bolesť-a-kŕče-svaluHoci nejde o nič vážne, bolesti a kŕče svalov, ktoré vznikajú z fyzického prepätia sú veľmi nepríjemné. Môžu postihnúť víkendových chalupárov rovnako ako svetovo presláveného športovca. V podstate poznáme dva druhy bolesti svalov. Prvá je bolestivosť a pocit stuhnutia, ktorá vzniká po prehnanej fyzickej aktivite. Môže to byť po maratónskom behu aj po kopaní na záhradke alebo po nákupoch s ťažkou taškou.

Tento druh bolesti, ktorému sa tiež hovorí natiahnutie, začína zvyčajne deň alebo dva po činnosti, ktorá ju vyvolala a trvá niekoľko dní. K druhému typu bolesti dochádza väčšinou v spánku, keď sa sval náhle zmrští a nemôže sa uvoľniť – je to svalový kŕč. Najčastejšie tento kŕč postihuje lýtkové alebo stehenné svaly.

Príčiny bolesti a kŕčov svalov


Aj keď ste fyzicky zdatní, môže u vás dôjsť k natiahnutiu svalov po nezvykle náročnej námahe. Trénovaný bežec, ktorý pomáha priateľovi sťahovať nábytok, môže byť odmenený bolesťami v rukách a ramenách. Väčšina lekárov sa domnieva, že takáto bolesť je príznakom mikroskopických trhliniek vo svaloch, ktoré sa spontánne zahoja v priebehu niekoľkých dní. Bežne tieto bolesti vznikajú po činnostiach, ktoré vyžadujú natiahnutie svalov proti pôsobeniu sily, ako je beh z kopca alebo pohybovanie bremenom zhora nadol a pod. V každom náročnejšom type cvičenia však nájdete podobný druh pohybu.

Svalové kŕče nie sú dôsledkom poranenia, avšak nikto presne nevie, ako vznikajú. Príčinou môže byť nerovnováha minerálov, ktoré riadia svalové kontrakcie a relaxácievápnika, horčíka, draslíka a sodíka alebo nedostatok tekutín. Príliš veľká telesná námaha počas dňa môže viest k tak intenzívnym bolestivým kŕčom v lýtku, že vás prebudia z hlbokého spánku. Rovnako ich môže spôsobiť aj chôdza na vysokých podpätkoch alebo spánok s napätými prstami nôh.

Príznaky bolesti a kŕčov svalov

Medzi príznaky patrí náhle stuhnutie svalov počas fyzickej námahy, bolestivosť a stuhnutosť svalov po námahe, niekedy až na druhý alebo tretí deň, nočné svalové kŕče, najčastejšie v lýtku alebo uzlovito stuhnutý sval pri dotyku. V závažných prípadoch viditeľné zášklby v postihnutom svale.

Liečba bolesti a kŕčov svalov

K vyrovnaniu rovnováhy minerálov, ktorá je nutná pre správne kontrakcie svalov, užívajte doplnky s vápnikom a horčíkom. Väčšina ľudí má v potrave dostatok sodíka, ale často málo draslíka. Ten najlepšie získate z ovocia a zeleniny. Ak máte sklon ku kŕčom viazaným na fyzickú námahu alebo k nočným kŕčom v lýtkach, užívajte ešte vitamín E.

Pri natiahnutí svalov môžu prospieť niektoré rastlinné prostriedky ako je bromelín a kôra vŕby bielej, ktorými možno nahradiť lieky proti bolestiam, napr. acylpyrín a ibuprofén. Pôsobia na organizmus jemnejšie, a navyše umožňujú svalom rýchle zahojenie. Bromelín (enzým z ananásu) má protizápalový účinok a pomáha odviesť nadbytočnú tekutinu z miesta svalového poranenia. Kôra z vŕby bielej, nazývaná často prírodný acylpyrín, je účinným prostriedkom proti bolesti.

Kozlík (valeriana) je prírodný prostriedok na spanie a pomáha aj v prípadoch svalových spazmov. Ploštičník môže zmierňovať celkové bolesti svalov, pri chrípke a prechladnutí je vhodné pridať ku kôre vŕby bielej rebríček.

Ak je bolesť svalov vyvolaná prílišnou svalovú aktivitou, môže niekedy pomôcť lokálna aplikácia arnikového krému.

Doporučené dávkovanie doplnkov pri bolesti a kŕčoch svalov

  • vápnik / horčík: 500 mg vápnika a 300 mg horčíka dvakrát denne, užívajte pri jedle, môžete zakúpiť v jednom doplnku
  • vitamín E: 250 mg denne. Ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom
  • bromelín: 500 mg trikrát denne nalačno. Mal by zabezpečiť 6000 GDU alebo 9000 MCU denne
  • kôra z vŕby bielej: jedna alebo dve kapsuly trikrát denne podľa potreby, štandardizované na obsah 15 percent salicínu
  • kozlík (valeriana): 250 až 500 mg štandardizovaného výťažku pred spaním, začnite s nižšou dávkou a zvyšujte podľa potreby

Ak máte zdravotné problémy poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Kedy vyhľadať lekára

Lekára vyhľadajte ak sa u vás objaví stuhnutosť a kŕče v hrudných svaloch – môže to byť známka srdcovej príhody. Ak bolesť a kŕče svalov vyvolá zníženie citlivosti alebo vyžaruje nadol pozdĺž paže a nohy. Ak dochádza k svalovým kŕčom príliš často alebo ak vás kŕče budia zo spánku.

Bolesti a kŕče svalov – zaujímavosti a rady

Masáž bylinkovým olejom môže upokojiť bolesť namáhaného svalu. Premiešajte jednu lyžicu neutrálneho oleja – napríklad mandľového – s niekoľkými kvapkami jedného z nasledujúcich bylinných olejov: majoránkového, bazalkového, rozmarínového, eukalyptového, zázvorového, levanduľového alebo mätového. Olej jemne votrite do kože nad svalom.

K uvoľneniu kŕča v lýtku sa postavte, zaťažte postihnutú nohu plnou váhou a jemne pokrčte koleno. Iný spôsob, ako si uľaviť, je pokrčiť nohu, zachytiť prsty a palec na nohe a potom jemne ťahať proti kolenu a zároveň nohu pokladať. Súčasne si jemne masírujte lýtko, aby ste uvoľnili svalové napätie. Strečingové cvičenia môžu znížiť riziko natiahnutia svalu nasledujúce po náročnej fyzickej záťaži. Postavte sa asi meter od steny, jednou nohou vykročte vpred a oprite sa predlaktím o stenu, pätou zadnej nohy stojte pevne na zemi a vydržte v tomto postoji 15 až 20 sekúnd, aby ste uvoľnili lýtko. To isté opakujte s druhou nohou.

AK mávate častejšie bolesti a kŕče svalov tak jedzte veľa ovocia a zeleniny kvôli draslíku a antioxidantom, celozrnné obilniny, orechy a semená kvôli horčíku. Pite veľa tekutín pri fyzickej námahe a aj po nej. Pred cvičením sa zahrejte a po cvičení sa dobre ponaťahujte, aby ste si uvoľnili svaly. Ak je bolesť obzvlášť krutá, prikladajte na boľavé svaly studené obklady alebo ľad, zmiernia sa tým zápalové reakcie.

Tehotné ženy musia byť pri cvičení opatrné, pretože riziko svalových kŕčov je u nich vysoké. Metabolické potreby vyvíjajúceho sa plodu ovplyvňujú rovnováhu telesných tekutín a kŕče vznikajú ľahšie.