roztrúsená skleróza-účinkyRoztrúsená skleróza môže spôsobiť únavu, poruchy videnia a poruchy hybnosti u ľudí predtým úplne zdravých. Klasické lieky príliš nepomáhajú, preto sa skúša vplyv potravinových doplnkov na spomalenie procesu ochorenia sklerózy multiplex. Roztrúsená skleróza (skleróza multiplex, sclerosis multiplex) je progresívne degeneratívne ochorenie, ktoré väčšinou udrie náhle u mladých dospelých jedincov.

Priebeh ochorenia roztrúsenej sklerózy môže byť veľmi rozmanitý; u niektorých ľudí môže viesť k poškodeniu zrakového nervu alebo mozgových a miechových nervov, ku zrakovým problémom, ťažkej chôdzi, rozmazanej reči, inkontinencii moču a stolice, zmätenému mysleniu až paralýze. Niektorí chorí majú v priebehu choroby dlhé obdobia remisie s minimálnym fyzickým postihnutím.

Príčiny roztrúsenej sklerózy


Mnohí odborníci sa domnievajú, že skleróza multiplex je autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém organizmu napáda vlastné nervové tkanivo. Čo však túto reakciu vyvoláva nie je známe. Môže to byť vírus – možno celkom bežný ako vírus osýpok – alebo herpetický vírus, ktorý je celé roky nečinný, latentný.

Príznaky roztrúsenej sklerózy

Roztrúsenú sklerózu sprevádzajú skoré známky napodobňujúce príznaky iných chorobných stavov; neostré alebo dvojité videnie, pálčivé pocity v rukách a lýtkach, neobratnosť, nestabilita a iné pohybové, zrakové a pocitové problémy. Priebeh ochorenia je veľmi rôznorodý. Podľa jeho závažnosti môže chorý pociťovať ťažkú únavu, svalovú stuhnutosť a tras, zlú koordináciu pohybov, poruchy reči a ťažkosti s inkontinenciou; príznaky bývajú prechodné.

Liečba roztrúsenej sklerózy

Liečenie potravinovými doplnkami má začať tak skoro, ako je to len možné – hneď po jasnej diagnóze – roztrúsená skleróza. Liečenie má niekoľko cieľov: zvýšiť antioxidačnú aktivitu a chrániť nervové bunky pred vysoko reaktívnymi molekulami kyslíka (voľnými radikálmi), podporovať tvorbu mastných kyselín a ostatných látok, ktoré sa zúčastňujú výstavby nervov, a zmierňovať zápalové prejavy.

Začnite multivitamínovým a multiminerálnym prípravkom. Môžete užívať všetky spoločne aj dokopy s klasickými liekmi. Môže to trvať mesiace, než spozorujete priaznivé účinky.

Vitamíny C a E sú pri liečbe sklerózy multiplex veľmi cenné pre svoj antioxidačný účinok. Vitamín B komplex a vitamín B12 navyše sú rovnako dôležité, pretože hrajú úlohu pri udržiavaní štruktúry a funkcie nervov. Niektoré štúdia uvádzajú, že niektorí ľudia s ochorením skleróza multiplex majú nízke hodnoty vitamínu B12 alebo majú problémy s jeho využitím.

Rovnako je dôležité dostávať navyše esenciálne mastné kyseliny z rybieho tuku (alebo ľanového oleja) a pupalkového oleja; znižujú totiž prejavy zápalu a pomáhajú pri tvorbe zdravých nervov. Z ďalších doplnkov, ktoré stoja za to skúsiť pri ochorení roztrúsenej sklerózy, je ľubovník (300 mg výťažku trikrát denne), ploštičník, ovos, ženšen a zázvor. Fytoterapeuti majú s týmito liečivkami určité úspechy.

Čo je vhodné používať na roztrúsenú sklerózu

  • vitamín C 500 mg spolu s 250 mg vitamínu E dvakrát denne (vitamín C zvyšuje účinky vitamínu E; ak sa objavia hnačky, znížte dávku vitamínu C)
  • vitamín B komplex jedna tableta denne
  • vitamín B12 1.000 mcg trikrát denne (najlepšie užívať vo forme metylkobalaminu)
  • rybí tuk 2 kapsuly denne dodajú 2 g omega-3 mastných kyselín (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
  • pupalkový olej 1.000 mg trikrát denne
  • ginko dvojlaločné (Ginkgo biloba) 40 mg výťažku trikrát denne (výťažok štandardizovaný na obsah najmenej 24 percent flavonoidov)

Kedy navštíviť lekára s roztrúsenou sklerózou

Ak sa objaví z neznámej príčiny porucha videnia alebo motorických schopností – váš lekár môže vylúčiť iné nervové ochorenie, napríklad mozgový nádor a vtedy by to mohla byť roztrúsená skleróza. Ak došlo k náhlemu vzplanutiu ťažkostí. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Zaujímavosti a rady o roztrúsenej skleróze

Špecializované potraviny môžu byť veľmi užitočné nielen chorým s roztrúsenou sklerózou, ale aj členom ich rodín. Pracovná liečba a fyzioterapia môže byť tiež prospešná. Pacientom s roztrúsenou sklerózou môže prospieť rozumné slnenie, ale nesmú sa prehriať. Opaľovanie, nadmerná námaha a horúce kúpele môžu príznaky ochorenia zhoršovať.

Liečivka ginko (gingko biloba) pôsobí blahodarne, pretože má antioxidačné účinky a zlepšuje prítok krvi do nervového systému.

Poraďte sa so svojím lekárom o diétnej liečbe. Boli vyvinuté špeciálne diéty, ktoré môžu priebeh choroby spomaliť. Mierne cvičte, aby ste zlepšili svoju svalovú silu a ohybnosť – avšak nikdy nie počas akútneho vzplanutia choroby – roztrúsenej sklerózy. Ak je váš pracovný úväzok fyzicky náročný, hľadajte prácu na skrátený úväzok alebo domácu prácu. Ľanové semienko je zdrojom orechovo chutného oleja, ktorému dávajú vegetariáni prednosť ako zdroju esenciálnych mastných kyselín.

Roztrúsená skleróza
4.8 (96.52%) 23 hodnotení

Ďalšie odporúčané články:

Zápcha Aké sú príčiny vzniku, prečo zápcha vzniká a ako sa jej účinne zbaviť? Pravidelné cvičenie a strava bohatá na vlákninu a tekutiny sú nevyhnutne potreb...
Sinusitída (zápal vedľajších nosových dutín)... Vo vedľajších dutinách nosových - sínusoch - sa tvorí hlien, ktorý pomáha udržiavať horné dýchacie cesty vlhké a zbavuje ich všetkých nečistôt. Ak dôj...
Selén V súčasnej dobe získal selén dôležité miesto ako možná účinná zbraň proti rakovine. Mnohí vedci sa domnievajú, že by mohol byť jednou z najdôležitejší...
Vitamín B5 Vitamín B5 má dôležitú úlohu pri normálnych metabolických funkciách. Je súčasťou koenzýmu A, medziproduktu metabolizmu cukrov, tukov a bielkovín a vst...
Osteoporóza (rednutie kostí) Osteoporóza (rednutie kostí) je charakterizovaná stratou kostných minerálov. Je veľmi častou príčinou zlomenín, ale je možné jej predchádzať. Čím skôr...
Vitamín K V roku 1930 zaznamenali dánski bádatelia, že sa u malých kurčiat kŕmených potravou bez tuku vyvinuli krvácavé stavy. Problém nakoniec vyriešili použív...
Chróm Chróm je stopový prvok pôsobiaci ako odtučňovací prostriedok, staviteľ orgánov, liek pri cukrovke a zbraň proti srdcovým chorobám. Je nevyhnutný pre r...
Kŕčové žily Zdravé žily majú chlopne, ktoré umožňujú prúdenie krvi len jedným smerom a zabraňujú spätnému toku. Ak tieto chlopne zoslabnú a úplne sa nedovierajú, ...