vitamin-cVitamín C je najznámejší a najrozšírenejší zo všetkých vitamínov a zároveň aj najhojnejšie používaný potravinový doplnok. Skutočný rozsah jeho priaznivých účinkov však môže prekvapiť aj tých, ktorí dobre poznajú jeho všestranné použitie.

Už v roku 1742 bol známy účinok citrónovej šťavy v prevencii skorbutu, vyčerpávajúceho ochorenia, ktoré najčastejšie sužovalo námorníkov na dlhých plavbách, ale až v roku 1928 bola v citrónovej šťave identifikovaná aktívna zložka – vitamín C. Jeho chemický názov je odvodený práve od jeho schopnosti predchádzať skorbutu – kyselina askorbová.

Dnes je záujem o tento vitamín sústredený skôr na jeho schopnosť chrániť tkanivové bunky než na jeho účinky pri liečení a prevencii skorbutu. Ako prvoradý, vo vode rozpustný antioxidant pomáha vitamín C bojovať proti škodám v organizme spôsobeným nestabilnými molekulami kyslíka, tzv. voľnými radikálmi. Pôsobí predovšetkým vo vnútri buniek, kde je najväčší obsah vody.

Iné názvy: Kyselina askorbová

Rozpustnosť vitamínu: vo vode

Funkcia vitamínu C


Tento vitamín zvyšuje imunitu, zmierňuje príznaky, skracuje dĺžku nachladnutia, urýchľuje hojenie rán, udržuje zdravé ďasná a pomáha pri liečení astmy. Ďalej pomáha v prevencii katarakty (šedého zákalu) a chráni proti niektorým formám rakoviny a srdcovým chorobám.

Tento vitamín je aktívny vo všetkých telesných tkanivách, pomáha posilňovať vlásočnice aj bunkové steny a je dôležitým činiteľom pri tvorbe kolagénu, bielkovine obsiahnutej v spojivových tkanivách. Týmto spôsobom C chráni pred rôznymi pomliaždeninami a krvnými výronmi, podporuje hojenie a udržuje dobrý stav väziva. Taktiež je mimoriadne dôležitý pre odolnosť ďasien proti krvácaniu a pomáha telu vstrebávať železo z potravy.

Účinky vitamínu C

Ako antioxidant chráni vitamín pred srdcovými chorobami a rakovinou. Podľa niektorých vedeckých štúdií je priama spojitosť medzi nízkou hladinou tohto vitamínu a infarktom. Zistilo sa, že muži, ktorí konzumovali viac ako 300 mg vitamínu C denne (či už z potravy alebo potravinových doplnkov), žili dlhšie než tí, ktorí prijímali menej ako 50 mg denne. V inej štúdii bolo zistené, že dlhodobo užívaný vitamín C chráni proti katarakte (sivému zákalu). Ženy, ktoré užívali vitamín C po dobu 10 rokov alebo viac, mali v 77 percentách nižšie zakalenie šošovky – prvého stupňa katarakty – ako ženy, ktoré žiaden vitamín C navyše neužívali.

Pôsobí vitamín C preventívne proti nachladnutiu?

Pravdepodobne nie, ale dokáže zmierniť jeho prejavy a skrátiť dobu jeho trvania. Podľa analýzy uskutočnenej v roku 1995 skrátilo podávanie dávok 1000 až 6000 mg denne od začiatku prechladnutia jeho trvanie asi o 21 percent, tj. asi o jeden deň. Podľa iných štúdií pomáha vitamín C ľuďom vo vyššom veku zvládať infekcie dýchacích ciest. Zdá sa tiež, že je aj prirodzeným antihistaminikom. Vysoké dávky dokážu blokovať účinok látok, ktoré vznikajú v tele ako odpoveď na podráždenie alergénmi.

Vitamín C je tiež účinným prostriedkom pri liečení astmy. Početné štúdie preukazujú, že potravinové doplnky s obsahom vitamínu C pomáhajú v prevencii i liečbe astmatických príznakov. U chorých s diabetom I. typu, ktorý narúša transport vitamínu C do buniek, podávanie 1000 až 3000 mg tohto vitamínu denne môže brániť vzniku komplikácií – napríklad očným problémom a zvýšeniu hladiny cholesterolu v krvi.

Nedostatok

Odporúčané denné množstvo vitamínu C pre mužov aj ženy je 75 mg, pre fajčiarov 80 mg. Stále väčší počet odborníkov sa domnieva, že optimálne množstvo je 200 mg denne a na liečenie špecifických ochorení odporúčajú značne vyššie dávky.

Ak budete prijímať menej ako 10 mg vitamínu C denne, ochoriete skorbutom. Ak bude dávka pod 50 mg denne, zvýši sa riziko srdcových ochorení, obzvlášť infarktu. Zároveň sa zvýši riziko katarakty a skracovanie dĺžky života.

Nadbytok

Veľké dávky vitamínu C – nad 2000 mg denne – môžu spôsobiť redšiu stolicu až hnačku, nadúvanie a vetry. Všetko sa upraví znížením dennej dávky. V týchto vyšších hodnotách môže vitamín C narušovať vstrebávanie medi a selénu, takže je potrebné dbať na to, aby bol dostatok týchto minerálov v potrave alebo potravinových doplnkoch. U vnímavých jedincov môže viesť trvalé podávanie vysokých dávok vitamínu C k tvorbe obličkových kamienkov.

Zdroje vitamínu C

Citrusové ovocie, brokolica, tmavá listová zelenina, čerstvé papriky, jahody a kiwi sú dobré zdroje vitamínu C.

Užívanie vitamínu C

Na udržanie dobrého zdravotného stavu užívajte 200 mg vitamínu C v potrave alebo doplnkoch. K liečeniu najrôznejších ochorení v závislosti na celkovom stave je vhodná dávka asi 1000 mg denne. Veľké množstvo vitamínu C sa ľahšie vstrebáva vo viacerých dávkach po 200 mg ako pri užívaní celej dávky naraz. Veľmi dobre účinkuje v kombinácii s inými antioxidantmi napríklad s vitamínom E.

Ak trpíte obličkovými kamienkami a inou chorobou obličiek či hemochromatózou (genetickým sklonom k ukladaniu nadbytočného železa), obmedzte svoj denný príjem vitamínu C na 500 mg (vitamín C zvyšuje vstrebávanie železa). Vitamín C môže skresľovať presnosť lekárskych testov na cukrovku, rakovinu hrubého čreva a hodnoty hemoglobínu v krvi. Ak tento vitamín užívate, upozornite na to lekára. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Zaujímavosti a rady

Vitamín C je účinný v prevencii restenózy (opakované zúženie srdcových tepien po vykonanej angioplastike – alternatívnom zákroku k bypassu). U 119 chorých s angioplastikou došlo pri užívaní 500 mg vitamínu C denne po dobu štyroch mesiacov k recidíve tepnovej stenóze v 24 percentách, zatiaľ čo u chorých, ktorí žiadny vitamín C neužívali, v 43 percentách.

Je asi najlepší antioxidant, ktorý pomáha recyklovať a zneškodňovať voľné radikáli a oxidanty. Podľa štúdie stúpla koncentrácia vitamínu E o 18 percent u tých, ktorí užívali viac ako 220 mg vitamínu C denne, proti tým, ktorí užívali len 120 mg vitamínu C alebo menej. Spoľahlivé štúdie dokazujú, že medzi pozitívne účinky vitamínu C patrí aj prevencia rakoviny.

Vitamín C
5 (99.17%) 24 hodnotení

Ďalšie odporúčané články:

Roztrúsená skleróza Roztrúsená skleróza môže spôsobiť únavu, poruchy videnia a poruchy hybnosti u ľudí predtým úplne zdravých. Klasické lieky príliš nepomáhajú, preto sa ...
Zápal pľúc (Pneumónia) Zápal pľúc (pneumónia) je zápalové ochorenie, pri ktorom dochádza k postihnutiu celého jedného laloku pľúc, zatiaľ čo zvyšok pľúc je nepostihnutý. Tot...
Borelióza Borelióza, presnejšie lymská borelióza, je komplexné bakteriálne ochorenie spôsobené baktériami Borrelia burgdorferi. Táto baktéria patrí ku spirochét...
Jód Jód ako stopový prvok sa zúčastňuje pri tvorbe tyroxínu, hormónu zodpovedného za riadenie látkovej výmeny v celom tele. Napriek tomu že ľudské telo po...
Obličkové kamene Obličkové kamene vznikajú nahromadením minerálnych solí. Tie sa usadzujú kdekoľvek v močových cestách. Pri nasýtení moču kryštálovými látkami a pri zm...
Aloe vera Starí Egypťania objavili liečivú silu aloe vera už dávno predtým, ako sa dostala k vláde kráľová Kleopatra. Chladivý, upokojujúci gél z vnútornej čast...
Železo Prekvapujúci počet ľudí má vo svojej strave nedostatok železa. Tento nedostatok môže spôsobiť pocity slabosti, neschopnosti sa sústrediť a väčšiu nách...
Poruchy menštruácie Všetky ženy majú v období menštruácie určité nepríjemnosti (mierne kŕčovité bolesti jeden alebo dva prvé dni), ale mnoho žien trpí nepravidelnosťami, ...