vitamin-b6Tretina dospelých, polovica žien a ľudí vyššieho veku nezískava nutnú dennú dávku tejto dôležitej látky v dostatočnom množstve a preto ho musia dopĺňať formou potravinových doplnkov. Vitamín B6 vykonáva viac ako sto rôznych reakcií nespočetnekrát denne.

Predovšetkým účinkuje ako koenzým – látka, ktorá pracuje v súlade s enzýmami – na urýchlení chemických reakcií v bunkách. Vo forme potravinového doplnku je k dostatiu ako pyridoxinhydrochlorid alebo pyridoxal-5-fosfát (P-5-P). Obe tieto formy uspokojujú všetky požiadavky, ale niektorí odborníci a lekári dávajú prednosť P-5-P, pretože sa ľahšie vstrebáva.

Iné názvy: Pyridoxin

Rozpustnosť vitamínu: vo vode

Funkcia vitamínu B6


Tvorba červených krviniek, pomoc pri tvorbe bielkovín v bunkách, tvorba chemických látok v mozgu – napríklad serotonínu – a uvoľňovanie energie z energetických zásob organizmu, to sú len niektoré funkcie vitamínu B6. Existujú tiež dôkazy, že môže hrať úlohu v prevencii a liečení početných chorôbVitamín B6 pomáha v prevencii kardiovaskulárnych ochorení a mozgových príhod. Pomáha liečiť depresie, zmierňuje nespavosť, lieči syndróm karpálneho tunela, môže zmierňovať príznaky predmenštruačného syndrómu, pomáha upokojiť astmatické záchvaty.

Účinky vitamínu B6

Dostatok vitamínu B6 z potravy (alebo z potravinových doplnkov s jeho obsahom) môže pomáhať v prevencii srdcových ochorení. Spolu s kyselinou listovou a vitamínom B12 sa zúčastňuje spracovania homocysteínu, zlúčeniny podobnej aminokyselinám, ktorá je spájaná so zvýšeným rizikom srdcových ochorení a iných cievnych porúch, ak je v krvi obsiahnutá vo veľkom množstve.

Niektoré ženy trpiace predmenštruačným syndrómom (PMS) uvádzajú, že im vitamín B6 prináša úľavu. K tomuto priaznivému účinku dochádza pravdepodobne preto, že sa tento vitamín zúčastňuje pri odstraňovaní nadbytku estrogénu z tela. Vo svojej úlohe účastníka bloku tvoriaceho neurotransmiter môže byť vitamín B6 prospešný pri znižovaní epileptických záchvatov a pri zlepšovaní nálady u depresívnych pacientov. Bolo preukázané, že 25 percent pacientov s depresiami môže trpieť nedostatkom vitamínu B6.

Tento vitamín tiež udržuje v dobrom stave nervy. Chorým s cukrovkou, u ktorých je riziko nervového poškodenia, sú potravinové doplnky s jeho obsahom rovnako veľmi prospešné. Vitamín B6 tiež zmierňuje príznaky syndrómu karpálneho tunela (ku ktorému patrí aj zápal nervov v zápästí). U astmatikov môže tento vitamín znižovať intenzitu a frekvenciu záchvatov, zvlášť dôležitý je u tých pacientov, ktorí užívajú teofylín.

Nedostatok vitamínu B6

Odporúčané denné množstvo vitamínu B6 je 1,9 mg pre ženy aj pre mužov. Liečebné dávky sú vyššie.
Podľa súčasného prehľadu polovica žien nedosahuje v potrave odporúčanej dávky vitamínu B6. Zvlášť nízkej hladiny sú u žien, ktoré užívajú orálnu antikoncepciu.

Ľahký nedostatok vitamínu B6 môže zdvihnúť hladinu homocisteinu a tým zvyšovať aj riziko srdcových a cievnych ochorení. Príznaky závažného nedostatku, ktorý je vzácny, sú kožné choroby ako dermatitída (zápal kože), opary a akné. Medzi neurologické príznaky patrí nespavosť, depresia a v extrémnych prípadoch nervové záchvaty a abnormálne vlny na EEG.

Nadbytok vitamínu B6

Vysoké dávky vitamínu B6 (viac ako 2000 mg denne) môžu pri dlhodobom podávaní spôsobiť nervové poškodenie. Našťastie sa toto poškodenie úplne napraví, akonáhle prestanete vitamín užívať. V zriedkavých prípadoch môže mať dlhodobé užívanie aj nižších dávok (viac ako 200 mg denne) rovnaké následky, ktoré po ukončení liečby tiež zmiznú.

Ak užívate vitamín B6 na nervové bolesti, vyhľadajte lekára ak znova pocítite brnenie a pocit zníženej citlivosti, a ihneď prestaňte vitamín užívať. Dávky do 100 mg denne sú bezpečné aj pri dlhodobom užívaní.

Zdroje vitamínu B6

Ryby, hydina, cícer, zemiaky, avokádo a banány – to všetko sú dobré zdroje vitamínu B6.

Užívanie vitamínu B6

Ku kontrole hladiny homocysteínu stačia 3 mg vitamínu B6 denne, ale často sa odporúča dávka 50 mg. Na liečebné účely sa podávajú dávky vyššie. Pri PMS užívajte 100 mg denne. Pri akútnom syndróme karpálneho tunela skúste 50 mg vitamínu B6 alebo P-5-P trikrát denne. Pri astme užívajte 50 mg dvakrát denne.

Vitamín B6 sa najlepšie vstrebáva v jednotlivej dávke nie väčšej ako 100 mg. Ak užívate denne väčšie množstvo, rozdeľte ich do niekoľkých menších dávok, aby ste znížili riziko poškodenia nervov.

Zaujímavosti a rady

Potravinové doplnky s obsahom vitamínu B6 môžu zmierniť rannú nevoľnosť v tehotenstve. Hoci sa zdá, že vitamín B6 je v odporúčaných dávkach (25 mg denne) úplne bezpečný, neexistujú štúdie dokazujúce, ako pôsobí mimoriadna dávka vitamínu B6 na plod v tehotenstve. Ženy, ktoré trpia rannou nevoľnosťou, by sa mali poradiť s lekárom, kým začnú vitamín B6 užívať.