vitamin-b12Aj ľahký nedostatok vitamínu B12 môže zvyšovať riziko srdcových ochorení, depresie a možno aj Alzheimerovej choroby. Vitamín B12, inak tiež nazývaný kobalamín, bol objavený ako posledný z vitamínov. Vitamín B12 je jediný zo skupiny vitamínov B, ktorý telo ukladá vo veľkom množstve hlavne v pečeni.

Vitamín B12 chráni pred určitým typom chudokrvnosti, pomáha mierniť depresie, bráni nervovým bolestiam, pocitu brnenia a zníženej citlivosti v končatinách. Znižuje riziko srdcových ochorení, môže zlepšovať sklerózu multiplex a hučanie v ušiach.

Iné názvy: Kobalamín, Kyanokobalamín

Rozpustnosť vitamínu: vo vode

Funkcia vitamínu B12


Vitamín B12 je nevyhnutný pre obmenu buniek a zvlášť dôležitý je pre tvorbu červených krviniek. Udržuje ochranné obaly nervových vlákien (myelín), zúčastňuje sa premeny živín v energiu a hrá zásadnú úlohu pri tvorbe DNA a RNA – genetického materiálu v bunkách.

Účinky vitamínu B12

Mierne zvýšené krvné hodnoty homocysteínu, látky podobnej aminokyselinám, sú spájané so zvýšeným rizikom srdcového ochorenia. Spolu s kyselinou listovou pomáha vitamín B12 homocysteín spracovať a tým aj toto riziko znížiť. Vitamín B12 pôsobí priaznivo na nervy, a preto môže pomáhať v prevencii mnohých nervových porúch, napr. brneniu a pocitu znecitlivenia v končatinách, ktoré sa často objavujú pri cukrovke. Určitú rolu môže hrať aj v liečení depresií.

Výskumy ukazujú, že hodnoty vitamínu B12 sú u ľudí postihnutých Alzheimerovou chorobou veľmi nízke. Či prispieva nedostatok tohto vitamínu k vzniku ochorenia alebo je jednoducho jeho dôsledkom, nie je jasné. Vitamín B12 udržuje v dobrom stave imunitný systém. Podľa niektorých štúdií predlžuje interval medzi infekciou HIV a vývojom ochorenia AIDS.

Ďalšie výskumy ukazujú, že primeraný príjem vitamínu B12 zlepšuje imunitnú odpoveď u ľudí vyššieho veku. Svojim blahodárnym pôsobením na nervy môže vitamín B12 tiež zmierňovať tinnitus (hučanie v ušiach). Ako zložka myelínu je cenný pri liečení roztrúsenej sklerózy, choroby, ku ktorej patria deštrukcie týchto nervových obalov.

Nedostatok vitamínu B12

K príznakom nedostatku vitamínu B12 patrí únava, depresia, znížená citlivosť a tŕpnutie končatín kvôli poškodeným nervov, svalová slabosť, zmätenosť a strata pamäti. Môže sa vyvinúť demencia a zhubná chudokrvnosť (zhubná anémia). Oboje je vyliečiteľné, ak je včas stanovená diagnóza.

Hodnoty vitamínu B12 v krvi klesajú s vekom. U chorých so žalúdočnými a dvanástnikovými vredmi, Crohnovou chorobou a inými chorobami zažívacieho ústrojenstva je zvýšené riziko nedostatku vitamínu B12, rovnako ako u ľudí užívajúcich klasické lieky na epilepsiu, chronické poruchy zažívania alebo dnu. Vstrebávaniu vitamínu bráni tiež nadmerné požívanie alkoholu.

Nadbytok vitamínu B12

Nadbytok vitamínu B12 sa hneď vylučuje močom, takže nepriaznivé účinky z jeho nadbytku nie sú známe.

Zdroje vitamínu B12

Živočíšne potraviny sú hlavným zdrojom vitamínu B12. Patria sem vnútornosti, pivovarnícke kvasnice, ustrice, sardinky a iné ryby, vajcia, mäso a syr. Rovnako sa týmto vitamínom obohacujú niektoré raňajkové cereálie.

Užívanie vitamínu B12

Vitamín B12 užívajte raz denne, najlepšie ráno, súčasne so 400 mcg kyseliny listovej. Väčšina multivitamínov obsahuje odporúčané množstvo vitamínu B12 aj kyseliny listovej. Potravinové doplnky s komplexom B vitamínov mávajú množstvo skôr vyššie. Väčšie dávky sú potom v doplnkoch s čistým vitamínom B12 alebo jeho kombináciou s kyselinou listovou. Ak použijete sublingválne formy (tablety pod jazyk), vitamín sa lepšie vstrebe.

Odporúčané denné dávky vitamínu B12 pre dospelých je 24 mcg. Potravinové doplnky s jeho obsahom môžu byť dôležité pre ľudí vyššieho veku a vegánov, ktorí nejedia mäso ani mliečne výrobky.

Na prevenciu srdcových ochorení, pri zhubnej chudokrvnosti, zníženej citlivosti i brnení v končatinách, hučaní v ušiach a roztrúsenej skleróze je vhodná dávka 1000 mcg denne. Ak máte nedostatok vitamínu B12, sú nutné vyššie dávky. Ak sa netvorí dostatok špecifických bielkoviny v žalúdku, sú vhodné injekcie vitamínu B12 alebo aplikácie nosovým sprejom – je potrebné poradiť sa s lekárom.

Zaujímavosti a rady

Asi 20 percent ľudí vyššieho veku má nedostatok vitamínu B12 a väčšina z nich je bez príznakov. Pri starnutí sa u ľudí niekedy vyvíja chorobný stav nazývaný atrofická gastritída, ktorá znižuje tvorbu kyseliny soľnej v žalúdku. Následkom je neschopnosť oddeliť vitamín B12 z potravy. Nestráca sa však schopnosť vstrebávať vitamín dodaný v potravinovom doplnku alebo v obohatených potravinách.

Doplnky obsahujúce vitamín B12 užívajte zároveň s kyselinou listovou, vysoký príjem jedného môže zakryť nedostatok druhého. Diagnózu zhubnej chudokrvnosti musí stanoviť lekár a je nutné pravidelné sledovanie krvného obrazu. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.