ekzémZačervenanú a intenzívne svrbiacu ekzematickú vyrážku na koži upokojujú lokálne aplikované krémy. Niektoré vnútorne užívané potravinové doplnky môžu urýchľovať hojenie a hrať dôležitú úlohu v prevencii recidív tohto bežného, ale nepríjemného kožného ochorenia.

Ekzém, v medicíne známy tiež ako dermatitída, vytvára zápalové, začervenané a často sa olupujúce či mokvajúce škvrny na koži končatín, tváre a hlavy. Najčastejšie sa objavuje na zápästiach, kolenách a lakťoch. Vyrážka silno svrbí a škrabanie ju značne zhoršuje.

Príčiny ekzému


Atopický ekzém býva často vyvolaný alergiou na niektoré potraviny, peľ, zvieraciu srsť aj iné látky a jeho výskyt má pôvod v rodine – býva geneticky podmienený. Alergické prejavy môžu byť kombinované, k ekzému neraz pristupuje senná nádcha alebo astma. V organizme ľudí trpiacich ekzémom je väčšie množstvo histamínu, látky, ktorá uvoľnením do kože vyvoláva alergickú reakciu.

V niektorých prípadoch dochádza ku vzniku ekzému pri styku kože s alergénmi, napríklad s niektorými rastlinami, farbami, prvkami a niektorými liekmi. U chorých s kŕčovými žilami a nedostatočným prekrvením dolných končatín sa vyskytuje v postihnutej oblasti tzv. varikózny (nepravý) ekzém, charakterizovaný šupinatou a neskôr až atrofickou kožou, ktorá je veľmi náchylná k infekcii. Ekzém môže byť tiež vyvolaný suchým vzduchom, prílišným slnením a stresom.

Príznaky ekzému

Ekzém je sprevádzaný svrbením, červenou, suchou, olupujúcou sa alebo praskajúcou kožou, drobnými pľuzgierikmi, pri chronickom ekzéme zhrubnutou, suchou kožou.

Liečba ekzému

Rôzne minerály, vitamíny a potravinové doplnky môžu pri ekzéme priniesť úľavu. Priaznivý účinok by sa mal prejaviť v priebehu troch až štyroch dní. Odporúčané doplnky je možné užívať aj dlhodobo ako prevenciu recidív. Mnohé vnútorne užívané doplnky môžu byť prospešné pri prevencii vzplanutia ekzému a aj pre zmierňovanie alergických prejavov.

Rôzne zdroje omega-3 mastných kyselín ako rybí tuk, pupalkový a ľanový olej obsahujú rôzne typy esenciálnych mastných kyselín posilňujúcich kožu. Môžu mierniť svrbenie ekzému aj zápal kože rovnako ako vitamín E, ktorý navyše môže zlepšiť suchosť kože. Zinok podporuje hojenie a posilňuje funkciu imunitného systému, je tiež nevyhnutný pri spracovaní esenciálnych mastných kyselín.

Ak užívate zinok dlhodobo a vo vyšších dávkach, je nutné užívať zároveň meď, pretože zinok vyčerpáva jej zásoby.

Výťažok z jadierok hrozna je bohatý na antioxidačné látky nazývané flavonoidy, ktoré potláčajú alergickú reakciu organizmu. Dobre pôsobí na ekzém lokálna aplikácia krému s obsahom harmančeka alebo sladkého drievka. Byliny môžu byť prospešné vo forme čajov – napríklad zo žihľavového lístia, ďateliny lúčnej, smilaxu a koreňa lopúcha – užívajte ich jednotlivo alebo vo vzájomnej kombinácii. Prelejte 15 g bylinky (alebo ich zmesi) 200 ml vriacej vody a nechajte asi 10 minút lúhovať, sceďte a vypite naraz alebo v niekoľkých denných dávkach.

Doporučené dávkovanie doplnkov pri ekzéme

  • rybí tuk kapsuly denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
  • pupalkový olej 1000 mg trikrát denne
  • zinok 15 mg denne (ak užívate doplnky zinku dlhšie ako mesiac, vyberajte tie, ktoré obsahujú tiež 2 mg medi)
  • vitamín E 250 mg denne (ak užíváte lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
  • výťažok z jadierok hrozna 100 mg dvakrát denne
  • harmanček trikrát denne naneste krém na postihnuté miesta
  • sladké drievko trikrát až štyrikrát denne naneste krém na postihnuté miesta (existuje tiež pod názvom „glycyrrhetinic acid cream“)

Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Kedy vyhľadať lekára

Lekára vyhľadajte ak je ekzém rozsiahly alebo sa stále vracia, ak ekzém mokvá alebo sa v ňom objavujú hnisavé vriedky – ide o bakteriálnu infekciu. Taktiež, keď sa ekzém pri svojpomocnej liečbe nezlepšuje do troch až štyroch dní.

Ekzém – zaujímavosti a rady

Bylinkové a pleťové vody pôsobia najlepšie na mokvavé ekzémy, masti a krémy sú najúčinnejšie na suché ekzematické plochy. Krém zo sladkého drievka je veľmi účinný u ľudí s ekzémom, ktorí zároveň užívajú klasické prípravky s kortikoidmi.

Sladké drievko obsahuje kyselinu glyceretinovú, ktorá zvyšuje účinnosť kortikoidov a tiež znižuje možné vedľajšie účinky ako svrbenie, pálenie a podráždenie kože. Za úvahu stojí aj habrový krém, ktorý sa zdá byť pri liečení ekzému rovnako užitočný ako jednopercentný hydrokortizónový krém.

Čínski bylinkári predpisujú pri ekzéme čaj obsahujúci sladké drievko a v závislosti od príznakov ešte asi deväť ďalších bylín. Liečenie býva veľmi účinné, ale jedna analýza ukázala, že mnohé z týchto čajov obsahujú nesmierne vysoké dávky steroidného prostriedku – dexametazónu.

O pozitívnom pôsobení pupalkového oleja na ekzém mnohí lekári pochybujú. Podľa jednej súčasnej štúdie však deti aj dospelí s ekzémom, ktorí užívali pupalkový olej po dobu šiestich mesiacov, uvádzali, že počet recidív klesol a svrbenie bolo menšie.

Vynechajte zo stravy všetky potraviny, ktoré môžu vyvolať alergickú reakciu. Prípadne si spravte test na intoleranciu potravín. Najčastejšie to býva mlieko, vajcia, kôrovce, pšenica, čokoláda, orechy a jahody. Noste bielizeň z čistej bavlny, ktorá kožu dráždi menej. Kúpte a sprchujte sa menej často, aby ste zabránili vysúšaniu kože. Používajte vlažnú vodu a vyhýbajte sa deodorantným mydlám, perličkovým kúpeľom a parfémovaným výrobkom. Kožu si osušujte tlakom a poťukávaním – nie trením.