vysoký krvný tlak-učinkyPre vážne zdravotné problémy, ktoré pôsobia, a pre nedostatok zjavných príznakov získal vysoký krvný tlak – hypertenzia – povesť tichého zabijaka. Zmena životného štýlu a správne potravinové doplnky môžu byť kvalitnou alternatívou liekov klasickej medicíny.

Krvný tlak je sila, ktorú uplatňuje krv pri cirkulácii v tepnách aj žilách, je riadená regulačným systémom, ku ktorému patrí srdce, krvné cievy, nervy, mozog, obličky a nadobličky. Normálny krvný tlak kolíše – niekedy od minúty k minúte, ale u niektorých ľudí zotrváva na vysokých hodnotách, čo je stav, ktorý je medicínsky známy ako hypertenzia – vysoký krvný tlak.

Krvný tlak sa meria v dvoch hodnotách: systolický tlak (horná hodnota) je tlak pri srdcovom sťahu (systole), kedy je krv vypudzovaná zo srdca do tepien, a tlak diastolický (dolná hodnota) je tak zachytený v okamihu, keď sa srdce uvoľňuje.

Normálny krvný tlak je 120 (systolický) na 80 (diastolický), poprípade nižší. Hypertenzia – vysoký krvný tlak – je definovaná hodnotami v priemere vyššími ako 140 na 90, zistenými najmenej pri dvoch oddelených meraniach.

Príčiny vysokého krvného tlaku


U 90 percent populácie nie je príčina vysokého krvného tlaku známa. Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko hypertenzie, patrí strava s vysokým obsahom sodíka, obezita a dedičnosť. Muži sú na vysoký krvný tlak dvakrát náchylnejší ako ženy.

Príznaky vysokého krvného tlaku

Často pri vysokom krvnom tlaku – hypertenzii – chýbajú akékoľvek príznaky, aj keď je krvný tlak nebezpečne vysoký. Niektorí pacienti sa sťažujú na bolesti hlavy a hučanie v ušiach, ale väčšinou je vysoký krvný tlak zistený náhodne pri lekárskej kontrole.

Liečba vysokého krvného tlaku

Ak máte mierne zvýšený krvný tlak (140 až 159 systolický a 90 až 99 diastolický), začnite so zmenami životného štýlu a s užívaním vápnika a horčíka. Ak máte tlak vyšší, navštívte lekára, skôr než začnete uvažovať o doplnkoch. Ak už užívate lieky na hypertenziu – vysoký krvný tlak, neznižujte dávku, kým vám to lekár nedovolí.

Niektoré štúdie preukázali, že vápnik znižuje krvný tlak, pretože sa tiež zúčastňuje svalových kontrakcií a pôsobí tak priaznivo na srdce aj cievy.

Horčík uvoľňuje svaly, ktoré kontrolujú cievy, a tak umožňuje voľnejší tok krvi a pomáha v krvi udržiavať rovnováhu medzi sodíkom a draslíkom, čo má pozitívny účinok na krvný tlak.

Minerál draslík zohráva taktiež úlohu pri znižovaní vysokého krvného tlaku, ale doplnky s jeho obsahom väčšinou nie sú nutné, ak jete dostatok ovocia a zeleniny. Ak váš krvný tlak neklesne počas mesiaca, pokračujte v užívaní vápnika a horčíka a v dodržiavaní zmien v spôsobe života a začnite užívať tiež vitamín C a hloh. Oba doplnky rozširujú krvné cievy a hloh navyše pomáha spomaliť srdcový tep. Cesnak, o ktorom sa tiež predpokladá, že znižuje krvný tlak, môžete pridať k týmto liekom.

Prospešné sú aj esenciálne mastné kyseliny vo forme rybieho tuku alebo ľanového oleja. Celkovo upokojujúci čaj z lipového kvetu, ktorý tonizuje krvný obeh, môže byť účinný v prípade nervovo podmienečného vysokého krvného tlaku – hypertenzie. Ak dôjde po dvoch mesiacoch len k malému zlepšeniu, pridajte koenzým Q10; predpokladá sa, že viac ako tretina chorých s vysokým krvným tlakom nemá dostatok tejto látky. Ak sa váš vysoký krvný tlak – hypertenzia – ešte neznižuje, potrebujete pravdepodobne liečenie klasickými liekmi.

Čo používať na vysoký krvný tlak

  • Vápnik 1.000 mg a 500 mg horčíka denne (neužívajte horčík, ak máte choré obličky)
  • Vitamín C 500 mg dvakrát denne (ak sa objaví hnačka znížte dávku)
  • Rybí tuk dve kapsuly denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
  • Hloh 100 až 150 mg výťažku trikrát denne
  • Cesnak sušený koncentrát zodpovedajúci 4 g čerstvého cesnaku denne
  • Koenzým Q10 50 mg dvakrát denne (užívajte pri jedle, aby sa lepšie vstrebal)

Kedy navštíviť lekára s problémom vysokého krvného tlaku

Keď je váš krvný tlak trvale vyšší (nad 140/90) po dvojmesačnom liečení potravinovými doplnkami. Rutinné meranie tlaku sa odporúča každému podľa nasledujúcej schémy. Ak ste zdraví a máte normálny krvný tlak – každé dva roky.

Ak trpíte nadváhou, máte sedavé zamestnanie, ak je hypertenzia – vysoký krvný tlak – v rodine alebo sa hodnoty vášho tlaku krvi trvalo pohybujú od 130 do 139 (systolický) a od 86 do 89 (diastolický) – každý rok. Iba váš lekár určí, či máte vysoký krvný tlak. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Vysoký krvný tlak-zaujímavosti a rady

Na nedávnom medzinárodnom sympóziu a aterosklerotickej srdcovej chorobe bolo doporučené znížiť stanovenú hranicu vysokého krvného tlaku – hypertenzie – zo 140/90 na 135/85, aby sa ešte významnejšie predchádzalo vzniku akútnych srdcových príhod, mozgovej mŕtvici a komplikácií, ako sú choroby obličiek.

Anglická spoločnosť pre krvný tlak uvádza, že ak by podľa oficiálneho odporúčania bolo prijaté zníženie obsahu soli v priemyselne upravovaných potravinách o 30 percent, počet mozgových príhod by sa znížil o 16 percent a počet infarktov o 22 percent.

Vitamín C pomáha znižovať vysoký krvný tlak rozširovaním krvných ciev. Intravenózne podanie 3.000 mg vitamínu C rozšírilo cievy u 17 chorých s hypertenziou. Odborníci sa domnievajú, že zovretie tepien môže byť čiastočne spôsobené typom bunkového poškodenia, ktorý vitamín C upravuje.

Takisto sa odporúča,aby ste znížili svoju váhu. Aj jeden kilogram navyše môže ovplyvňovať krvný tlak a tým znížiť vysoký krvný tlak. Chodievajte na prechádzky alebo pravidelne cvičte a jedzte veľa zeleniny, ovocia a nízkotučných mliečnych výrobkov, znížte príjem tukov a solí. Podľa nových štúdií môže byť tento spôsob výživy alternatívou klasických liekov pri miernej hypertenzii.