ochorenie-pečeneVčasná diagnóza ochorenia pečene vám môže zachrániť život. Niektoré vírusy spôsobujú hepatitídu (zápal pečene) s príznakmi podobnými chrípke, iné spôsobujú ťažkú infekciu. Prírodná liečba chráni pečeň a posilňuje imunitný systém. Ako sa ochorenie pečene prejavuje, ako ho diagnostikovať a ako správne liečiť?

Medzi početné pečeňové funkcie patrí metabolizmus sacharidov, bielkovín a tukov, odstraňovanie toxínov z krvi a ukladanie niektorých živín. Najbežnejšie ochorenie pečene je zápal pečenehepatitída. Z dvoch foriem zápalu – akútnej a chronickej, sa lepšie lieči tá prvá.

Hepatitídu môže spôsobovať ktorýkoľvek zo šiestich známych vírusov, označovaných ako A, B, C, D, E, a G. Najčastejšia forma, hepatitída A, je vysoko nákazlivá a vyvoláva akútne príznaky podobné chrípke, väčšinou však nespôsobuje dlhotrvajúce škody.

Hepatitída typu B a C sa môže vliecť celé roky. Niekedy nevyvoláva takmer žiadne príznaky, v niektorých prípadoch však môže viesť k trvalému zjazveniu pečeňového tkaniva (cirhóze) alebo k rakovine pečene. Typy D, E a G sú zriedkavé.

Príčiny ochorenia pečene


Hepatitída je najčastejšie vyvolávaná vírusmi a prenáša sa potravou (typ A) alebo krvou, napríklad transfúziou, infikovanými ihlami alebo sexuálnym stykom (typ B a C). Môže byť tiež vyvolaná niektorými liekmi, toxickými chemickými látkami alebo dlhotrvajúcim nadmerným požívaním alkoholu. Vzácne je spôsobená autoimunitnou chorobou, kedy sa imunitný systém obracia proti tkanivám vlastného tela. Niekedy nie je možné príčinu stanoviť.

Príznaky ochorenia pečene

Ochorenie pečene sprevádza únava a slabosť, celkový pocit choroby, horúčka, nevoľnosť a zvracanie, strata chuti do jedla, úbytok na váhe, bolesti svalov a kĺbov, nepríjemné pocity až bolesti v bruchu, nadúvanie, žltačka (žlté sfarbenie kože a očných bielkov), tmavý moč a svetlá stolica.

Liečba ochorenia pečene

Vitamín C a E sú vysoko účinné antioxidanty. Antioxidačnú ochranu poskytuje tiež kyselina alfa-lipoová, ktorá zároveň zvyšuje účinnosť oboch vitamínov. Ďalej je možné zvýšiť túto účinnosť pitím najmenej štyroch šálok zeleného čaju denne. Pestrec mariánsky podporuje aj rast nových pečeňových buniek a zlepšuje činnosť pečene.

Ďalšie bylinky chrániace pečeň sú sladké drievko, ktoré obsahuje antivírusové a antioxidačné zložky a púpavový koreň. Púpava je súčasťou detoxikačného pečeňového prípravku nazývaného lipotropná kombinácia. Tento liek tiež obsahuje vitamíny B, cholín a inositol. O týchto látkach sa predpokladá, že urýchľujú odtok žlče a toxínov z pečene.

Optimálna pečeňová funkcia závisí na primeranom príjme horčíka. Ľudia, ktorí jedia stravu bohatú na priemyselne čistené potravinami, ho mávajú málo, a preto im môže prospieť doplnok s obsahom horčíka (250 mg denne). Odporúčané doplnky je vhodné užívať naraz, spoločne s klasickými liekmi, kým príznaky akútneho ochorenia nevymiznú. Priaznivé účinky možno pozorovať počas jedného týždňa. Pri chronickom ochorení pečene ich užívajte dlhodobo.

Doporučené dávkovanie doplnkov pri ochorení pečene

  • vitamín C 500 mg dvakrát denne (týždeň môžete užívať až 3000 mg, ale ak sa objaví hnačka, znížte dávku)
  • vitamín E 250 mg denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
  • pestrec mariánsky 150 mg výťažku trikrát denne
  • sladké drievko 200 mg výťažku trikrát denne 10 dní (môže zvyšovať krvný tlak, neužívajte DGL formu)
  • lipotropná kombinácia dve tablety dvakrát denne (má obsahovať pestrec, cholín, inositol a ďalšie zložky)
  • alfa-lipoová kyselina 200 mg trikrát denne (môžete užívať pri jedle i medzi jedlami)
  • púpavový koreň 500 mg štandardizovaného výťažku dvakrát denne (môže byť obsiahnutý v lipotropných kombináciách)

Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Kedy vyhľadať lekára

Lekára vyhľadajte ak sa domnievate, že ste boli v styku s hepatitídou – buď preto, že ste jedli kontaminovanú stravu alebo ste mali sexuálny styk s infikovanou osobou. Taktiež ak máte trvalé príznaky chrípky, počas akútnej fázy sa vírusová hepatitída nápadne podobá chrípke a býva tak aj mylne diagnostikovaná alebo ak sa u vás objaví žltačka a iné príznaky ochorenia pečene.

Ochorenie pečene – zaujímavosti a rady

Klasické lieky dosahujú v liečení hepatitídy iba obmedzené úspechy, zvlášť u chronických foriem, preto stojí za to skúsiť doplnky. K tradičnej liečbe ochorenia pečene patrí antivírusový liek interferón, ktorý však má závažné vedľajšie účinky a len obmedzené priaznivé výsledky. Celkom výnimočne je nutná transplantácia pečene.

Kapsuly s pestrecom, ktorý má ochranný účinok na pečeň, pomáhajú zlepšiť funkciu tohto mimoriadne dôležitého orgánu.

Prírodná liečba má málo vedľajších účinkov v porovnaní s inými liekmi. Acylpyrín, paracetanol a niektoré antibiotiká môžu poškodzovať pečeň, čo je obzvlášť nebezpečné u chorých s hepatitídou. Buďte opatrní na to, čo jete a pijete. Ak cestujete po oblastiach s nízkou hygienickou úrovňou a vysokou chorobnosťou, jedzte tepelne upravovanú stravu a pite len vodu z fliaš. Opatrnosť je potrebná aj pri lekárskom alebo zubnom ošetrení v týchto oblastiach.

Nepite alkohol pri akútnej hepatitíde a najmenej mesiac po jej skončení – alebo tak dlho, kým vám to lekár nedovolí. Dbajte na to, aby pri liečbe akupunktúrou používal váš lekár ihly na jedno použitie alebo ihly dobre sterilizované, rovnako tak pri prepichovaní piercingu alebo tetovaní.