ochorenie obličiek-účinkyObličky zbavujú telo odpadových látok a môžu byť poškodené toxínmi, liekmi, zápalom alebo iným procesom. Obličkové kamene a infekcie sú závažné ochorenia obličiek a vyžadujú lekársku starostlivosť. Doplnky majú poškodeniu zabrániť. Ako sa ochorenia obličiek prejavujú, prečo vznikajú a ako ich správne a úspešne liečiť?

Obličkové kamene vznikajú pri nahromadení minerálnych solí, ktoré vykryštalizujú v močových cestách. Majú rôznu veľkosť – od drobných čiastočiek k veľkým kameňom, ktoré môžu zablokovať odchod moču. Najobvyklejšie sú kamienky zo šťaveľanu vápnika. Ďalšie typy sa vytvárajú z kyseliny močovej, cystínu a fosfátu.

K ochoreniam obličiek patrí zápal mikroskopických uzlíčkov filtrujúcich moč, známy ako glomerulonefritída alebo Brightova choroba. Iným druhom infekcie je hnisavý zápal obličiek – pyelonefritída. V oboch prípadoch ide o veľmi vážne ochorenia obličiek. V dôsledku glomerulonefritídy dochádza k vylučovaniu krvných bielkovín do moču, môže byť sprevádzaná vysokým krvným tlakom a zadržiavaním tekutín v tkanivách.

K zachovaniu dobrého zdravia stačí jedna oblička, takže jednostranné ochorenie nemusí ohrozovať život. Zlyhanie obličiek je však veľmi závažný stav. Retencia tekutín, nevoľnosťzvracanie, strata chuti do jedla, bolesť v bedrovej oblasti a v dolnej polovici brucha a slabinách, hnis alebo krv v moči.

Príčiny obličkových ochorení


Hlavnou príčinou obličkových kameňov je typická západná strava, bohatá na priemyselne spracované a čistené potraviny a živočíšne bielkoviny. Ich tvorbe však môže prispieť znížená imunita organizmu, zlá funkcia prištítnych teliesok (ktorá riadi hospodárenie vápnika v tele) a genetická záťaž.

Čistené sacharidy a cukor zvyšujú tvorbu inzulínu, ktorý spôsobuje väčšie vylučovanie vápnika. Ak dochádza pritom k nedostatočnému príjmu tekutín, môže nadmerné potenie a dehydratácia spôsobiť vyššiu koncentráciu moču a kryštalizáciu močových solí.

Kamene z kyseliny močovej sa tvoria pri nedostatočnom vylučovaní moču, alebo ak je v krvi nadmerné množstvo kyseliny močovej. To môže byť aj príčinou dna. Kamene zložené z aminokyseliny cystínu vznikajú ako vzácna vrodená porucha. Fosfátové kamene vznikajú pri infekciách močových ciest. Typ kameňov je nutné poznať, aby bolo možné určiť najvhodnejší spôsob prírodnej liečby.

Glomerulonefritída je vyvolaná imunitnou reakciou na infekciu. K infekcii obličiek môže dôjsť, keď je tok moču zablokovaný v nižších oddieloch močového ústrojenstva, z močového mechúra sa spätne šíri bakteriálna infekcia do obličiek. Užívanie niektorých liekov, cukrovka alebo šok môžu byť tiež príčinou vylučovania bielkovín do moču. Vysoký krvný tlak môže byť  príčinou aj následkom obličkového ochorenia.

Liečba obličkových ochorení

U ľudí užívajúcich horčík a vitamín B6 bolo zistené oveľa menšie množstvo vylučovaných oxalátov, preto môžu byť tieto doplnky prospešné v prevencii a liečení oxalátových kameňov Ak sa tvoria obličkové kamene z kyseliny močovej, môže podporiť ich vylučovanie močom čaj z listov púpavy.

Toxické voľné radikály vznikajúce pri glomerulonefritíde sú redukované mocnými antioxidantmi – vitamínon C, vitamínom E a ginkom. Ginko pôsobí proti zápalu a zlepšuje krvné zásobenie obličiek tým, že pomáha v prevencii aterosklerózy. Výťažok z artičokov má čistiaci a detoxikačný účinok. Podľa japonských štúdií dokáže tiež spirulina znížiť toxicitu niektorých liekov v obličkách.

Čo používať na obličkové ochorenie

Horčík 500 mg denne, vitamín B6 50 mg dvakrát denne, vitamín C 500 mg dvakrát denne, vitamín E 250 mg denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom), kľukva 400 mg výťažku dvakrát denne. Tablety horčíka pravdepodobne pomáhajú organizmu využívať vitamín B6 a tým pomáhajú v prevencií ochorenia obličiek.

Ak chcete predísť tvorbe obličkových kameňov z kyseliny močovej, obmedzte potraviny bohaté na puríny, ktoré sa metabolizujú na kyselinu močovú; patria sem vnútornosti, červené mäso, dary mora a špargľa. Ak chcete predísť tvorbe fosfátových kameňov, môže byť potrebná liečba antibiotikami, ale infekciu, ktorá býva ich príčinou, môžete niekedy zvládnuť klikvovým výťažkom alebo šťavou, prípadne bylinkovými čajmi z bazového kvetu a proskurníka, jednotlivo aj v zmesi.

Kedy navštíviť lekára s obličkovými ochoreniami

Ak máte nepríjemné a časté nutkanie na moč – môže ísť o infekciu močových ciest. Ak máte silné bolesti v bedrovej oblasti, to môže indikovať niektoré ochorenia obličiek. Ak máte hnis alebo krv v moči. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Zaujímavosti a rady ohľadom obličkových ochorení

Baktérie môžu zohrávať kľúčovú úlohu v tvorbe obličkových kameňov. Podľa fínskeho výskumu sú zodpovedné za 90 percent prípadov obličkových kameňov – nie len za 10 až 15 percent, ako sa vedci domnievali skôr. Antibiotiká sú teda veľmi dôležitou zložkou liečenia.

Akonáhle sa obličkové kamene vytvorili, je 20 percentná až 50 percentná možnosť, že sa budú opakovať. Vegetariánska strava s veľkým množstvom vlákniny a nepatrným množstvom živočíšnych bielkovín a priemyselne upravených potravín môže byť prospešná v prevencii.

Takzvaná diabetická nefropatia tvorí niekedy až 42 percent nových prípadov pokročilých obličkových ochorení, ktoré vyžadujú liečbu dialýzou a transplantáciu obličiek. Aby ste predišli tvorbe kameňov zo šťaveľanu vápnika, vynechajte potraviny obsahujúce oxaláty špenát, rebarboru, čokoládu, arašidy a jahody. Obmedzte stravu s vysokým množstvom živočíšnych bielkovín a jedzte viac listovej zeleniny (okrem špenátu); vitamín K môže byť dobrou ochranou.

Ochorenia obličiek
5 (99.31%) 29 hodnotení

Ďalšie odporúčané články:

Bromelín Bromelín je enzým, ktorý štiepi bielkoviny a zráža mlieko. Je obsiahnutý v čerstvom ananáse. Komerčný potravinový doplnok sa zvyčajne vyrába zo stopky...
Vitamín B1 Vitamín B1 dôležitým spôsobom prispieva k zdravému metabolizmu správnu funkciu nervového systému. Vitamín B1 je kľúčovým členom skupiny vitamínov B. A...
Rosacea Červená tvár ľudí so svetlou pleťou nemusí byť známkou zdravia, ale príznakom choroby zvanej acne rosacea (niekedy len rosacea). Liečba zatiaľ vlastne...
Bolesti a kŕče svalov Hoci nejde o nič vážne, bolesti a kŕče svalov, ktoré vznikajú z fyzického prepätia sú veľmi nepríjemné. Môžu postihnúť víkendových chalupárov rovnako ...
Hepatitída Hepatitída (Hepatitis) je zápalové ochorenie pečeňového tkaniva, ktoré sa vo väčšine prípadoch šíri vírusovou nákazou. Občas je chybne označovaná ako ...
Valeriána lekárska Valeriána lekárska je trvalka, ktorej domovom je Severná Amerika, Ázia i Európa. Má ružovkasté kvietky, ktoré vyrastajú z aromatického podzemku s poče...
Vitamín B12 Aj ľahký nedostatok vitamínu B12 môže zvyšovať riziko srdcových ochorení, depresie a možno aj Alzheimerovej choroby. Vitamín B12, inak tiež nazývaný k...
Ochorenie pečene (hepatitída) Včasná diagnóza ochorenia pečene vám môže zachrániť život. Niektoré vírusy spôsobujú hepatitídu (zápal pečene) s príznakmi podobnými chrípke, iné spôs...