vitamín-b9Vitamín B9 je nevyhnutný pre telesné funkcie, ktoré vyžadujú bunkové delenie. Zvlášť dôležitý je pre vývoj plodu a pomáha pri tvorbe kľúčových chemických látok pre nervový systém. Prevažná väčšina dospelých dostáva tejto dôležitej látky príliš málo.

Kyselina listová je vo vode rozpustný vitamín skupiny B, niekedy tiež nazývaný folacín alebo folát. Telo kyselinu listovú nedokáže uchovávať príliš dlho, preto sa musí denne dopĺňať. Tepelná úprava aj dlhé skladovanie dokážu zničiť až polovicu kyseliny listovej v potravinách, takže potravinové doplnky môžu lepšie zabezpečiť telu dostatočnú dávku.

Iné názvy: Kyselina listová

Rozpustnosť vitamínu: vo vode

Funkcia vitamínu B9


Kyselina listová chráni proti vrodeným chybám. Znižuje riziko niektorých typov rakoviny, znižuje riziko ochorenia srdca a cievnych a mozgových príhod. Ďalej kyselina listová dokáže zmierňovať depresiu, najmä u starších ľudí. Kyselina listová – vitamín B9 je v tele neustále využívaný na tvorbe krviniek, hojenie rán, tvorbe svalov – vo všetkých procesoch, pri ktorých dochádza k bunkovému deleniu. Je tiež nevyhnutný pre DNA a RNA.

Účinky vitamínu B9

Dostatočné množstvo vitamínu B9 pri počatí a v prvých troch mesiacoch tehotenstva znižuje riziko vážnych vrodených porúch vrátane rázštepu podnebia a chrbtice. Ženy, ktoré sa pokúšajú otehotnieť, by mali tento doplnok užívať rovnako ako v tehotenstve.

Zdá sa, že vitamín B9 riadi tvorbu a spotrebu homocysteínu, látky podobnej aminokyselinám, ktorého vysoká hladina môže poškodzovať výstelku ciev, takže sa v nich môžu ľahšie tvoriť pláty usadenín. Z tohto dôvodu sa stáva kyselina listová dôležitou zbraňou proti srdcovým a cievnym chorobám. Môže tiež odvracať nebezpečenstvo rakoviny pľúc, krčka maternice, hrubého čreva a konečníka.

Ľudia trpiaci depresiami majú často nedostatok kyseliny listovej. Potravinové doplnky s obsahom vitamínov B môžu zlepšovať depresívne stavy znižovaním vysokej hladiny homocysteínu, o ktorom sa predpokladá, že k tejto chorobe prispieva.

Podľa niektorých štúdií kyselina listová zvyšuje účinnosť antidepresívnych liekov u ľudí s nízkou hladinou tejto kyseliny. Doplnky kyseliny listovej prospešné aj pri liečení dny a dráždivého čreva. Vysoká hladina homocysteínu sa pokladá za jeden z činiteľov pri vývoji osteoporózy, takže kyselina listová tiež pomáha udržiavať normálny stav kostí.

Nedostatok vitamínu B9

Hoci je pomerne vzácny, závažný nedostatok kyseliny listovej môže spôsobiť určitú formu anémie, tzv. Megaloblastickú anémiu, ktorej príznakom je bolestivý a červený jazyk, hnačka a u detí aj nedostatočný rast. Alkoholici a ľudia, ktorí užívajú určité lieky, hlavne proti rakovine a epilepsii alebo ľudia trpiaci poruchami vstrebávania (Crohnova choroba, celiakia) mávajú závažný nedostatok kyseliny listovej. Častejšia je nízka hladina kyseliny listovej, ktorá nevyvoláva žiadne príznaky, ale zvyšuje riziko ochorenia srdca alebo vrodených malformácií.

Nadbytok vitamínu B9

Bežne odporúčané množstvo vitamínu B9 je 200 mcg denne pre dospelých, ale tehotným ženám alebo tým, ktoré chcú otehotnieť, sa odporúča denná dávka 400 mcg. Tieto doplnky sú zvlášť dôležité u starších ľudí, ktorí v potrave nemajú tohto vitamínu dostatok.

Príliš vysoké dávky – 5 000 až 10 000 mcg – nie sú nijako prospešné a môžu byť i nebezpečné ľuďom s rakovinou viazanou na hormóny (napríklad rakovina prsníka a prostaty). Vysoké dávky tiež môžu vyvolať záchvat u epileptikov. Odporúčaná horná hranica pre kyselinu listovú je asi 1 000 mcg u dospelých.

Zdroje vitamínu B9

Vynikajúcim zdrojom kyseliny listovej v potrave je zelená listová zelenina, fazuľa, celé zrná a pomarančová šťava. Niektoré upravované potravinové výrobky sú teraz kyselinou listovou obohacované.

Užívanie vitamínu B9

Na prevenciu srdcových ochorení a udržanie celkovo dobrého zdravotného stavu užívajte 200 mcg kyseliny listovej denne. V tehotenstve a pre otehotnenie by mala byť dávka dvojnásobná, tj. 400 mcg denne, najlepšie ako súčasť potravinových doplnkov s obsahom vitamínov B.

Kyselinu listovú je možné užívať v ktorúkoľvek dennú dobu, pri jedle aj nalačno. Ak užívate z nejakého dôvodu doplnok s čistou kyselinou listovou, pridajte k nej navyše dávku 1000 mcg vitamínu B12, aby ste zabránili jeho nedostatku. Potravinové doplnky s obsahom kyseliny listovej môžu maskovať anémiu z nedostatku vitamínu B12. Ak nie je liečená môže táto anémia spôsobiť nenapraviteľné poškodenie nervov a demenciu. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Zaujímavosti a rady

Najlepší spôsob ako si zabezpečiť dostatočné množstvo kyseliny listovej je užívanie potravinového doplnku. Podľa jednej porovnávacej štúdie stúpla hladina kyseliny listovej u ľudí, ktorí užívali 400 mcg denne vo forme tabliet alebo v špeciálne obohatených potravinách. U tých, ktorí iba jedli stravu bohatú na kyselinu listovú, k vzostupu hladiny nedošlo. Uvažuje sa o tom, či vitamín B9 v potrave môže byť dostatočne vstrebávaný, aby sa zabezpečil liečebný efekt.

Predbežné štúdie univerzity v Oxforde ukazujú, že kyselina listová môže hrať úlohu v prevencii Alzheimerovej choroby. Postihnutí ľudia majú sklon k nižšej hladine kyseliny listovej a vitamínu B12 v krvi než zdraví ľudia rovnakého veku.

K tomu aby ste získali 200 mcg vitamínu B9 denne (čo je odporúčaná denná dávka na udržanie dobrého zdravotného stavu), potrebujete zjesť denne 12 stoniek špargle.

Vitamín B9
5 (99.35%) 31 hodnotení

Ďalšie odporúčané články:

Očná infekcia Ak siahnete automaticky po očných kvapkách v okamihu, keď oči začnú slziť, červenať, páliť a svrbieť tak môžete niekedy stav skôr zhoršiť než zlepšiť....
Pau d´arco Liečivé substancie sa získavajú z vnútornej časti kôry stromu Lapacho - Tababuia impetiginosa. Ten je domovom v dažďových lesoch južnej Ameriky. Miest...
Aminokyseliny Každá bunka v tele potrebuje k svojmu využitiu aminokyseliny. Sú to bielkoviny obsiahnuté v potrave aj ľudskom organizme. Potravinové doplnky pomáhajú...
Horčík Význam horčíka (magnézia) sa trochu preceňuje, ale napriek tomu môže byť pre zdravie jedným z najdôležitejších minerálov. Štúdie svedčia pre to, že ro...
Osýpky Choroba je výsledkom infekcie vírusom osýpok. Ide o jedno z najčastejších detských ochorení na celom svete. Jeho existencia pretrváva v rozvojových kr...
Impotencia Každý štvrtý muž nad 50 rokov máva problémy s erekciou, rovnaká nedostatočnosť však postihuje i mnoho mladších mužov. Vo väčšine prípadoch je príčina ...
Ochorenia kože, vrásky Koža pokrýva ľudské telo a súčasne oddeľuje vnútorné prostredie od vonkajšieho. Z väčšej časti je pokrytá ochlpením. Je to najväčší orgán ľudského tel...
Anémia (chudokrvnosť) Ste bledí? Cítite sa unavení? Vyšetrenie krvi vám povie, či to zavinila chudokrvnosť (anémia). Ak áno, môže byť spôsobená nedostatkom železa alebo má ...