šedý-zákalU päťdesiat percent ľudí nad 50 rokov a u troch štvrtín ľudí nad 75 rokov dochádza k vývoju katarakty (katarakta – šedý zákal), ale táto porucha zraku nie je nevyhnutnou súčasťou procesu starnutia. Súčasné štúdie dokazujú, že zmena spôsobu života znižuje riziko šedého zákalu – ochorenia očí. Očná šošovka je priehľadný disk, ktorý lomí svetlo, sústreďuje ho na sietnicu a umožňuje vytvorenie jasného obrazu.

Katarakty sú nepriehľadné škvrny na šošovke, tvoriace sa zhlukovaním a štiepením bielkovín vo vnútri šošovky. Tieto škvrny zmenšujú množstvo svetla prenášaného na sietnici a spôsobujú zakalené a rozmazané videnie. Stupeň poruchy zraku závisí od rozsahu a hustote škvŕn a ich lokalizácii na šošovke.

Príčiny šedého zákalu


Šedý zákal sa môže vyvíjať ako následok poškodenia oka alebo na základe telesných zmien spojených s vekom. Vrodená príčina je vzácna a postihuje asi jedno z 10 000 detí. Niektorí odborníci sa domnievajú, že väčšina prípadov šedého zákalu môže byť pripisovaná dlhodobému vystaveniu ultrafialovému slnečnému žiareniu alebo fajčeniu.

K vzniku môžu prispievať nízke hodnoty antioxidantov v potrave, ako sú vitamíny C, E, beta-karotén a selén. Antioxidanty neutralizujú voľné radikály (nestabilné molekuly kyslíka), ktoré môžu poškodzovať šošovku. Riziko katarakty – šedého zákalu je väčšia u pacientov s cukrovkou a s nadváhou – pri oboch stavoch je zvýšená hladina cukru v krvi, čo môže prispievať k deštrukcii bielkovín vo vnútri šošovky.

Príznaky šedého zákalu

Kataraktu (šedý zákal) sprevádza postupne sa zhoršujúce a bezbolestné rozmazané alebo nejasné videnie, vzrastajúca citlivosť na slnečné žiarenie alebo oslnenie svetlami áut v noci, videnie dúhových kruhov okolo svetiel, zmeny vo vnímaní farieb.

Liečba šedého zákalu

Užívanie doplnkov skôr, než dôjde ku vzniku katarakty (šedého zákalu), môže jej vývoj oddialiť alebo mu úplne zabrániť. V skorých štádiách katarakty môžu potravinové doplnky spomaliť jej rast. Akonáhle sa však katarakta raz objaví, možno ju odstrániť iba chirurgicky.

Antioxidanty vitamín C a vitamín E môžu chrániť šošovku proti poškodeniu UV žiarením a cigaretovým dymom.

Takisto selén pomáha neutralizovať voľné radikály. Čučoriedka je bohatá na antioxidanty vo forme flavonoidov, prírodných zlúčenín, ktoré pomáhajú eliminovať toxíny zo šošovky a sietnice. V jednej štúdii čučoriedka v kombinácii s vitamínom E zastavila progresiu katarakty u 48 z 50 sledovaných.

Namiesto čučoriedky môžete použiť ginko dvojlaločné (ginkgo biloba), ktoré zlepšuje obeh a má výrazné antioxidačné účinky. Môže to byť prospešné pre tých, ktorí už ginko užívajú kvôli problémom s pamäťou. Pri prevencii katarakty (šedého zákalu) je sľubná kyselina alfa-lipoová, ktorá tiež zvyšuje účinnosť vitamínu C a E. Krvnému zásobeniu oka môže prospieť aj výťažok z hroznových jadierok, pretože má vplyv aj na najdrobnejšie cievy a kapiláry.

Doporučené dávkovanie doplnkov pri šedom zákale

  • 500 mg vitamínu C dvakrát denne (ak sa objaví hnačka, znížte dávku)
  • 250 mg denne vitamínu E (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
  • 200 mcg denne selénu (neprekračujte túto dávku, vyššie dávky môžu byť toxické)
  • 80 mg výťažku z čučoriedky trikrát denne (štandardizovaný výťažok obsahuje 25 percent antokyanidínov, môže byť obsiahnutý v doplnkovom prípravku pre zrak)
  • 40 mg výťažku ginka dvojlaločného (gingko biloba) trikrát denne (štandardizovaný výťažok na obsah najmenej 24 percent flavonoidov)
  • 150 mg denne kyseliny alfa-lipoovej (užívajte ráno nalačno alebo pri jedle)
  • 100 mg dvakrát denne výťažku z hroznových jadierok (štandardizovaný na obsah 92 až 95 percent proantokyanidínov)
  • 2 kapsuly rybieho tuku dodajú 2 gramy omega-3 mastných kyselín denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
  • 1 lyžica ľanového oleja denne (môžete ho pridať k potrave, užívajte ráno)

Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Šedý zákal – zaujímavosti a rady

Za úvahu stojí užívať aj omega-3 mastné kyseliny vo forme rybieho tuku, pretože podporujú výživu oka. Riboflavín (vitamín B2) je tiež dôležitý, pretože podporuje účinok antioxidantov. Užívajte 25 mg denne, ak už neužívate multivitamín alebo B-komplex, ktorý obsahuje najmenej toto množstvo.

Prestaňte fajčiť. Chráňte oči pred UV žiarením okuliarmi proti slnku a širokým klobúkom. Jedzte veľa čerstvého ovocia a zeleniny – sú dobrým zdrojom antioxidantov. Jediný spôsob ako odstrániť kataraktu je chirurgická náhrada zakalenej šošovky umelou šošovkou. Výkon je nutný až vtedy, keď máte tak veľkú poruchu zraku, že nemôžete pracovať, riadiť vozidlo, čítať a zúčastňovať sa bežných denných aktivít.