Vitamín E je nesmierne dôležitá látka s antioxidačnými schopnosťami, má veľa vynikajúcich účinkov, napríklad v prevencii srdcových ochorení, rakoviny a celého radu ďalších chorôb. Ak účinkuje v organizme na bunkovej úrovni, môže dokonca spomaľovať proces starnutia.
Vitamín E je generický názov pre skupinu látok nazývaných tokoferoly, ktoré sa vyskytujú v štyroch formách – alfa, beta, gama a delta-tokoferoly. Najbežnejšou a najúčinnejšou formou vitamínu E je alfa-tokoferol.
Tento vitamín sa rozpúšťa v tukoch a je tak v tele uchovávaný relatívne dlhú dobu, predovšetkým v tukovom tkanive a v pečeni. Je obsiahnutý len v niekoľkých potravinách, väčšinou bohatých na tuk, takže je dosť ťažké získať jeho dostatočné množstvo pri nízkotučnej strave. V takom prípade sú potravinové doplnky s jeho obsahom veľmi užitočné, pretože vám ho môžu dodať optimálne množstvo.
Iné názvy: Tokoferol
Rozpustnosť vitamínu: v tukoch
Funkcia vitamínu E
Vitamín E pomáha v prevencii srdcových ochorení, určitých typov rakoviny a iných chorôb. Môže zabrániť alebo spomaliť vznik katarakty. Posilňuje imunitný systém, chráni proti toxínom z cigaretového dymu a iných znečisťujúcich látok, podporuje hojenie kože.
Jednou zo základných funkcií vitamínu E je ochrana bunkových membrán. Pomáha tiež organizmu využiť selén a vitamín K. Súčasná povesť vitamínu E ako neohrozeného bojovníka proti chorobám spočíva v jeho vynikajúcich antioxidačných účinkoch. Znamená to, že sa zúčastňuje deštrukcie alebo neutralizácie voľných radikálov, nestabilných kyslíkových molekúl poškodzujúcich bunky.
Účinky vitamínu E
Tým, že sa stará o neporušenosť bunkových membrán a taktiež svojimi antioxidačnými vlastnosťami môže vitamín E hrať úlohu aj v prevencii rakoviny. Existuje veľmi presvedčivý výskum o tom, že vitamín E pomáha v prevencii srdcových a cievnych ochorení vrátane infarktu a mozgovej mŕtvice tým, že redukuje účinky LDL (škodlivého) cholesterolu a bráni tvorbe krvných zrazenín. Redukuje tiež zápalové procesy spojené so srdcovým postihnutím. Poznatky dvoch veľkých štúdií svedčia o tom, že vitamín E môže znižovať riziko srdcového ochorenia o 25 až 50 percent a chrániť aj pred angínou pectoris.
Nové poznatky dokazujú, že vitamín E v spojení s vitamínom C blokuje niektoré škodlivé účinky tučných jedál. Vitamín E chráni bunky proti poškodeniu voľnými radikálmi – to privádza lekárov k myšlienke, že vitamín E môže spomaľovať proces starnutia. Zlepšuje imunitnú funkciu u ľudí vyššieho veku, pomáha zneškodňovať toxíny z dymu cigariet a iných znečisťujúcich látok, odďaľuje vývoj katarakty a spomaľuje postup Alzheimerovej a možno aj Parkinsonovej choroby.
Podľa iného výskumu prináša vitamín E úľavu pri obehových poruchách v končatinách, pri tzv. prerušovanom krívaní. Môže tiež zmierňovať predmenštruačnú citlivosť a bolesť pŕs. Niektoré práce uvádzajú, že použitie krému alebo oleja s vitamínom E podporuje hojenie rán.
Prejavy nedostatku
Ak sú hodnoty konzumovaného vitamínu E nižšie ako odporúčané denné množstvo, môže dôjsť k nervovému poškodeniu a skráteniu životnosti červených krviniek. U ľudí s vyváženou stravou však pravdepodobne takéto riziko nedostatku vitamínu E nie je.
Nadbytok vitamínu E
Pri dávkach vyšších ako 2 000 mg denne neboli žiadne toxické účinky vitamínu E zistené. Zriedkavo sa uvádzajú niektoré miernejšie účinky, napríklad bolesti hlavy a hnačka. Veľké dávky vitamínu E však môžu rušiť vstrebávanie vitamínu A.
Zdroje vitamínu E
Pšeničné klíčky sú vynikajúcim zdrojom vitamínu E v potrave. Dve lyžice obsahujú množstve asi 40 mg. Užitočné množstvo je obsiahnuté aj v rastlinných olejoch, orechových jadrách a semenách (napríklad v mandliach, slnečnicových jadrách) a listovej zelenine.
Užívanie vitamínu E
Hoci odporúčané denné množstvo vitamínu E nie je všeobecne stanovené, vhodný príjem pre mužov aj pre ženy je 10 mg denne. Tieto hodnoty môžu stačiť na prevenciu jeho nedostatku, pre plný antioxidačný účinok sú však nutné vyššie dávky.
Niektorí odborníci odporúčajú k plnému využitiu schopností vitamínu E v boji proti chorobám užívať denne 250 až 500 mg vo forme tabliet alebo kapsúl. (vrátane užívaných multivitamínov). Dávky do 800 mg sa odporúčajú tým, ktorí majú vysoké riziko srdcových chorôb alebo určitého druhu rakoviny.
Môže byť mimoriadne účinný, ak je užívaný s vitamínom C. Potravinové doplnky s vitamínom E užívajte každý deň v rovnakom čase. Pri jedle sa zmierni dráždenie žalúdka a zvýši sa vstrebávanie tohto vitamínu rozpustného v tuku. Olejový roztok vitamínu E z kapsúl môžete použiť na liečenie poranenej kože. Na lokálne použitie rozlomte kapsulu a nakvapkajte olej priamo na kožu. Tiež je možné použiť krém s vitamínom E.
Zaujímavosti a rady
Podľa štúdie uskutočnenej u tisíc fajčiarov znížili doplnky vitamínu E riziko rakoviny prostaty o 33 percent a počet úmrtí na toto ochorenie o 41 percent. Dávkovanie 33 mg denne ukazuje, že aj nízke dávky vitamínu E môžu mať ochranný účinok. Užívanie výživového doplnku s vitamínom E posilňuje imunitný systém u ľudí vyššieho veku. V štúdii u 88 zdravých ľudí vo veku 65 rokov a starších bola u tých, ktorí užívali 135 mg vitamínu E denne zjavná najvyššia tvorba protilátok.
Orechy sú bohatým zdrojom vitamínu E v potrave, ale jediná tableta s obsahom 250 mg predstavuje rovnaké množstvo vitamínu E, aké je obsiahnuté v 2 kg lieskových orieškov.
Chorí užívajúci lieky proti krvnej zrážanlivosti sa musia o užívaní vitamínu E poradiť so svojím lekárom. Neužívajte vitamín E dva dni pred chirurgickým zákrokom a dva dni po ňom. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.