Moderná doba často vyčerpáva naše prirodzené obranné sily a zanecháva organizmus vnímavý k stresu a celej rade zdravotných problémov. Niektoré nutričné látky a liečivé byliny vám môžu pomôcť to zvládnuť a iné zase majú upokojujúci účinok a pomôžu obnoviť duševnú vyrovnanosť.
Stres je individuálna odpoveď na nadmerné zaťažujúce fyzické, emočné alebo intelektuálne požiadavky. Telo je vybavené na riešenie krátkych záťažových epizód, ale hladina stresu nad obvyklú normu môže byť pre duševné zdravie značne škodlivá.
Príčiny stresu a nervozity
Stres môžu vyvolať najrôznejšie krízové situácie ako sú rodinné nezhody, finančné problémy, pracovné tlaky, zranenia, choroby, traumatizujúce udalosti atď. Počiatočnou reakciou organizmu je príprava na hroziace sa nebezpečenstvo, nadobličky – malé žľazy na horných póloch obličiek – uvoľnia adrenalín a ostatné tzv. stresové hormóny, ktoré zaisťujú prudký vzostup energie a sily umožňujúce uniknúť nebezpečenstvu alebo postaviť sa nepriateľovi. Táto odpoveď „bojuj alebo uteč“ je prirodzená a zdravá reakcia, ale problémy môžu nastať, keď stres pretrváva.
Počas doby vyčerpávajú vytrvalo zvýšené hladiny stresových hormónov všetky rezervy energie a výživy a spôsobujú celkové vyčerpanie. Vzrastá krvný tlak a hladina cholesterolu, ktorá môže poškodiť srdcové a mozgové cievy, žalúdočné sekrécie sú príliš kyslé, klesá hladina pohlavných hormónov a mozog začne hladovať po glukóze (ktorá je jeho jediným zdrojom energie) a toto naruší duševnú vyrovnanosť. Stres kladie ďalšie požiadavky na imunitný systém, ktorý sa môže tak oslabiť, že nedokáže zabezpečiť dostatočnú obranu proti infekciám a iným chorobám.
Príznaky stresu a nervozity
Stres sprevádza únava, nespavosť alebo neschopnosť sústredenia. Ďalej je stres sprevádzaný nervozitou, nepokojom alebo popudlivosťou, stratou chuti do jedla, nevoľnosťou, žalúdočnou nevoľnosťou, hnačkou alebo zápchou. Stres ďalej sprevádzajú bolesti hlavy, strata záujmu o sex, podráždenie, zloba, rozčuľovanie alebo apatia a pesimizmus sú súčasťou stresu.
Liečba stresu a nervozity
Na stres užívajte vitamín B komplex; jednotlivé vitamíny, ktoré poskytujú, pomáhajú udržať zdravý stav nervového a imunitného systému a potláčať únavu. Význam vápnika a horčíka spočíva v ich schopnosti uvoľňovať svalové napätie a posilňovať srdcovú činnosť.
Sibírsky ženšen aj Panax ženšen môžu byť takisto účinné, pretože posilňujú nadobličky. Tieto protistresové prostriedky bývajú niekedy nazývané adaptogény, pretože pomáhajú telu sa adaptovať na náročné problémy. Niekedy sa tiež označujú ako „toniká“, pretože organizmus posilňujú. Uvedené doplnky možno kombinovať, s výnimkou oboch ženšenov, ktoré sa nemajú užívať spoločne.
Ostatné liečivky a uvedené doplnky užívané jednotlivo alebo spoločne môžu byť cenné pri mimoriadnych okolnostiach. Pri stresom vyvolaných úzkostných stavoch užívajte bylinku kava; najlepšie poslúži ako rezerva pre ťažké stresové obdobia trvajúce niekoľko mesiacov. Ak vám nedajú vaše starosti spať, užívajte valeriánu (Valeriana), a ľubovník, ak sprevádza stres mierna depresia.
Čo je vhodné používať na stres a nervozitu
- vitamín B komplex jednu tabletu dvakrát denne pri jedle
- 500 mg vápnika spolu s 250 mg horčíka dvakrát denne pri jedle
- 100 až 300 mg výťažku sibírskeho ženšenu trikrát denne
- 300 mg výťažku kozlíku (valeriana) (môže spôsobiť ospalosť)
- 300 mg výťažku z ľubovníka trikrát denne
Kedy navštíviť lekára so stresom a nervozitou
Ak máte veľké alebo silné príznaky stresu, oslabujú váš imunitný systém a zvyšujú riziko zdravotných problémov, ako je ochorenie srdca, vysoký krvný tlak, zažívacie ťažkosti, peptické vredy, migrény a možno aj rakovina. Ak spôsobujú príznaky stresu problémy vo vašich osobných vzťahoch, práci alebo každodenných aktivitách, budete asi potrebovať antidepresívnu liečbu. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov pri strese so svojím lekárom.
Zaujímavosti a rady o strese a nervozite
Nadobličkové prípravky predávané v obchodoch so zdravou výživou môžu byť vhodným prídavkom k bežnej protistresovej liečbe. Obsahujú B vitamíny, sladké drievko, sibírsky ženšen a iné látky proti stresu. Pravidelne cvičte a skúšajte relaxačné techniky – jogu, dychové cvičenia, taj-či, meditácie alebo masáže.
Sušený koreň ženšenu, predávaný často vo forme kapsúl, pomáha vybudovať obranu proti stresu.
Vynechajte alebo silne obmedzte kofeínové a alkoholické nápoje; môžu zvýšiť úzkosti a nespavosť. Poraďte sa s psychológom, ako zvýšiť svoju schopnosť zvládať stresové situácie. Udržujte doterajšie sociálne väzby: úzke vzťahy s rodinou a priateľmi; tiež rodinný zvierací maznáčik je pre duševné zdravie dôležitý.