menopauza-účinkyMenopauza (prechod) – dnešné ženy majú oveľa viac možností, ako si poradiť s jej nepríjemnými príznakmi. Klasická medicína to rieši hlavne tzv. substitučnou hormonálnou terapiou, ale niektoré ženy zisťujú, že tiež prírodná liečba menopauzy uľaví od ťažkostí, akými sú návaly horúčavy a nočné potenie.

U žien vo veku okolo päťdesiat rokov prestanú vaječníky uvoľňovať vajíčka a menštruačný cyklus ustane. Keď sa menštruácia nedostaví šesť mesiacov, hovoríme o dokončenej menopauze. Menopauza nie je choroba, ale môže mať niektoré veľmi nepríjemné príznaky. Asi päť až desať rokov predtým, než má žena svoju poslednú menštruáciu, môže mať menštruačné nepravidelnosti, návaly horúčavy a podráždenosti, po prechode sa môže objaviť suchosť pošvy, úbytok kostnej hmoty a zvýšené riziko ochorenia srdca.

Príčiny menopauzy


Akonáhle vaječníky prestanú vyrábať hormóny estrogén a progesterón, narastajú príznaky prechodu – riziko osteoporózy a sklerotických zmien na srdci. Preto sa niektoré ženy rozhodnú pre substitučnú hormonálnu terapiu, ale obavy zo spojenia dlhodobej hormonálnej liečby s možnosťou rakoviny prsníka alebo jednoducho presvedčenie, že príhoda má ísť svojou vlastnou cestou, motivuje iné ženy k tomu, aby skúsili prírodné prostriedky.

Prírodná liečba pôsobí priaznivo aj u žien, ktoré majú príznaky menopauzy, aj keď ešte menštruujú (tento stav sa nazýva perimenopauza). V tomto období sa väčšina odborníkov stavia proti substitučnej hormonálnej liečbe.

Príznaky menopauzy

Menopauzu – prechod – sprevádzajú návaly tepla, nočné potenie, nepravidelná menštruácia, vysychanie pošvovej sliznice, podráždenosť alebo ľahká depresia.

Liečba menopauzy

Ak sa rozhodnete pre prírodné prostriedky, môžete použiť rôzne bylinky, aby ste zvládli návaly a ostatné nepríjemné príznaky. Najlepšie pôsobí používanie určitých kombinácií. Najprv skúste ploštičník a drmek. Tieto liečivky pomáhajú stabilizovať hladiny hormónov a tým znižovať frekvenciu návalov, zmierňovať depresie a suchosť pošvy.

Sibírsky ženšen sa pokladá za dobré ženské tonikum a môže mať aj iné priaznivé účinky.

Podľa niektorých štúdií zvyšuje archangelika – aj keď samostatne neovplyvňuje príznaky menopauzy – účinnosť iných liečiviek. Sladké drievko má rastlinné zložky (fytoestrogény), ktoré účinkujú podobne ako telesné estrogény. Okrem toho sú užitočné aj ďalšie látky, ktoré môžu pomáhať v prevencii aterosklerotického ochorenia srdca a osteoporózy u žien po menopauze.

Štúdia na tému menopauza tiež ukázali, že sójové výrobky môžu chrániť pred vznikom sklerotických zmien na srdci. Taktiež návaly tepla a iné príznaky menopauzy – prechodu sú zriedkavé v krajinách, kde je sója základnou potravinou. Ak neznášate chuť sójových potravín, skúste doplnky so sójovými izoflavónmi, zložkou, o ktorej sa predpokladá, že je zodpovedná za ochranné účinky sóji. (Vzhľadom na časté alergie skúšajte sóju opatrne).

Podľa niektorých štúdií pomáha vitamín E v prevencii srdcového ochorenia tým, že bráni LDL (škodlivému) cholesterolu v priľnavosti k arteriálnym stenám. Niektoré ženy udávajú, že vysoké dávky vitamínu tiež zmierňujú návaly. Vápnik a horčík sú nevyhnutné pre udržanie silných kostí, a pôsobia teda preventívne proti osteoporóze. Kombinujte ich s vitamínom D, aby sa dobre vstrebávali. Vitamín E, vápnik, horčík a vitamín D môžete užívať aj pri hormonálnej substitučnej liečbe.

Čo používať pri menopauze

  • ploštičník 40 mg výťažku dvakrát denne
  • sibírsky ženšen: 100 až 300 mg výťažku denne
  • 500 mg vápnika a 250 mg horčíka denne (doplnok obsahujúci 10 mcg vitamínu D)
  • sladké drievko 200 mg štandardizovaného výťažku trikrát denne (ak užívate lieky na zníženie tlaku, poraďte sa s lekárom)
  • sójové izoflavóny 50 mg denne
  • vitamín E 250 mg dvakrát denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)

Kedy navštíviť lekára s menopauzou

Keď začneme pozorovať zmeny v menštruačnom cykle, aby sa zistilo, či, príznaky patria k menopauze alebo majú inú príčinu. Ak máte vysoké riziko aterosklerotického ochorenia srdca alebo osteoporózyAk vás obťažujú príznaky, ktoré nemožno odstrániť prírodnými prostriedkami. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o používaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Zaujímavosti a rady o prechode

Vitamín C a flavonoidy môžu znížiť ťažké menštruačné krvácanie, ku ktorému niekedy pred blížiacou sa menopauzou dochádza. Posilňujú vlásočnice, ktoré sa pred menštruáciou a pri nej zoslabujú. Flavonoidy tiež môžu zvládať návaly a kolísanie nálady. Niektorí liečitelia odporúčajú užívať 500 mg vitamínu C spolu s 250 mg flavonoidov dvakrát denne. Vyhýbajte sa alkoholu, čokoláde, káve, korenenej strave – to všetko môže vyvolať návaly.

Pravidelne cvičte – môže to znížiť počet návalov a pomáhať v prevencii ochorení srdca. Cvičenie s miernou záťažou tiež môže prospieť v ochrane kostí. Každé ráno si doprajte dvadsaťminútovú vlažnú kúpeľ, niektoré ženy uvádzajú, že je to dobrá prevencia návalov po celý deň. Doplnky so sójovými izoflavónmi môžu pomôcť minimalizovať vedľajšie účinky menopauzy, najmä u žien, ktoré sójové produkty pravidelne nejedia.

Menopauza (prechod)
4.9 (97.86%) 28 hodnotení

Ďalšie odporúčané články:

Ploštičník Ploštičník, používaný už dlho na liečenie ženských ťažkostí, dorastá do výšky až 2,5 metra a je nápadný svojimi bielymi chlpatými kvetmi. Jeho domovom...
Celiakia Celiakia (gluténová enteropatia) je chronická porucha vstrebávania v čreve, vyvolaná neznášanlivosťou obilnej bielkoviny - gluténu (lepku). Ten je obs...
Vysoký krvný tlak (hypertenzia) Pre vážne zdravotné problémy, ktoré pôsobia, a pre nedostatok zjavných príznakov získal vysoký krvný tlak - hypertenzia - povesť tichého zabijaka. Zme...
Kozinec blanitý Botanicky je príbuzný s hrachom a sladkým drievkom. Aj keď sladko voňajúce žlté kvety dodávajú rastline krehký vzhľad, v skutočnosti je to veľmi odoln...
Hnačka Aj keď je hnačka vysoko nepríjemná, má hnačka značný význam: je to spôsob ako zbaviť organizmus škodlivých toxínov. Táto celkom častá (a veľmi znepoko...
Valeriána lekárska Valeriána lekárska je trvalka, ktorej domovom je Severná Amerika, Ázia i Európa. Má ružovkasté kvietky, ktoré vyrastajú z aromatického podzemku s poče...
Zápal ďasien Ak ste doteraz nemali problémy s ďasnami, tak je veľmi pravdepodobné, že ich v budúcnosti mať budete. Traja zo štyroch dospelých nad 35 rokov spoznajú...
Ekzém Začervenanú a intenzívne svrbiacu ekzematickú vyrážku na koži upokojujú lokálne aplikované krémy. Niektoré vnútorne užívané potravinové doplnky môžu u...