nespavosť insomniaMnoho ľudí trpí občas nespavosťou. Príčinou môže byť úzkosť, prepracovanosť, nepohodlná posteľ alebo zdravotné problémy. Nie je však nutné siahať hneď po práškoch na spanie, prírodné doplnky vám môžu pomôcť zaspať a spať bez rizika vedľajších účinkov. Ako sa nespavosť prejavuje, prečo vzniká a ako sa jej zbaviť a úspešne ju liečiť?

Niektorí ľudia sa domnievajú, že nespavosť (insomnia) znamená neschopnosť zaspať, je to však neschopnosť spať bez častého prebúdzania a nebudiť sa skôr, ako potrebujeme. Problémy so spaním a zaspávaním trvajúce niekoľko nocí alebo týždňov sú často viazané na stres a rozčúlenie. Niekedy sa však nespavosť stane chronickou záležitosťou, ktorá môže trvať mesiace aj roky.

Príčiny nespavosti


Nespavosť je pokladaná za prízrak početných skrytých a ťažko rozpoznateľných stavov. Stravovacie návyky a spôsob života, závažné choroby, pôsobenie liekov, bolesť a niekedy aj zlá posteľ, to všetko môže prispieť k nespavosti. U niektorých ľudí pochádza insomnia z trvalého napätia, úzkostných stavov a depresie. Odhalenie základnej  príčiny môže byť priamo detektívna práca, ale je to najlepší spôsob ako nespavosť vyliečiť.

Príznaky nespavosti

Nespavosť sa prejavuje ľahkým zaspávaním, neschopnosťou súvisle spať, príliš častým prebúdzaním.

Liečba nespavosti

Doplnky, ktoré tu uvádzame, by mali priniesť okamžitú úľavu. Ak nie je doporučené inak, možno väčšinu z nich užívať súčasne asi 45 minút predtým, než idete spať. Najprv skúste každý prostriedok zvlášť, aby ste zistili, či na vás účinkuje. Podľa početných štúdií je valeriána (valeriana), jedna z najlepšie preskúmaných liečiviek, veľmi účinným prostriedkom pre spanie.

U niekoho účinkuje lepšie v kombinácii s inými upokojujúcimi liečivkami, napríklad s harmančekom alebo mučenkou. Tieto doplnky, či už ich užívate v tabletkách, tobolkách, tinktúrach alebo v čaji, vám pomôžu sa uvoľniť, zmierňujú stres a uľahčujú tak zaspávanie.

Za určitých okolností môže viesť k nespavosti nedostatok určitých dôležitých látok, zvlášť vápnika, horčíka alebo vitamínu B6. Ich doplnenie môže problém vyriešiť alebo aspoň uľahčiť jeho odstránenie. Niacín (jeden z vitamínov B) užívaný spoločne s vitamínom B6 pomáha priaznivo ovplyvňovať úzkostné stavy.

Pomôcť môže tiež horčík alebo vitamín B6 spoločne s 5-HTP (formou aminokyseliny tryptofánu), ktorá zvyšuje hladinu serotonínu, ktorý navodzuje spánok.

5-HTP je dobrou alternatívou k rastlinným liekom. K ostatným rastlinám, ktoré sa užívajú ako prostriedky na spanie, patrí kalifornský mak, chmeľ, medovka, lipový kvet a železník lekársky. Prelejte asi 250 ml vriacej vody 10 g sušených bylín, ktoré ste si vybrali, nechajte ich 10 minút lúhovať a sceďte. Čaj vypite pred spaním. Niekedy pomáhajú aj ľubovníkové tablety.

Čo užívať na nespavosť

  • valeriána 250 až 500 mg výťažku (užívajte pred spaním, začnite s menšou dávkou a postupne dávku zvyšujte)
  • 500 mg vápnika a 250 mg horčíka (pred spaním pri jedle)
  • 50 mg vitamín B6 niacín a 500 mg nikotínamidu (užívajte spoločne pred spaním)
  • 2 lyžičky sušeného harmančeka na šálku čaju (mierny prostriedok, ktorý možno užívať každodenne aj s inými upokojujúcimi doplnkami)
  • 5-HTP: 100 mg 5-HTP (pred spaním)

Kedy navštíviť lekára s nespavosťou

Ak trvá nespavosť dlhšie ako mesiac a bez zjavnej príčiny. Ak nasledujú problémy so spánkom po traumatizujúcom zážitku, ako je strata milovanej osoby či strata zamestnania. Ak sa cítite stále unavení a počas dňa často zaspávate. Ak je únava tak veľká, že nezvládate bežnú činnosť. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov s lekárom.

Zaujímavosti a rady o nespavosti

Neužívajte prírodné prostriedky na spanie spolu s klasickými sedatívnymi liekmi, mohlo by dôjsť k nadmernej ospalosti. Neužívajte povzbudzujúce liečivky, ktoré vás udržujú v bdelom stave – napríklad ženšen, guaranu, kolesové oriešky a zázvor.

Harmanček a iné rastlinné sedatíva sú považované ako plnohodnotné lieky proti nespavosti. Dodržiavajte pravidelný režim spánku aj cez víkendy. V posteli len spite, nečítajte tam, ani nesledujte televíziu. Pravidelne sa pohybujte alebo cvičte (nie však večer), pomáha to zbaviť sa stresu.

Nepite alkohol, nefajčíte a vynechajte kofeínové nápoje, pretože to podporuje insomniu. Počas dňa a pred spaním skúste meditáciu. Pred spaním sa vykúpte v horúcej vode s prísadou 10 kvapiek levanduľového oleja. Vypite pred spaním šálku horúceho mlieka s medom. Skúste spať na vankúši naplnenom uvoľňujúcimi rastlinami, pozor však na alergiuČaje a kapsuly obsahujúce sušené korene upokojujúce liečivky valeriány uvoľňujú napätie a navodzujú prirodzený spánok.

Nespavosť (insomnia)
5 (99.23%) 26 hodnotení

Ďalšie odporúčané články:

Mozgová porážka (mŕtvica) Mozgová porážka (mŕtvica) je cievne ochorenie. Sú pri nej poškodené tepny zaisťujúce prekrvenie a výživu mozgu. Väčšinou ide o ischemickú príhodu spôs...
Makulárna degenerácia Makulárna degenerácia je ochorenie, spôsobené degeneráciou časti sietnice, je najčastejšou príčinou slepoty u ľudí nad 50 rokov. Zdá sa, že kľúčom k p...
Cysta Cysta je dutý, patologický útvar, ktorý je ohraničený vlastnou, väčšinou ale atrofovanou (ubúdajúcou), epitelovou výstelkou. Niektoré útvary sa cystám...
Valeriána lekárska Valeriána lekárska je trvalka, ktorej domovom je Severná Amerika, Ázia i Európa. Má ružovkasté kvietky, ktoré vyrastajú z aromatického podzemku s poče...
Unkária Z unkárie sa používa kôra alebo koreň. V dažďových lesoch amazonskej kotliny vytvára jedna drevnatá popínavá rastlina na úponu svojich listov dva zahn...
Ginko dvojlaločné (Ginkgo biloba) Liečivý výťažok z vejárovitých listov starobylého ginka biloba - ginka dvojlaločného, stromu, ktorý prežíva v Číne už viac ako 200 miliónov rokov, sa ...
Vitex jahňací Starí grécki lekári vrátane Hippokrata odporúčali vitex jahňací (nazývaný aj Drmek obecný, alebo Vitex agnus castus) na liečenie najrôznejších chorôb....
Pau d´arco Liečivé substancie sa získavajú z vnútornej časti kôry stromu Lapacho - Tababuia impetiginosa. Ten je domovom v dažďových lesoch južnej Ameriky. Miest...