pásový oparPamätáte sa na ovčie kiahne? Ten vírus stále číha vo vašich nervových bunkách a môže vzplanúť kedykoľvek počas dospelosti a spôsobiť pásový opar. Je dobré vedieť, že potravinové doplnky dokážu toto niekedy tak úporné ochorenia – pásový opar – zmierniť.

Pásový opar, medicínsky označovaný ako herpes zoster, je spôsobovaný rovnakým vírusom, ktorý vyvoláva ovčie kiahne. Po prekonanom ochorení ovčími kiahňami vírus neumiera, ale zostáva spiaci v nervových bunkách.

Kedykoľvek neskôr sa môže pásový opar reaktivovať a spôsobiť silno bolestivé zhluky pľuzgierikov na koži. Pásový opar sám nie je nákazlivý, ale z otvorených pľuzgierikov sa môže na deti alebo na dospelých, ktorí ovčie kiahne neprekonali, preniesť vírus a nakaziť ich týmto ochorením.

Príčiny pásového oparu


Predpokladá sa, že vírus, ktorý spôsobuje pásový opar, sa revitalizuje v okamihu, keď je imunitný systém oslabený – vekom, stresom, chrípkou alebo určitými liekmi alebo chorobami porušujúcimi imunitu. Nikto však presne nevie, čo vedie k zmene v správaní vírusu a vyvolaniu príznakov pásového oparu.

Príznaky pásového oparu

Pásový opar sa prejavuje intenzívnym pálením a rezaním v niektorej oblasti tela, nasledované do jedného až troch dní začervenaním kože, môže byť sprevádzané horúčkou a bolesťami hlavy. Zhluky malých, tekutinou naplnených pľuzgierikov, ktoré sa tvoria na zanietenom páse kože – obvykle na trupe alebo zadku, niekedy aj na tvári či pažiach.

Ďalej sa pásový opar prejavuje intenzívnou bolesťou a svrbením v okolí pľuzgierikov, na ktorých sa do desiatich dní robia chrasty, bolesť zvyčajne za dva až tri týždne zmizne, niekedy však pretrváva mesiace až roky (postherpetická neuralgia).

Liečba pásového oparu

Liečenie pásového oparu sa sústredí na ošetrenie akútnych prejavov ochorenia, kedy je nutné doplnky užívať až do zahojenia pľuzgierikov a na liečenie pretrvávajúcich bolestí po prebehnutej infekcii, ktoré môžu trvať mesiace a niekedy aj roky. Doplnky používané na liečbu akútnych prejavov pásového oparu sa majú užívať spoločne, tvoria dve skupiny: prostriedky používané vnútorne na posilnenie imunitného systému a na podporu hojenia zapálenej kože a nervov.

Prípravky pre miestne liečenie pásového oparu, ako je gél aloe vera kombinovaný s olejom vitamínu E, môže okamžite uľaviť.

Obe prostriedky upokojujú a utišujú bolesti a svrbenie, znižujú pravdepodobnosť druhotného infikovanie kože poškodené vírusom a podporujú hojenie pásového oparu. Rovnako vám môže pomôcť miestna aplikácia krému z medovky alebo sladkého drievka.

K vnútornému liečenie pásového oparu sa počas akútneho stavu užívajú antioxidanty vitamín C a flavonoidy, ktoré bránia poškodeniu buniek. Súčasne s liečivkami echinaceou a voduľkou zvyšujú funkciu imunitného systému a pomáhajú v boji proti herpetickému vírusu a baktériám. Silné protivírusové účinky má takisto ľubovník, ktorý má v liečbe pásového oparu dlhú tradíciu. Aminokyselina lyzín a minerál selén podporujú rast zdravej kože a urýchľujú proces hojenia.

Pri zdĺhavých bolestiach po pásovom opare užívajte tie isté doplnky ako v akútnej fáze ochorenia, pridajte vitamín E (250 mg dvakrát denne) na ochranu proti poškodeniu buniek a vitamín B12 (1 mg spolu s 400 mcg kyseliny listovej každé ráno).

Čo používať na pásový opar

Gél aloe vera nanášajte podľa potreby na postihnuté miesta, vitamín E 250 mg dvakrát denne, vitamín C 500 mg a 250 mg flavonoidov dvakrát denne, ľubovník 300 mg výťažku trikrát denne, echinacea 200 mg výťažku štyrikrát denne, lyzín 1.000 mg L-lyzínu trikrát denne v akútnej fáze, selén 100 mcg denne len v akútnej fáze.

Kedy navštíviť lekára s pásovým oparom

Ak budete mať niektorý z príznakov, ktorý sprevádza pásový opar, antivírusové prostriedky treba užívať čo najskôr. Ak máte pocit pomliaždenia na tvári alebo na jednej strane tela. Ak sa šíri výsev pásového oparu do blízkosti očí. Ak sa objavia niekde príznaky infekcie alebo sa stav v priebehu desiatich dní nezlepší. Ak sú bolesti neznesiteľné. Ak máte zdravotné problémy poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov pri pásovom opare so svojím lekárom.

Zaujímavosti a rady o pásovom opare

Potravinové doplnky možno užívať spoločne s predpísanými liekmi, ako je acyklovir, ktorý tiež podporuje hojenie pásového oparu. Na zmiernenie svrbenia je možno prikladať do kúpeľa koloidný roztok ovsenej múky, pripravovaný z jemne mletej ovsenej múky. Býva k dostaniu v lekárňach. Môžete si urobiť vlastný roztok, keď rozmixujete ovsené vločky a pridáte niekoľko šálok do kúpeľa. Z vane vystupujte opatrne, ovsená kaša má hladký povrch a veľmi šmýka.

Tekutý vitamín E nanesený jemne na koži,ktorá je postihnutá pásovým oparom pomôže zmierniť bolestivosť herpetického poškodenia kože.

Udržujete postihnuté miesta čisté a suché. Nikdy sa nesnažte škriabať alebo stláčať pľuzgieriky na koži, môžu sa infikovať. Na upokojenie a zmiernenie bolesti postihnutej kože pásovým oparom užívajte chladné vlhké obklady alebo balíčky s ľadom.