lubovnikDnes je liečivá rastlina ľubovník bodkovaný populárna ako prírodný liek proti depresiám. Je to šetrnejšia alternatíva klasickej liečby a má oveľa menej vedľajších účinkov. Ľubovník bodkovaný je kríčkovitá bylina s jasne žltými kvetmi, pestovaná všade na svete. Kvitne od júna do septembra; pretože rozkvitá v čase okolo sviatku sv. Jana (24.6), je v niektorých jazykoch (napríklad v angličtine) nazývaná „kvety svätého Jána“. Po celé stáročia bola používaná na upokojenie nervov a hojenie rán a popálenín. Potravinové doplnky z tejto byliny sa pripravujú zo sušených kvetov, ktoré obsahujú veľa liečivých látok, predovšetkým hojivého pigmentu hyrepicinu a chemické zlúčeniny hyperforinu.

Využitie ľubovníka


Ľubovník bodkovaný lieči depresie; pomáha bojovať proti bakteriálnym a vírusovým infekciám. Ľubovník bodkovaný ďalej môže pomôcť pri liečení predmenštruačného syndrómu, chronickej únave a fibromyalgii, pomáha tíšiť chronické bolesti, môže pomáhať pri redukcii váhy.

Účinky

Ľubovník sa najčastejšie používa na liečenie ľahkých depresií. Vedci presne nevedia, ako pôsobí, aj keď sa predpokladá, že upravuje náladu zvyšovaním hladiny najmenej štyroch neurotransmiterov v mozgu, predovšetkým serotonínu.

Ľubovník bodkovaný a jeho hlavné priaznivé účinky:

Nedávna analýza 23 rôznych vedeckých prác skonštatovala, že ľubovník je rovnako účinný ako moderné antidepresívne lieky a je efektívnejší ako placebo pri liečení ľahkých až miernych depresií. (Niektoré ďalšie štúdia sa zaoberali použitím tejto liečivky aj u ťažších depresívnych stavov.) Ľubovník bodkovaný môže pomáhať aj pri iných chorobných stavoch spojených s depresiami, napríklad pri úzkostných stavoch, strese, predmenstruačnom syndróme, syndróme chronickej únavy, fibromyalgie a niektorých chronických bolestiach. Bolo zistené, že môže mať aj priamy účinok na tíšenie bolesti.

Ľubovník podporuje zdravý spánok a môže pozitívne ovplyvňovať únavu, ospalosť a nedostatok energie. Pozitívne tiež ovplyvňuje „zimné“ depresie, ktoré sa objavujú na jeseň a v zime a strácajú sa až pri jasnom slnečnom počasí na jar. Niektorí ľudia majú obavy z moderných antidepresívnych liekov pre ich možné vedľajšie účinky, predovšetkým zníženie sexuálnej funkcie. Ľubovník má menej vedľajších účinkov než tieto lieky. Navyše sa zdá, že sa dobre znáša s väčšinou klasických liekov, čo je dôležité pre pacientov, ktorí ich dlhodobo užívajú. Ľubovník je perspektívny liečebný prostriedok, preto americký Národný ústav pre zdravie vykonáva rozsiahly výskum jeho účinnosti.

Ľubovník a jeho ďalšie priaznivé účinky: Ľubovník má dobrý protibakteriálny a protivírusový účinok. Výskum naznačuje, že by mohol zohrávať kľúčovú úlohu v boji proti oparom (herpes simplex), chrípke a EB vírusu (príčine mononukleózy). Laboratórne sa tiež ukazuje možná významná úloha tejto liečivky v boji proti AIDS. Ak je ľubovníková masť aplikovaná na hemoroidy, utišuje palčivost a svrbenie. Ľubovník snáď tiež môže pomáhať pri redukcii nadváhy.

Užívanie ľubovníka

Ľubovník a jeho dávkovanie:

Odporúčaná dávka je 300 mg výťažku štandardizovaného na obsah 0,3 percenta hypericínu trikrát denne. Ponúkané sú tiež potravinové doplnky obsahujúce 900 mg tohto výťažku, ktoré je možno brať len raz denne.

Ľubovník – návod na užívanie:

Ľubovník užívajte pri jedle, aby sa znížilo riziko možného podráždenia žalúdka. V minulosti bolo ľuďom, ktorí užívali ľubovník, doporučované vynechať určité potraviny ako zrelý syr alebo červené víno – teda rovnaké jedlá, ktoré treba vynechať pri užívaní MAO inhibítorov (klasická terapia depresií). Nedávne štúdia však dokazujú, že tieto potraviny nepredstavujú pri užívaní ľubovníka žiadny problém.

Rovnako ako predpísané antidepresíva musí aj ľubovník dosiahnuť určitú hladinu v telesných tkanivách, než sa prejaví jeho pozitívne pôsobenie; preto jeho účinky posudzujte až po štvortýždňovom užívaní. O tom, či môžete ľubovník užívať súčasne s antidepresívami, sa poraďte s lekárom.

Nepriaznivé reakcie sú veľmi nepravdepodobné, ale lekár môže hodnotiť úspech liečby len vtedy, keď vie, čo všetko užívate. U tehotných a dojčiacich žien síce neboli žiadne nepriaznivé reakcie na ľubovník popísané, ale zatiaľ bolo na túto tému vykonané len málo štúdií, preto je potrebná opatrnosť.

Vedľajšie účinky

Možné vedľajšie účinky ľubovníka sú iba vzácne, ale vyskytli sa prejavy ako zápcha, žalúdočná nevoľnosť, únava, závraty a vysychanie v ústach. Ľudia so svetlou pleťou by sa mali pri užívaní ľubovníka vyhýbať priamemu slnku.

Zaujímavosti a rady

V Nemecku, kde lekári bežne predpisujú fytoterapeutické prostriedky, je ľubovník najbežnejším antidepresívnym prostriedkom – a dokonca populárnejším než klasické antidepresíva ako Prozac a Zoloft. V jednom nedávnom štúdiu bol podávaný 50 chorým s depresiou buď ľubovník, alebo placebo. Po ôsmich týždňoch sa objavilo zlepšenie u 70 percent pacientov užívajúcich ľubovník a iba u 45 percent chorých užívajúcich placebo. Neboli popísané žiadne nepriaznivé účinky liečby.

Ľubovník bodkovaný sa zatiaľ užíva pri ľahších formách depresie, raz však sa možno preukáže dostatočná účinnosť aj u vážnejších prípadov. Štúdia u 209 pacientov s ťažkými depresiami ukázali, že ľubovník je rovnako účinný ako klasická terapia antidepresívami. Než sa však začne používať aj v takýchto závažnejších prípadoch, musí byť jeho výskum ešte značne prehĺbený.

Ak užívate klasické antidepresíva, poraďte sa s lekárom, či je možné zároveň brať ľubovníkové preparáty. Prestaňte ľubovník ihneď užívať, ak sa objaví vám vyrážka, alergia, bolesť hlavy alebo dokonca dýchacie ťažkosti a ihneď vyhľadajte lekára. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom. Ľubovník prináša úľavu ako softgel, tablety alebo kapsuly.