V súčasnej dobe získal selén dôležité miesto ako možná účinná zbraň proti rakovine. Mnohí vedci sa domnievajú, že by mohol byť jednou z najdôležitejších látok v obrane proti chorobám. Selén je nevyhnutný prvok pre početné procesy v organizme.
Selén je obsiahnutý v pôde, je prítomný všade v tele, ale najväčšie množstvo je v obličkách, pečeni, slezine, pankrease a v semenníkoch.
Funkcia selénu
Selén spoločne s vitamínom E pomáha v prevencii rakoviny a srdcových ochorení. Chráni proti katarakte (šedému zákalu) a degenerácii žltej škvrny. Selén je účinný v boji proti vírusovým infekciám, zmierňuje priebeh oparu a pásového oparu, môže tiež spomaliť priebeh AIDS. Selén pomáha zmierňovať príznaky lupusu.
Účinky selénu
Tento minerál pôsobí ako antioxidant blokujúci škodlivé molekuly nazývané voľné radikály, ktoré poškodzujú DNA. Je súčasťou antioxidačného enzýmu (glutation peroxidázy), ktorý chráni bunky proti škodlivinám z potravy a býva spoločne s vitamínmi C a E obsiahnutý v antioxidačných doplnkoch.
Táto kombinácia má chrániť organizmus proti množstvu ochorení, ktorých predpokladanou príčinou je poškodenie voľnými radikálmi, patrí sem rakovina, srdcové ochorenia, mozgové príhody, šedý zákal, degenerácia žltej škvrny a ďalšie.
Hlavné priaznivé účinky
Selén si získal pozornosť predovšetkým v boji proti rakovine. Päťročné americké štúdia vykonávané na Cornell University a univerzite v A Rozin ukázali, že denné užívanie 200 mcg selénu viedlo k nižšiemu výskytu rakoviny prostaty o 63 percent, k nižšiemu výskytu rakoviny hrubého čreva o 58 percent, rakoviny pľúc o 46 percent a k poklesu úmrtí na rakovinu vôbec o 39 percent.
Podľa iných štúdií sa zdá byť selén sľubný v prevencii rakoviny vaječníkov, krčka maternice, konečníka, močového mechúra, pažeráka, pankreasu a pečene rovnako ako v prevencii leukémie. Štúdia u pacientov s rakovinou ukázali, že u ľudí s najnižšou hladinou selénu v krvi sa vyvinulo viac tumorov, bolo u nich väčšie riziko recidívnych ochorení, šírenie rakovinového procesu a kratšia doba prežitia než u ľudí, ktorých hladina selénu v krvi bola vysoká.
Selén tiež dokáže chrániť srdce znižovaním „priľnavosti“ krvi a redukciou rizika tvorby krvných zrazenín, čo ďalej zmenšuje riziko srdcových a mozgových príhod. Selén zvyšuje pomer HDL („prospešného“ cholesterou) k LDL („škodlivému“ cholesterolu), ktorý je pre zdravie srdca kritický.
Najviac môže pravidelné užívanie doplnkov s obsahom selénu prospievať fajčiarom a ľuďom, ktorí už srdcovú či mozgovú príhodu prekonali. Užívanie selénu v denných multivitamínových preparátoch však prospieva aj zdravým ľuďom.
Ďalšie priaznivé účinky selénu:
Selén sa môže uplatniť v prevencii katarakty (šedého zákalu) a makulárnej degenerácii – hlavné príčiny zrakových porúch u ľudí v pokročilom veku. Zároveň je životne dôležitý pre premenu hormónu štítnej žľazy, nutného k riadeniu látkovej výmeny všetkých telesných buniek, z menej aktívnej formy (nazývanej T4) do formy aktívnej (známej ako T3).
Selén je tiež dôležitý pre dobrý stav imunitného systému, pomáha v obrane organizmu proti bakteriálnej a vírusovej infekcii a proti rakovine. Jeho účinky môžu mať význam v boji proti herpetickému vírusu – pôvodcovia oparov a pásového oparu – a takisto nemožno vylúčiť jeho pozitívny účinok na HIV, vírus, ktorý je príčinou AIDS.
Tento minerál v kombinácii s vitamínom E má určité protizápalové účinky. Tieto dve látky môžu zlepšovať niektoré chronické choroby, napríklad reumatickú artritídu, psoriázu, lupus, a ekzém.
Nedostatok selénu
Pôda s nízkym obsahom selénu (napríklad v Anglicku) rodí potraviny obsahujúce pomerne nízke hodnoty selénu. Trvalý príjem tohto minerálu nižší ako určená dávka by mohol viesť k zvýšenému výskytu rakoviny, srdcových ochorení, imunitných problémov a k zápalovým stavom všetkého druhu, zvlášť kožným. Nedostatok selénu počas tehotenstva môže zvýšiť riziko vrodených chýb, zvlášť srdcových, nemožno vylúčiť ani vplyv na syndróm náhlej smrti dieťaťa. Včasnými príznakmi nedostatku selénu je svalová slabosť a únava.
Nadbytok selénu
Získať nadbytok selénu z potravy je ťažké, ale ak ho užívate v potravinových doplnkoch, je nutné si uvedomiť, že hranica bezpečnosti medzi liečebnou dávkou selénu (200 mcg) a toxickou dávkou (už 900 mcg) je v porovnaní s inými látkami veľmi úzka. K príznakom otravy patrí nervozita, depresia, nevoľnosť a zvracanie, cesnakový zápach dychu a potu a strata vlasov a nechtov.
Zdroje selénu
Medzi najbohatšie zdroje selénu patria para orechy, dary mora, hydina a mäso. Celé zrná, ovsené vločky a hnedá ryža môžu tiež obsahovať významné množstvo selénu – závisí to na obsahu tohto minerálu v pôde, v ktorej boli pestované.
Para orechy sú na selén veľmi bohaté, jeden orech môže obsahovať až 120 mcg selénu. Dobrým zdrojom selénu v potrave sú obličky; jedna ovčia napríklad obsahuje asi 50 mcg selénu.
Užívanie selénu
Odporúčaná denná dávka selénu je 65 mcg pre mužov aj pre ženy. Liečebné dávky môžu byť oveľa vyššie – až 200 mcg denne, aby boli dostatočne účinné. Väčšina odborníkov sa zhoduje v názore, že optimálna dávka pre dlhodobé podávanie tohto minerálu sa pohybuje medzi 100 až 200 mcg denne.
Do 600 mcg denne sa môže selén užívať po určitú obmedzenú dobu ako liečba vírusových infekcií alebo ako súčasť liečebného programu pri liečení rakoviny.Účinnosť selénu značne zvyšuje vitamín E. Ľuďom s vysokým rizikom srdcových ochorení sa odporúča prípravok potravín bohatých na vitamín E v dennej strave.
Zaujímavosti a rady
Podľa nedávnych štúdií účinkuje selén pri laboratórnych pokusoch relatívne rýchlo, pomáha bunkám v raste aj odumieraní v primeranej miere a chráni ich pred prechodom k nádorovému bujneniu. Vedci sa domnievajú, že v organizme môžu protirakovinové účinky selénu prebiehať rovnako rýchlo.
Podľa pokusov na myšiach dokáže nedostatok selénu alebo vitamínu E – oba sú antioxidanty – zmeniť latentný, neaktívny vírus na aktívnu formu vyvolávajúcu ochorenie. Táto skutočnosť pomáha vysvetliť účinnosť selénu proti oparom a pásovému oparu, ktoré sú oba vyvolané reakciou „spiaceho“ herpetického vírusu.
Buďte opatrní
Neprekračujte odporúčanú dennú dávku, dlhodobé vstrebávanie vysokých dávok selénu (toxická dávka je 900 mcg) môže vyvolať závažné vedľajšie účinky ako vyrážku, nevoľnosť, stratu vlasov, zmeny nechtov a depresie. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.