Mnoho žien pozná príliš dôverne ťažkostí ktoré tento syndróm spôsobujú. Postihuje fyzickú a psychickú zložku a diagnostikuje sa len veľmi ťažko; snáď len tak, že ťažkostí začínajú asi týždeň pred menštruáciou a potom vymiznú. Ako sa predmenštruačný syndróm prejavuje, prečo vzniká a ako ho účinne liečiť?
V týždni pred menštruáciou majú niektoré ženy plačlivé obdobie, túžia po sladkostiach a dostávajú záchvaty zlosti. To – rovnako ako 200 iných príznakov – vrátane únavy, depresie, nadúvania, bolesti v prsníkoch charakterizuje stav známy ako predmenštruačný syndróm (PMS).
Tieto príznaky, ktoré sa každý mesiac opakujú, sú u každej ženy trochu iné a líšia sa svojou závažnosťou. Väčšina žien má iba niektoré z nich alebo im spôsobujú len mierne ťažkostí. Pre 5 až 10 percent žien však môže byť predmenštruačný syndróm tak vážny, že výrazne narušuje ich schopnosť normálne žiť a pracovať.
Príčiny predmenštruačného syndrómu
Prečo niektoré ženy trpia predmenštruačným syndrómom a iné nie, zostáva záhadou. Niektorí odborníci sa domnievajú, že predmenštruačný syndróm môže pochádzať z nerovnováhy ženských hormónov – estrogénu a progesterónu – v druhej polovici menštruačného cyklu, po ovulácii.
Nadbytok estrogénu v kombinácii s príliš malým množstvom progesterónu môže byť spojený so zmenami rovnováhy mozgových chemických látok, ktoré kontrolujú náladu a bolesť. Táto hormonálna nerovnováha môže viest k zmenám nálady a túžbe po sacharidoch.
Nerovnováha je tiež spojená so zvýšenými hodnotami hormónu prolaktínu; v dôsledku toho sa objavuje citlivosť prsníkov a pečeň neodstraňuje z organizmu prebytky estrogénu tak účinne, ako by mala. Podľa inej teórie sú príznaky predmenštruačného syndrómu spôsobené nízkymi hodnotami serotoinu (neurotransmiteru), ktorý sprostredkuje prenos signálov medzi mozgovými bunkami.
Hoci výsledky klinických štúdií sledujú vzťahy medzi serotonínom a predmenštruačným syndrómom, nie sú jednoznačné, niektoré ženy uvádzajú, že sa ich príznaky upravujú, ak je liečenie zamerané na úpravu hladiny serotonínu. Lepšia tvorba a využitie serotonínu v organizme sa obzvlášť priaznivo uplatňuje pri liečení depresií.
Príznaky predmenštruačného syndrómu
Predmenštruačný syndróm sprevádza podráždenosť, výkyvy nálady, úzkostné stavy, depresie. Ďalej nadúvanie, opuchy rúk a prstov. Bolesti a citlivosť prsníkov. Ďalej únava, strata energie, nespavosť, bolesti hlavy a chrbta, kĺbov a svalov. Zápcha a hnačka. Túžba po určitej potrave, hlavne po sladkostiach.
Liečba predmenštruačného syndrómu
Kombinácia doplnkov, užívaná počas celého menštruačného cyklu alebo jeho časti, môže zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu. Ak užívate na zmiernenie týchto ťažkostí klasické lieky, poraďte sa s lekárom skôr, ako ich začnete kombinovať s doplnkami.
Archangelika (v dávke 200 mg výťažku trikrát denne) môže zvýšiť účinnosť drnku. Často sú k dispozícii prípravky kombinované s inými liečivkami, napríklad s ploštičníkom. Namiesto drnku môžete skúsiť vitamín B6, ktorý sa zúčastňuje spracovaniu estrogénu v pečeni, zvyšuje hladinu progesterónu a podporuje tvorbu serotonínu v mozgu. (Niekedy sa tiež odporúča kombinovať Drnek s týmto vitamínom.)
Esenciálne mastné kyseliny obsiahnuté v pupalkovom oleji môžu pomôcť zmierniť citlivosť prsníkov a zvládať túžbu po sladkostiach. Zistilo sa, že mnoho žien trpiacich predmenštruačným syndrómom má nedostatok horčíka a prospieva im užívanie horčíkových doplnkov. Niektoré knihy odporúčajú užívanie potravinových doplnkov pri predmenštruačnom syndróme od ovulácie do skončenia menštruácie, ale je lepšie, ak ich beriete pravidelne denne. Ak je základným príznakom vášho predmenstruačného syndrómu depresia a úzkosť alebo nie sú ostatné doplnky účinné, je možné skúsiť ľubovník.
Čo používať na predmenštruačný syndróm
- Drnek 225 mg výťažku denne, kým nemenštruujú. Iný názov je Vitex; užívajte prípravok štandardizovaný na obsah 0,5 percent agnusidu.
- Vitamín B6 50 mg denne. Vysoké dávky po dlhú dobu môžu poškodiť nervy.
- Pupalkový olej 1000 mg trikrát denne. Možno nahradiť brutnákovým olejom 1000 mg jeno denne.
- Horčík 250 mg raz alebo dvakrát denne, užívajte pri jedle.
- Ľubovník 300 mg výťažku trikrát denne, výťažok štandardizovaný na obsah 0,3 percenta hypericínu.
Kedy navštíviť lekára s predmenštruačným syndrómom
Ak sú príznaky predmenštruačného syndrómu závažné, sprevádzané hlbokou depresiou alebo silnými bolesťami prsníkov. Ak príznaky pretrvávajú celý mesiac; môžu mať inú skrytú príčinu, napríklad klinickú depresiu alebo zníženú činnosť štítnej žľazy. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.
Zaujímavosti a rady o predmenštruačnom syndróme
Predmenštruačný syndróm môže mať aj pozitívne aspekty. Niektorí vedci zistili, že ženy trpiace predmenštruačným syndrómom žijú v dobrom súlade so svojím okolím a majú skvelú pamäť nielen vo dni alebo týždni pred menštruáciou, ale po celý mesiac. Niekoľkokrát týždenne cvičte – zdvihne Vám to náladu a pomôže telu uvoľniť tekutiny vyvolávajúcej nadúvanie a citlivosť prsníkov.
Podľa nemeckého štúdia môže byť drnek účinnejším liekom pri predmenštruačnom syndróme než vitamín B6. U žien, ktoré užívali drnek, došlo k výraznejšiemu ústupu príznakov typických pre predmenštruačný syndróm – bolestivých pŕs, opuchov, napätia, bolesti hlavy a depresie než u žien, ktoré užívali vitamín B6. Celkovo u 36 percent tých, ktoré užívali drnek, došlo k úplnému vymiznutiu príznakov, proti 21 percentu žien, ktoré užívali vitamín B6.
Vynechajte alebo aspoň obmedzte kofeín, alkohol a soľ, ktoré môžu predmenštruačný syndróm zhoršovať. Veďte si denník príznakov; môže Vám to dodať pocit lepšieho porozumenia vašim emocionálnym aj fyzickým pocitom. Je potom tiež ľahšie stanoviť diagnózu a zvoliť liečbu.
V jednom americkom štúdii u 500 žien užívanie 1200 mg vápnika denne znížilo príznaky predmenštruačného syndrómu o viac ako 50 percent. Došlo k úprave výkyvov nálady, túžby po určitých potravinách, nadúvanie a menštruačných bolestí. Odborníci predpokladajú že nízke hodnoty vápnika môžu prispievať k hormonálnej nerovnováhe, o ktorej sa predpokladá, že je jednou z príčin predmenštruačného syndrómu. Drnek môže pomôcť vyrovnať hormonálnu nerovnováhu, o ktorej sa predpokladá, že prispieva k predmenštruačnému syndrómu.