Vápnik – Kalcium, známy preventívny prostriedok proti vzniku či aspoň spomaleniu osteoporózy, znižuje tiež krvný tlak a pôsobí proti rakovine hrubého čreva. V modernej strave však vápnika veľa nie je; dospelí dostávajú väčšinou len polovicu odporúčanej dennej dávky.
Vápnik je základná súčasť kostí a zubov, ale aj prostriedok nevyhnutný pre mnoho telesných funkcií, napríklad na zrážanie krvi a svalovú činnosť. Zjesť dostatočné množstvo potravín bohatých na vápnik nie je tak ľahké, ale jeho nedostatok môže nahradiť vhodný potravinový doplnok.
Najbežnejšou formou je kalcium karbonát, kalcium citrát, kalcium glukonát, kalcium fosfát a kalcium laktát. Množstvo čistého vápnika závisí na sprievodnej látke. Kalcium karbonát (používaný ako antacidum pri poruchách trávenia a pálenia záhy) obsahuje 40 percent čistého vápnika, zatiaľ čo kalcium glukonát len 9 percent. Čím nižší je obsah vápnika, tým viac piluliek musíte zjesť, aby ste získali odporúčanú dennú dávku.
Funkcia vápnika
Vápnik udržuje zdravé kosti a zuby, pomáha v prevencii postupujúceho úbytku kostnej hmoty a osteoporózy. Podporuje činnosť srdcového svalu aj ostatných svalov, nervové vzruchy a krvnú zrážanlivosť. Vápnik tiež pravdepodobne znižuje krvný tlak u hypertonikov a zmierňuje poruchy trávenia.
Účinky vápnika
Väčšina vápnika v organizme je uložená v kostiach a zuboch, ktorým zaisťuje pevnosť a tvar. Malé množstvo obieha v krvnej plazme a pomáha pri prestupe živín bunkovými membránami. Okrem toho hrá úlohu pri tvorbe hormónov a enzýmov, ktoré regulujú trávenie a metabolizmus.
Vápnik je tiež potrebný na zabezpečenie normálneho prenosu medzi nervovými bunkami, pre krvnú zrážanlivosť, hojenie rán a činnosť svalov. Aby bol v krvi k dispozícii dostatok tohto prvku na zaistenie základných životných funkcií, vezme si ho organizmus z kostí.
Ak odoberie počas doby z kostí príliš veľa vápnika, stávajú sa porózne, kostné tkanivo redne a stáva sa lomivé. Vyhovujúcu hodnotu vápnika v krvi zaistí len primeraný denný príjem, ktorý poskytne aj trochu vápnika navyše ako rezervu na uloženie do kostí.
Vápnik ako prevencia
Dostatočný príjem vápnika počas života je ústredným faktorom v boji proti osteoporóze, ochoreniu, ktoré vedie k rednutiu kostí a zvyšuje riziko zlomenín bedier a stavcov, deformácie chrbtice a straty telesnej výšky.
Organizmus je najlepšie vybavený k vstrebávaniu vápnika a tvorbe kostnej hmoty do veku 35 rokov, ale na zvýšenie denného príjmu tohto minerálu nie je nikdy neskoro. Niektoré štúdia preukazujú, že užívanie vápnikových doplnkov a strava bohatá na vápnik pomáhajú udržiavať hustotu kostí a znižovať riziko zlomenín aj u ľudí starších ako 65 rokov.
Ďalšie priaznivé účinky
Obmedzovaním dráždivých účinkov žlčových kyselín v hrubom čreve vápnik pravdepodobne znižuje výskyt rakoviny čriev. Niektorí vedci udávajú, že strava obsahujúca nadbytok vápnika, ako ovocie a zelenina, môže skutočne znižovať krvný tlak rovnako ako niektoré predpisované lieky.
Nedostatok vápnika
Dlhotrvajúci nedostatok vápnika môže viest až k abnormálnemu stavu kostí, napr. k osteoporóze. Nízka hladina vápnika v krvi môže byť príčinou svalových kŕčov.
Nadbytok vápnika
Nadbytok vápnika prijímaného v potrave v kombinácii s potravinovými doplnkami obsahujúcich tento minerál môže dosiahnuť až 2500 mg vápnika, toto množstvo možno považovať za bezpečné. Užívanie vápnika v doplnkoch však môže narušiť vstrebávanie iných minerálov, a to zinku, železa a horčíka.
Vo vysokých dávkach (vo forme vápnikových doplnkov) môže tento minerál tiež viesť k tvorbe obličkových kameňov. Kalcium karbonát pôsobí plynatosť a zápchu, ak máte tieto problémy, zameňte ho za kalcium citrát.
Zdroje vápnika
Najznámejším a zároveň najbohatším zdrojom vápnika sú mliečne výrobky – mlieko, jogurt, tvaroh a syr. Väčší obsah tohto minerálu majú nízkotučné a netučné výrobky.
Pomarančová šťava obohatená vápnikom, losos alebo olejovky v konzerve, roketa, brokolica a mandle sú tiež dobré zdroje vápnika.100 g varenej brokolice obsahuje asi polovicu dennej dávky vápnika pre dospelých.
Užívanie vápnika
Odporúčané denné dávky vápnika sa podľa jednotlivých inštitúcií a štátu líšia, v USA sa odporúča denná dávka vápnika v potrave okolo 1000 mg pre mužov i ženy vo veku od 19 do 50 rokov, 1200 mg pre ľudí starších.
U nás je odporúčaná dávka vápnika 800 mg. Postarajte sa, aby ste v potrave alebo v doplnkoch alebo v oboch dohromady dostali odporúčanú dennú dávku okolo 800 mg. Pri užívaní kalciových doplnkov je vhodné užívať tiež horčík.
Návod na užívanie
Pre lepšie vstrebávanie rozdeľte dávku vápnika tak, aby jedna dávka nepresiahla viac ako 600 mg, najlepšie je užívať vápnik pri jedle.
Zaujímavosti a rady
Vyhnite sa vápniku vyrobeného z dolomitu či kostnej múčky. Tieto zlúčeniny môžu obsahovať neprijateľné množstvo olova. Schopnosť ľudského tela meniť vitamín D po slnečnom ožiarení klesá s pribúdajúcim vekom. Preto je rozumné ho užívať 10 mg denne v potravinovom doplnku, najlepšie takom, ktorý obsahuje vápnik aj vitamín D.
Špenát nie je vhodným zdrojom vápnika, pretože obsahuje mnoho látok zvaných oxaláty, ktoré vápnik blokujú a obmedzujú množstvo dostupné pre organizmus. Neovplyvňujú však vstrebávanie tohto minerálu z iných zdrojov, ktoré jeme súčasne.
Buďte opatrní
Chorí s chorobami štítnej žľazy a obličiek sa musia o užívaní vápnika poradiť so svojím lekárom. Tento minerál môže ovplyvňovať iné lieky, napríklad tetracyklín a iné antibiotiká. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.