arytmia-srdcaSrdce, ťažný kôň organizmu, sa sťahuje viac ako stotisíckrát denne, keď pumpuje životodarnú krv tisíckami kilometrov tepien, žíl a vlásočníc. Nepravidelný srdcový rytmus –  arytmia srdca – môže túto činnosť narušiť, a preto vyžaduje starostlivé lekárske vyšetrenie.

Srdcová arytmia je charakterizovaná nepravidelným srdcovým tepom. Môže ísť len o prchavú záležitosť – napríklad len jeden vynechaný úder – alebo môže byť závažnejšia a spôsobiť, že srdce bije nepravidelne, veľmi rýchlo alebo pomaly v predĺžených intervaloch.

Príčiny arytmie srdca


U mnohých ľudí nie je príčina arytmie jasná. V niektorých prípadoch ju môžeme spozorovať ako príznak srdcového ochorenia, napr. koronárnej choroby srdca, ochorenia štítnej žľazy a obličiek. Niekedy ju môžu zaviniť určité lieky alebo porušená rovnováha draslíka alebo horčíka v organizme. Abnormálny rytmus môže tiež vyvolať veľká dávka kofeínu, alkoholu, silné fajčenie alebo stres.

Príznaky arytmie srdca

Arytmia srdca sa prejavuje búšením srdca alebo silnými údermi, chvením v hrudi alebo v hrdle, únavou, pocitmi na odpadnutie, dýchavičnosťou, bolesťou na hrudi, záchvatom mdloby. Často sú príznaky skryté a vyšetrujúci lekár môže arytmiu objaviť pri bežnom internom vyšetrení.

Liečba arytmie srdca

Je dôležité si pamätať, že niektoré formy arytmie môžu byť veľmi závažné. Potravinové doplnky tu uvedené môžu štandardnú farmakologickú liečbu iba doplniť, nie nahradiť. Nikdy neprestaňte užívať lieky na srdce, bez toho aby ste sa poradili s lekárom. Všetky uvedené doplnky možno užívať súčasne, ale lekár musí určiť, ktoré sú vhodné práve pre vás a v akom množstvo ich máte užívať. Účinok sa môže prejaviť už počas týždňa, ale väčšinou je potrebné ich užívať dlhšie.

Pacientom s arytmiou srdca často prospievajú potravinové doplnky s obsahom horčíka, pretože mnohí z nich majú tohto minerálu nedostatok. Horčík je životne dôležitý pre koordináciu nervovej a svalovej činnosti srdcového svalu. Hloh je bylina používaná ako srdcové tonikum už celé stáročia. Zvyšuje prítok krvi do srdca, výdatnosť srdcových sťahov a upravuje srdcový rytmus.

Takisto koenzým Q10 pomáha stabilizovať srdcový rytmus a môže priaznivo pôsobiť hlavne u ľudí, ktorí už skôr prekonali infarkt alebo trpia iným srdcovým ochorením. Rozsiahle štúdie boli vykonané na zistenie účinku rybieho tuku na srdcové ochorenia, prvé výsledky silne svedčia pre jeho schopnosť upokojovať arytmiu.

Srdcový rytmus môžu stabilizovať aj ďalšie doplnky. Stopový prvok mangán pomáha udržiavať v dobrom stave nervy a aminokyseliny taurín a karnitín zlepšujú zásobenie srdca kyslíkom. Bolo zistené, že kozinec, užívaný v tabletách, kapsulách, tinktúre (30 kvapiek trikrát denne) alebo ako čaj, obsahuje rôzne látky, ktoré stabilizujú srdcový rytmus.

Lekári príležitostne predpisujú potravinové doplnky s draslíkom, aby zabránili arytmii, aj keď väčšine ľudí stačí – a to je pre nás lepšie – jesť dostatok čerstvého ovocia a zeleniny, aby získali dostatočné zásoby tohto minerálu.

Doporučené dávkovanie doplnkov pri arytmii srdca

  • horčík 400 mg dvakrát denne (neužívajte ak máte choré obličky)
  • hloh 100 až 150 mg výťažku trikrát denne
  • koenzým Q10 50 mg dvakrát denne (používajte pri jedle)
  • rybí tuk jednu kapsulu po 1 000 mg trikrát denne (diabetici nesmú nikdy prekročiť stanovenú dávku)
  • mangán 20 mg každé ráno
  • aminokyseliny 1 500 mg L-taurínu dvakrát denne a 500 mg L-karnitínu trikrát denne (neužívať v tehotenstve a pri dojčení)
  • kozinec 400 mg dvakrát denne

Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Kedy vyhľadať lekára

Lekára vyhľadajte pokiaľ máte často pocit nepravidelného tepu, závratov, slabosti alebo pocit na odpadnutie. V prípade, keď niekto stratí vedomie, ak je dýchavičný a sťažuje sa na silné bolesti na hrudníku, potom v tomto prípade ihneď volajte záchrannú službu.

Srdcová arytmia – zaujímavosti a rady

Čaj z kozinca (astragalu) môže pomôcť stabilizovať srdcový rytmus, ale nepite ho príliš často. Bylinné čaje sú veľmi účinné, preto obmedzte príjem na tri šálky denne. Ak neznášate chuť kozinca, skúste iné bylinné čaje alebo tinktúry. Dráč obsahuje zložky známe ako berberín, ktoré môžu tiež zmierňovať arytmiu.

Archangelika obsahuje zmes látok potláčajúcich poruchy srdcového rytmu, hloh a ginko (gingko biloba) zlepšujú prítok krvi do srdca. Mnohí lekári odporúčajú jesť dvakrát týždenne lososa, makrelu, sleďa alebo sardinky ako pomocný prostriedok k zníženiu rizika zhubných arytmií.

Pokiaľ trpíte srdcovou arytmiou znížte alebo úplne vynechajte konzumácii kofeínu, alkoholu a prestaňte s fajčením. Žiadny liek ani potravinový doplnok nemôže kompenzovať dlhodobé poškodenie srdca fajčením. Pravidelne cvičte. Aeróbny pohyb (napríklad chôdza) srdce posilňuje. Obmedzte stres, ako je to len možné. Môžu vám tiež pomôcť rôzne relaxačné techniky.