené dávkovanie doplnkov pri hemoroidoch

  • vitamín C 500 mg a 250 mg flavonoidov dvakrát denne (ak sa objaví hnačka, znížte dávku vitamínu C)
  • listnatec kopinatý 150 mg výťažku trikrát denne
  • zinok 15 mg denne (ak užívate zinok dlhšie ako mesiac, pridajte doplnok obsahujúci tiež 2 mg medi)
  • skorocel kopijovitý (vláknina) denne 1 lyžicu prášku vo vode alebo šťave (dbajte na to, aby ste denne pili vodu navyše)
  • ľanové semienka denne 1 lyžica mletých semienok vo veľkom pohári vody (pite najmenej 8 pohárov vody denne)
  • ľubovníková masť – nanášajte na postihnuté miesto niekoľkokrát denne (najdôležitejšia je aplikácia po stolici)

Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Kedy vyhľadať lekára

Lekára vyhľadajte ak spozorujete prvýkrát krv na toaletnom papieri – ide pravdepodobne o hemoroidy, ale krvácanie z konečníka môže mať aj iné príčiny. Taktiež ak nie je krvácanie viazané na odchod stolice, aj keď trpíte hemoroidmi, ak je krv tmavá, nie jasne červená, ak máte v oblasti konečníka pulzujúcu bolesť – môže to byť trombóza hemoroidov. Ak vám boli diagnostikované hemoroidy a silne krvácate, vzniká riziko chudokrvnosti z nedostatku železa.

Hemoroidy – zaujímavosti a rady

Ak trpíte hemoroidmi, dbajte na to, aby ste jedli veľa citrusových plodov, bobuľového ovocia, čerešní a cibule. Sú to dobré zdroje vlákniny a tiež flavonoidov, ktoré pravdepodobne posilňujú žily. Liečba pomocou obkladu z bazy upokojuje opuchnuté žily a môže priniesť úľavu pri hemoroidných bolestiach. Roztlačte malé množstvo bobuliek a premiešajte s takým množstvom teplej vody, aby vznikla pasta, ktorú naneste na dve alebo tri vrstvy gázy a zakryte ďalšou vrstvou. Obklad priložte na konečník a nechajte na mieste niekoľko hodín.

Zvýšte obsah vlákniny v potrave tým, že budete jesť veľa ovocia, zeleniny, celých zŕn a strukovín. Mleté ľanové semienka užívané s vodou môžu nahradiť nedostatok vlákniny v potrave pri liečbe hemoroidov. Denne pite minimálne osem pohárov vody. Tekutina je dôležitá v prevencii zápchy. Pamätajte na správne dýchanie pri zdvíhaní ťažkých predmetov alebo pri vyprázdňovaní stolice. Keď zadržíte dych, zvýšite brušný tlak a to poškodzuje žily.