opar-účinkyAkonáhle raz vírus spôsobujúci opar vnikne do organizmu, môžu sa bolestivé pľuzgieriky na perách objaviť kedykoľvek, keď je oslabený imunitný systém. Aktivitu vírusu potláčajú antioxidanty – látky posilňujúce imunitu – a aminokyselina lyzín. Sú to tiež prostriedky pomáhajúce hojenie kože a oparov.

Opary – drobné pľuzgieriky naplnené tekutinou, objavujú sa zvyčajne na perách, ale môžu byť v podobe vriedkov na sliznici ďasien. Vírus sa môže dotykom dostať aj do očí, nosa a genitálií. Pľuzgieriky – opary – neskôr praskajú a zasychajú do chrasty, do desiatich dní napospol mizne.

Príčiny oparu


Opar vyvolávajú väčšinou vírus herpes simplex typu I (HSV-l). Je odlišný od vírusu, ktorý vyvoláva herpes pohlavného ústrojenstva (vírus herpes simplex typ 2) prenášaný zvyčajne pohlavným stykom. Spiaci vírus vyvolávajúci opar je uložený v nervových bunkách, a opary sa preto môžu opakovať v intervaloch niekoľkých týždňov aj rokov.

Opary sa objavujú, keď je imunitný systém oslabený horúčkou alebo vírusovou infekciou, napríklad pri nachladnutí. Výsev oparov môže vyvolať aj únava, menštruácia alebo stres, niekedy len pobyt na slnku, vetru alebo stykom s morskou vodou.

Príznaky oparu

Prvé vzplanutia oparov: citlivé pľuzgieriky na perách alebo v okolí úst, niekedy s príznakmi chrípky alebo zdurenie krčných uzlín.

Recidíva: svrbivé alebo pálčivé pocity na perách nasledované ďalší deň jedným alebo niekoľkými pľuzgierikmi naplnenými tekutinou.

Liečba oparu

Nedostatok ktorejkoľvek dôležitej látky môže porušiť výkonnosť imunitného systému a každý, kto trpí recidívami oparov, by mal užívať vysoko účinné multivitamínové a minerálne doplnky. Prípravky je nutné užívať pri prvých príznakoch (zvyčajne svrbenie), účinkovať by mali do dvoch až troch dní. Aminokyselina lyzín potláča rast HSV-l, ak sa užíva vnútorne alebo je použitá vo forme krému. Možno ju užívať dlhodobo a môže pomáhať aj v prevencii oparov. Medovkový krém pripravený z účinnej liečivky medovky lekárskej (Melissa officinalis) je nutné použiť pri prvých pocitoch svrbenie alebo pálenie.

Podľa klinických štúdií pomáha hojivému procesu oparu zinok.

Vitamín C a flavonoidy sú veľmi účinné antioxidanty. Podporujú imunitné bunky v boji proti infekcii oparov. Ľubovník zvyčajne zvyšuje imunitnú odpoveď a má silné protivírusové účinky. Vzplanutie ochorenia – opary možno taktiež liečiť bylinami,ktoré zvyšujú imunitu – echinaceou (Echinacea) a voduľkou, ktoré sú prirodzenými antivírusovými a antibiotickými látkami.

Priaznivo môže pôsobiť striedanie jednotlivých liečiviek. Skúste 200 mg echinacey denne po dobu jedného týždňa; nasledujúci týždeň 200 mg kozinca a tretí týždeň imunitu zvyšujúcu zmes húb reiši 1500 mg denne, šiitake 1200 mg denne a maitake 600 mg denne.

Miestne použitie vitamínu E v oleji alebo masti môže niekedy tiež pomôcť, iné užitočné prípravky sú krémy obsahujúci olejový výťažok ľubovníka (tzv. Ľubovníkový olej). Opary sa potierajú dvakrát denne po dobu trvania príznakov.

Čo používať na opar

  • Iyzín 1000 mg trikrát denne pri prvých príznakoch (nepoužívať v tehotenstve ani pri dojčení, užívajte nalačno; pre deti je nevhodný)
  • medovkový krém dvakrát až štyrikrát denne naneste krém na opar (prípravky môžu byť označené latinským názvom melissa)
  • vitamín C 500 mg a 200 mg flavonoidov dvakrát denne (užívajte pri prvých príznakoch; pri hnačke znížte dávky)
  • ľubovník 300 mg výťažku trikrát denne (štandardizovaný na obsah 0,3 percenta hypericínu)
  • echinacea / voduľka 200 mg echinacey a 125 mg goldensealu štyrikrát denne (predáva sa jednotlivo aj ako spoločný doplnok)
  • zinok 15 mg denne (ak užívate doplnky zinku dlhšie ako mesiac, užívajte tie, ktoré obsahujú 2 mg medi)

Kedy navštíviť lekára s oparom

Ak sa objaví bolesť očí alebo precitlivenosť na svetlo – vírus sa mohol preniesť do oka, kde môže aj poškodiť zrak. Ak trvá opar dlhšie ako dva týždne alebo sa častejšie opakuje, môžete potrebovať krém s antivírusovou zložkou alebo antivírusový liek na vnútorné užívanie. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Zaujímavosti a rady o opare

Namiesto krému z medovky skúste použiť medovkový čaj. Najprv si pripravte silný nálev: lúhujte 2 až 3 lyžičky liečivky v šálke horúcej vody po dobu 15 minút, potom nechajte vychladnúť. Tampónom namočeným v čaji trikrát denne poťukávajte opar.

Potravinové doplnky môžete bezpečne používať s voľnopredajnými liekmi alebo predpísanými krémami (napríklad acyklovirom alebo pencyklovirom), ktoré tiež podporujú hojenie. Aby ste predišli recidívam, užívajte na pery ochranný krém proti slnku (F 15 alebo vyšší). Podľa štúdia s recidívami oparov dochádzalo u tých , ktorí túto ochrannú masť nepoužívali, k výsevu oparov po 80 minútach pobytu na slnku.

Nedotýkajte sa pľuzgierikov: môžete tak prenášať vírus na okolie rovnako ako spoločným užívaním uterákov, holiacich strojčekov a pohárov na pitie.

Skúste meditáciu, jogu a iné formy relaxácie, aby ste znížili stres, ktorý sa pokladá za jeden z vyvolávajúcich faktorov oparu. Nejedzte čokoládu, želatínu, orechy a celozrnné obilniny. Obsahujú veľké množstvo arginínu, ktorý je niektorými lekármi tiež pokladaný za možný vyvolávajúci faktor. Predpokladá sa, že lyzín tento účinok ruší. Aminokyselina lyzín, ktorá pomáha v prevencii oparov, je k dostaniu v tabletkách, ktoré sa ľahko prehĺtajú.