neplodnosť u mužov-účinkyPre každý prípad neplodnosti je možnosť, že zdrojom problémov je partner, presne v pomere 1: 1. V niektorých prípadoch je nutný chirurgický zákrok alebo iné lekárske riešenie, ale prírodná liečba môže prispieť k priaznivému vyriešeniu.

Lekári pokladajú za neplodnosť u mužov stav, kedy žena s partnerom neotehotnie po roku nechráneného sexu v najplodnejších obdobiach menštruačného cyklu. Vedci presne nevedia, koľko spermií je potrebných na to, aby bol muž označený za plodného, ale vedia, že čím väčší je počet živých spermií, tým väčšia je pravdepodobnosť otehotnenia.

Príčiny neplodnosti u mužov


Niektoré prípady neplodnosti mužov sú zavinené anatomickým poškodením alebo jazvovitými zmenami po komplikovaných liečbach infekcií reprodukčného ústrojenstva, ale väčšinou sa nedá presná príčina určiť. Mnohí neplodní muži majú nízky počet spermií, kvôli nízkej hladine testosterónu, hormónu, ktorý stimuluje semenníky k tvorbe spermií. Počet spermií však sám o sebe nie je jedinou príčinou mužskej neplodnosti.

Vysoké percento spermií musí byť zdravé a dobre pohyblivé: vzhľadom k tomu, že spermie sú krehké, ľahko ich môžu poškodiť prirodzene sa vyskytujúce nestabilné molekuly kyslíka – voľné radikály. Mnoho faktorov môže nepriaznivo ovplyvniť ako hladinu testosterónu, tak hladinu voľných radikálov pitie alkoholu, fajčenie, zlá výživa a stres. Niektoré lieky môžu obmedziť hybnosť spermií, a byť tak príčinou neľahkého počatia.

Príznaky neplodnosti u mužov

Prejavy neplodnosti u mužov sú neúspešné pokusy o počatie počas jedného roka, u niektorých mužov chlamýdiová alebo iná infekcia reprodukčného ústrojenstva, ktorá môže spôsobiť zjazvenie tkaniva a blokovať cestu spermiám.

Liečba neplodnosti u mužov

Anatomické defekty zvyčajne najlepšie upraví chirurgický zákrok, ale pre mnohých mužov stojí za to skúsiť na neplodnosť užívať vhodné doplnky. Môžu byť prospešné v každom veku: na rozdiel od ženskej plodnosti, ktorá po 35. roku života rýchlo klesá, nie je mužská plodnosť na veku závislá.

Štúdia 240 dvojíc, u ktorých bolo oplodnenie vykonané laboratórne, jasne preukázali, že spermie mužov nad 60 rokov boli rovnako živé ako tie, ktoré boli získané od mužov okolo 30. veku. Doplnky je nutné užívať niekoľko mesiacov, než sa prejaví ich priaznivé pôsobenie. Je vhodné ich užívať zároveň s niektorým multivitamínovým a multiminerálnym doplnkom.

Ak užívate spoločne vitamín C, vitamín E a zmiešané karotenoidy, získate vysoko účinnú zmes antioxidantov. Rozhodujúcu úlohu v mužskej reprodukcii hrá zinok, ktorý zvyšuje tvorbu testosterónu a tým aj počet spermií. Vysoké dávky zinku potláčajú v tele vstrebávanie medi, preto je nutné užívať ju zároveň so zinkom. Omega-3 mastné kyseliny z rybieho tuku pomáhajú udržiavať zdravé spermie aj reprodukčné tkanivo.

Vitamín B12 je nevyhnutný pre proces bunkového delenia, jeho nedostatok môže spôsobiť znížený počet spermií a ich nedostatočnú pohyblivosť a tým neplodnosť u mužov. Tieto doplnky je možné kombinovať s fytoterapiou. Panax ženšen stimuluje tvorbu testosterónu a spermií. Každé tri týždne sa má vystriedať sibírskym ženšenom, o ktorom sa tiež predpokladá, že zvyšuje tvorbu spermií.

Čo používať pri neplodnosti u mužov

  • vitamín C 500 mg dvakrát denne (ak sa objaví hnačka, znížte dávku)
  • vitamín E 250 mg dvakrát denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
  • karotenoidy 1 kapsula zmiešaných karotenoidov dvakrát denne pri jedle (kapsula má obsahovať 15 mg zmiešaných karotenoidov)
  • zinok 30 mg denne (ak užívate zinok dlhšie ako jeden mesiac, užívajte doplnok obsahujúci tiež 2 mg medi)
  • rybí tuk 2 kapsuly denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom, vegetariáni môžu nahradiť 1 lyžicou ľanového oleja)
  • vitamín B12 1000 mcg raz denne (užívajte ráno, najlepšie sa 400 mcg kyseliny listovej -vysoký príjem môže maskovať nedostatok druhého vitamínu)
  • Panax ženšen 100 až 250 mg výťažku dvakrát denne (striedajte so sibírskym ženšenom, štandardizovaný na obsah najmenej 7 percent ginsenoidov)
  • sibírsky ženšen 100 až 300 mg dvakrát denne (striedajte s panax ženšenom, štandardizovaný na obsah najmenej 0,8 eleuterosidy)

Kedy navštíviť lekára s problémom neplodnosti u mužov

Ak sa domnievate, že ste neplodný, lekár môže stanoviť diagnózu a pomôcť nájsť skryté príčiny, partnerka sa musí tiež nechať vyšetriť, pretože problémy s plodnosťou môže mať ktokoľvek z vás. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Neplodnosť u mužov – zaujímavosti a rady

Skúste tento rastlinný kokteil na zvýšenie plodnosti: zmiešajte rovnaký diel tinktúry z Damiany, serenoy a výťažku z ovsa. Fytoterapeuti používajú Damiana a Serenu na povzbudenie mužskej plodnosti a ovos už dlho používajú chovatelia, aby samcom uľahčili oplodňovanie. Užívajte lyžičku tejto bylinnej zmesi dvakrát denne.

Dbajte na to, aby váš jedálniček obsahoval celozrnné obilniny, tučné ryby a najmenej päťkrát denne ovocie a zeleninu. Vynechajte alkohol a prestaňte fajčiť, pretože to môže spôsobiť neplodnosť u mužov. Skúste jogu, meditáciu a iné relaxačné techniky, ktoré uvoľňujú stres. Zvýšte konzumáciu sójových výrobkov. Karotenoidové doplnky obsahujú bohatú zmes antioxidantov chrániacich spermie.

Neplodnosť u mužov
5 (99.23%) 26 hodnotení

Ďalšie odporúčané články:

Kašeľ Často domáce liečenie prírodnými prostriedkami úplne postačí k tomu, aby sa podráždené hrdlo upokojilo, uvoľnili sa svaly v stenách dýchacích ciest a ...
Slnečné spáleniny Partie tenisu alebo poležanie pri rybníku alebo pri mori môže mať nielen príjemné, ale aj nepríjemné následky - slnečné spáleniny. Niektoré liečivé do...
Jód Jód ako stopový prvok sa zúčastňuje pri tvorbe tyroxínu, hormónu zodpovedného za riadenie látkovej výmeny v celom tele. Napriek tomu že ľudské telo po...
Astma Astma (Astma bronchiale) je chronické imunitné zápalové ochorenie dýchacích ciest, ktoré je spojené s precitlivenosťou imunitného systému, prechod...
Tea Tree Oil (Čajovníkový olej) Je to šampión v boji s infekciou, olej z rastliny tea tree, Melaleuca alternifolia, má príjemnú vôňu muškátového orieška. Pripravuje sa z listov rastl...
Ušné šelesty Trvalé pískanie, hučanie, zvonenie alebo šumenie v jednom alebo oboch ušiach postihuje v určitom období života jedného zo šiestich dospelých. Zatiaľ n...
Bercové vredy (vredy predkolenia) Vredy predkolenia - bercové vredy (ulcrus cruris) je poškodenie povrchu kože. S týmto typom ochorenia sa stretávame veľmi často najmä u žien. Spôsobuj...
Endometrióza Kedysi sa ženám trpiacim bolesťami a silným krvácaním pri endometrióze hovorilo, že majú "len kŕče" alebo je to "len hystéria". Dnes je tento stav pos...