vysoký krvný tlak-učinkyPre vážne zdravotné problémy, ktoré pôsobia, a pre nedostatok zjavných príznakov získal vysoký krvný tlak – hypertenzia – povesť tichého zabijaka. Zmena životného štýlu a správne potravinové doplnky môžu byť kvalitnou alternatívou liekov klasickej medicíny.

Krvný tlak je sila, ktorú uplatňuje krv pri cirkulácii v tepnách aj žilách, je riadená regulačným systémom, ku ktorému patrí srdce, krvné cievy, nervy, mozog, obličky a nadobličky. Normálny krvný tlak kolíše – niekedy od minúty k minúte, ale u niektorých ľudí zotrváva na vysokých hodnotách, čo je stav, ktorý je medicínsky známy ako hypertenzia – vysoký krvný tlak.

Krvný tlak sa meria v dvoch hodnotách: systolický tlak (horná hodnota) je tlak pri srdcovom sťahu (systole), kedy je krv vypudzovaná zo srdca do tepien, a tlak diastolický (dolná hodnota) je tak zachytený v okamihu, keď sa srdce uvoľňuje.

Normálny krvný tlak je 120 (systolický) na 80 (diastolický), poprípade nižší. Hypertenzia – vysoký krvný tlak – je definovaná hodnotami v priemere vyššími ako 140 na 90, zistenými najmenej pri dvoch oddelených meraniach.

Príčiny vysokého krvného tlaku


U 90 percent populácie nie je príčina vysokého krvného tlaku známa. Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko hypertenzie, patrí strava s vysokým obsahom sodíka, obezita a dedičnosť. Muži sú na vysoký krvný tlak dvakrát náchylnejší ako ženy.

Príznaky vysokého krvného tlaku

Často pri vysokom krvnom tlaku – hypertenzii – chýbajú akékoľvek príznaky, aj keď je krvný tlak nebezpečne vysoký. Niektorí pacienti sa sťažujú na bolesti hlavy a hučanie v ušiach, ale väčšinou je vysoký krvný tlak zistený náhodne pri lekárskej kontrole.

Liečba vysokého krvného tlaku

Ak máte mierne zvýšený krvný tlak (140 až 159 systolický a 90 až 99 diastolický), začnite so zmenami životného štýlu a s užívaním vápnika a horčíka. Ak máte tlak vyšší, navštívte lekára, skôr než začnete uvažovať o doplnkoch. Ak už užívate lieky na hypertenziu – vysoký krvný tlak, neznižujte dávku, kým vám to lekár nedovolí.

Niektoré štúdie preukázali, že vápnik znižuje krvný tlak, pretože sa tiež zúčastňuje svalových kontrakcií a pôsobí tak priaznivo na srdce aj cievy.

Horčík uvoľňuje svaly, ktoré kontrolujú cievy, a tak umožňuje voľnejší tok krvi a pomáha v krvi udržiavať rovnováhu medzi sodíkom a draslíkom, čo má pozitívny účinok na krvný tlak.

Minerál draslík zohráva taktiež úlohu pri znižovaní vysokého krvného tlaku, ale doplnky s jeho obsahom väčšinou nie sú nutné, ak jete dostatok ovocia a zeleniny. Ak váš krvný tlak neklesne počas mesiaca, pokračujte v užívaní vápnika a horčíka a v dodržiavaní zmien v spôsobe života a začnite užívať tiež vitamín C a hloh. Oba doplnky rozširujú krvné cievy a hloh navyše pomáha spomaliť srdcový tep. Cesnak, o ktorom sa tiež predpokladá, že znižuje krvný tlak, môžete pridať k týmto liekom.

Prospešné sú aj esenciálne mastné kyseliny vo forme rybieho tuku alebo ľanového oleja. Celkovo upokojujúci čaj z lipového kvetu, ktorý tonizuje krvný obeh, môže byť účinný v prípade nervovo podmienečného vysokého krvného tlaku – hypertenzie. Ak dôjde po dvoch mesiacoch len k malému zlepšeniu, pridajte koenzým Q10; predpokladá sa, že viac ako tretina chorých s vysokým krvným tlakom nemá dostatok tejto látky. Ak sa váš vysoký krvný tlak – hypertenzia – ešte neznižuje, potrebujete pravdepodobne liečenie klasickými liekmi.

Čo používať na vysoký krvný tlak

  • Vápnik 1.000 mg a 500 mg horčíka denne (neužívajte horčík, ak máte choré obličky)
  • Vitamín C 500 mg dvakrát denne (ak sa objaví hnačka znížte dávku)
  • Rybí tuk dve kapsuly denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
  • Hloh 100 až 150 mg výťažku trikrát denne
  • Cesnak sušený koncentrát zodpovedajúci 4 g čerstvého cesnaku denne
  • Koenzým Q10 50 mg dvakrát denne (užívajte pri jedle, aby sa lepšie vstrebal)

Kedy navštíviť lekára s problémom vysokého krvného tlaku

Keď je váš krvný tlak trvale vyšší (nad 140/90) po dvojmesačnom liečení potravinovými doplnkami. Rutinné meranie tlaku sa odporúča každému podľa nasledujúcej schémy. Ak ste zdraví a máte normálny krvný tlak – každé dva roky.

Ak trpíte nadváhou, máte sedavé zamestnanie, ak je hypertenzia – vysoký krvný tlak – v rodine alebo sa hodnoty vášho tlaku krvi trvalo pohybujú od 130 do 139 (systolický) a od 86 do 89 (diastolický) – každý rok. Iba váš lekár určí, či máte vysoký krvný tlak. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Vysoký krvný tlak-zaujímavosti a rady

Na nedávnom medzinárodnom sympóziu a aterosklerotickej srdcovej chorobe bolo doporučené znížiť stanovenú hranicu vysokého krvného tlaku – hypertenzie – zo 140/90 na 135/85, aby sa ešte významnejšie predchádzalo vzniku akútnych srdcových príhod, mozgovej mŕtvici a komplikácií, ako sú choroby obličiek.

Anglická spoločnosť pre krvný tlak uvádza, že ak by podľa oficiálneho odporúčania bolo prijaté zníženie obsahu soli v priemyselne upravovaných potravinách o 30 percent, počet mozgových príhod by sa znížil o 16 percent a počet infarktov o 22 percent.

Vitamín C pomáha znižovať vysoký krvný tlak rozširovaním krvných ciev. Intravenózne podanie 3.000 mg vitamínu C rozšírilo cievy u 17 chorých s hypertenziou. Odborníci sa domnievajú, že zovretie tepien môže byť čiastočne spôsobené typom bunkového poškodenia, ktorý vitamín C upravuje.

Takisto sa odporúča,aby ste znížili svoju váhu. Aj jeden kilogram navyše môže ovplyvňovať krvný tlak a tým znížiť vysoký krvný tlak. Chodievajte na prechádzky alebo pravidelne cvičte a jedzte veľa zeleniny, ovocia a nízkotučných mliečnych výrobkov, znížte príjem tukov a solí. Podľa nových štúdií môže byť tento spôsob výživy alternatívou klasických liekov pri miernej hypertenzii.

Vysoký krvný tlak (hypertenzia)
4.9 (98.26%) 23 hodnotení

Ďalšie odporúčané články:

Očná infekcia Ak siahnete automaticky po očných kvapkách v okamihu, keď oči začnú slziť, červenať, páliť a svrbieť tak môžete niekedy stav skôr zhoršiť než zlepšiť....
Ruža šípová-šípky Ruža šípová (Rosa canina L.) je až 3 metre vysoký ker so silne ostnatými vetvami, množstvom opadavých listov a hákovito zahnutými ostňami. Niekedy je ...
HIV/AIDS Nové lieky prinášajú do boja s infekciou HIV a AIDS novú nádej. Vášnivé diskusie o úlohe alternatívnej terapie pri liečení HIV a AIDS však stále pretr...
Nervové poruchy Všetci poznáme pálčivý pocit a brnenie v "presedenej" alebo "preležanej" nohe, ktoré vznikajú prechodným stlačením nervu; poruchy nervového systému vš...
Aminokyseliny Každá bunka v tele potrebuje k svojmu využitiu aminokyseliny. Sú to bielkoviny obsiahnuté v potrave aj ľudskom organizme. Potravinové doplnky pomáhajú...
Opar Akonáhle raz vírus spôsobujúci opar vnikne do organizmu, môžu sa bolestivé pľuzgieriky na perách objaviť kedykoľvek, keď je oslabený imunitný systém. ...
Hemoroidy Podľa štatistiky sa hemoroidy vyvinú u viac ako 50 percent ľudí, ale mnohí z nich o tom vôbec nevedia. Hemeroidy obťažujú až vtedy, keď sa zapália a z...
Neplodnosť u mužov Pre každý prípad neplodnosti je možnosť, že zdrojom problémov je partner, presne v pomere 1: 1. V niektorých prípadoch je nutný chirurgický zákrok ale...