zápchaAké sú príčiny vzniku, prečo zápcha vzniká a ako sa jej účinne zbaviť? Pravidelné cvičenie a strava bohatá na vlákninu a tekutiny sú nevyhnutne potrebné pre zdravé trávenie a pravidelné vyprázdňovanie čriev. Ak potrebuje organizmus občas peristaltiku povzbudiť, dokážu byť potravinové doplnky jemnými a účinnými prostriedkami.

Činnosť čriev je u každého človeka trochu odlišná, lekári sa zhodli na tom, že ten, kto má značne tuhú stolicu a vyprázdňuje sa menej ako trikrát za týždeň, trpí problémom zápcha. Ak máte časté problémy s vyprázdňovaním, môže vám prospieť jednoduchá liečba.

Príčiny zápchy


Zápcha nastáva vo väčšine prípadov pre nedostatok vlákniny a tekutín v strave. Ďalšou dôležitou príčinou je porucha činnosti pečene, žlčové soli tvoriace sa v pečeni sú prirodzené preháňadlá a majú zásadný význam pre správnu činnosť zažívacieho ústrojenstva.

Medzi ďalšie faktory patrí nedostatok pohybu alebo predĺžená nečinnosť, vážnejšie depresie a niektoré zdravotné poruchy ako vysoká hladina vápnika v krvi, rakovina hrubého čreva, cukrovka, syndróm dráždivého čreva, črevné spazmy alebo znížená činnosť štítnej žľazy.

Nadužívaniu preháňadiel a niektorých antacíd (liekov proti páleniu záhy) môže narušiť činnosť čriev, rovnako ako niektoré lieky (napr. antidepresíva, opiátové prípravky proti bolesti a lieky proti vysokému tlaku) môžu zápchu vyvolať.

Príznaky zápchy

Zápcha sa prejavuje nepravidelnou stolicou, tvrdou a suchou stolicou a nafúknutým bruchom.

Liečba zápchy

Ak vás trápi zápcha užívajte psyllium, mleté ľanové semienko alebo mleté semienka senovky – dodávajú vlákninu, ktorá zmäkčuje stolicu a zlepšuje vyprázdňovanie.

Môžu sa užívať každý deň. Zapíjajte ich vždy veľkým množstvom vody, aby ste podporili priechod mimoriadneho množstvo vlákniny zažívacím ústrojenstvom.

Akákoľvek náhla zmena v črevnej peristaltike môže byť príznakom vážnejšej skrytej príčiny – napríklad rakoviny čriev – a vyžaduje lekárske vyšetrenie. Pri občasných nepravidelnostiach môžu pomôcť rôzne prírodné potravinové doplnky. Priaznivé účinky by sa mali prejaviť v priebehu jedného až dvoch dní. S výnimkou rečetláku amerického (Cascara záhrada) môžete nasledujúce doplnky užívať podľa potreby aj dlhodobo.

Zápcha môže ustúpiť ak užívate slivkovú šťavu alebo sušené slivky vo forme kompótu; pôsobia tak jemne, že ich môžete užívať aj s inými prípravkami. Čaj z púpavového koreňa má povzbudzujúci účinok na činnosť pečene, ktorý mu dodáva mierne laxatívne vlastnosti. Horčík pomáha pri svalových kŕčoch.

Ak neprinesie kombinácia týchto prostriedkov úľavu od zápchy do dvoch dní, uvažujte o kôre z rešetliaka amerického ako o poslednom východisku. Je to účinné preháňadlo, ktoré stimuluje svalstvo črevnej steny k sťahom, ale nemá sa užívať dlhšie ako jeden alebo dva týždne.

Pri preventívnych opatreniach zápchy nezabudnite na pšeničné otruby, vynikajúci zdroj nerozpustnej vlákniny, ktorá ihneď viaže vodu a vytvára objemnú stolicu. Skúste preto zaradiť do každodenného jedálnička obilniny bohaté otrubami. Dávajte tiež prednosť celozrnnému chlebu pred bielym, ktorý obsahuje málo vlákniny.

Čo je vhodné užívať na zápchu

  • psyllium 1 až 3 lyžice prášku rozpusteného vo vode alebo ovocnej šťave
  • slivky každé ráno vypite pol šálky slivkovej šťavy alebo zjedzte tri až štyri slivky
  • púpavový koreň jeden čaj trikrát denne
  • kôra rešetliaka amerického 100 mg výťažku pred spaním (neužívajte v tehotenstve a pri dojčení)
  • horčík: 400 až 800 mg denne (v prípade hnačky znížte dávku)

Kedy navštíviť lekára so zápchou

Ak pretrváva zápcha dva týždne a dlhšie napriek vašej starostlivosti o stolicu a použitých zdrojov, alebo ak je sprevádzaná nevysvetliteľným váhovým úbytkom. Ak dôjde u Vás k náhlej zmene stolice. Ak je zápcha sprevádzaná horúčkou a bolesťou brucha.

Ak sú kŕče a bolesti veľmi silné a narúšajú váš bežný život. Ak spozorujete v stolici krv. Ak prejde zápcha v hnačku alebo sa objaví zvracanie. Ak ste začali užívať lieky. ktoré by mohli byť príčinou zápchy. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Zaujímavosti a rady o zápche

Ak vás trápi zápcha je vhodné veľa piť, nie však všetky tekutiny sú vhodné napr. kofeínové tekutiny a alkohol spôsobujú odvodňovanie a tým aj sa môže zápcha zhoršiť. Vhodné tekutiny sú voda, ovocné a zeleninové šťavy a bujóny.

Čaj z púpavového koreňa pomôže odstrániť hromadenie žlče v pečeni.

Horúce nápoje užívané ráno môžu vyvolať reflex, ktorý uvoľňuje odchod stolice. Jesť potraviny bohaté na vlákninu, hlavne surové ovocie, zeleninu, strukoviny a celé zrná. Vhodné sú pomaranče (najmenej jeden denne), pretože obsahujú kyselinu citrónovú, ktorá je prírodným preháňadlom. Pite denne aspoň osem pohárov vody alebo šťavy. Pravidelne cvičte a choďte na záchod pri prvom nutkaní na stolicu (pokiaľ je to možné).