Väčšina popálenín nie je závažná a stačí ich ošetriť doma. Na tie ľahšie môžete použiť upokojujúce bylinkové masti – napríklad z aloe vera alebo z nechtíka. Navyše môžete na podporu liečby a na ochranu pred infekciou užívať veľa vitamínov, minerálov a iných doplnkov.
Popálenina je poškodenie kože spôsobené suchým teplom, chemickými látkami alebo elektrickým prúdom; poškodenie vlhkým teplom nazývame obarenia. K väčšine popálenín dochádza doma, niekedy vyžadujú ošetrenie na pohotovostnom oddelení nemocnice alebo na chirurgii.
Druhy popálenín
Popálenie môže byť ľahké aj ťažké, rozdeľujeme ich na popáleniny prvého, druhého a tretieho stupňa. Poškodenie kože slnečným žiarením býva zvyčajne popálenie prvého stupňa, pretože postihuje iba vonkajšiu vrstvu kože a väčšinou nedochádza k tvorbe pľuzgierov. Stredne ťažké popálenia – popálenia druhého stupňa – postihujú čiastočne aj hlbšie vrstvy kože a sprevádza ich tvorba pľuzgierov.
Najťažšie sú popáleniny tretieho stupňa, ktoré poškodzujú nielen všetky vrstvy kože, ale často zasahujú aj svalové tkanivo, nervy, cievy a dokonca aj kosti. Vrchné vrstvy kože sú odumreté, spečené a vytvárajú tzv. príškvar. Tento typ spálenín vyžaduje vždy špecializované nemocničné ošetrenie a veľmi zložité liečenie, napríklad transplantácia kože na podporu hojenia a potlačenie jazvovitých zmien.
Príčiny vzniku popálenín
Obareniny vznikajú väčšinou popálením horúcou vodou, polievkou, parou alebo tukom; ľahké popáleniny môže spôsobiť slnko, dotyk horúcich predmetov a pod. Ťažšie popáleniny vznikajú pôsobením ohňa a chemických látok. Popáleniny elektrickým prúdom vznikajú pri neodborných opravách elektrického vedenia, najčastejšie zle izolovaným drôtom. Tieto poranenia môžu byť klamlivé; kožné poškodenie býva nepatrné, ale poškodenie vnútorných orgánov veľmi rozsiahle.
Príznaky popálenín
Popáleniny 1. stupňa – Bolesť, začervenanie kože, niekedy opuch kože.
Popáleniny 2. stupňa – Bolesť, začervenanie kože, pľuzgiere, mierny až stredne veľký opuch.
Popáleniny 3. stupňa – Nie je bezprostredná bolestivosť alebo krvácanie, pretože sú poškodené nervy a cievy. Koža je zuhoľnatené – čierna, biela alebo temne červená.
Liečba popálenín
Pri popáleninách prvého stupňa a menších popáleninách druhého stupňa je možné ošetrenie doma. Rozsiahlejšie popáleniny druhého stupňa vyžadujú lekársku starostlivosť. Liečenie začnite tým, že popálené miesto ponoríte na 15 minút do veľmi chladnej vody (dajte však pozor aby sa nepretrhol žiadny pľuzgier) alebo priložte studený obklad (najlepšie s ľadom).
Potom postihnuté miesto opatrne potrite protiinfekčným nechtíkovým krémom a prekryte ľahkým obväzom. Počas hojenia potrebuje telo niektoré látky, ktoré sa užívajú do zahojenia kože. Vhodná je gotu kola, ktorá povzbudzuje rast väzivového tkaniva v koži, vitamín C a E a zinok, táto kombinácia zvýši imunitnú odpoveď organizmu.
Čo používať na popáleniny
Aloe vera – na postihnuté miesto naneste gél podľa potreby (použite buď čerstvý list alebo komerčný gél)
Nechtíkový krém – naneste krém na popálené miesto (krém môže mať komerčný názov „Marigold“)
Gotu kola 200 mg výťažku alebo 400 až 500 mg čerstvých rastlín dvakrát denne (použite výťažok štandardizovaný na obsah 10 percent asiatikosidov)
Vitamín C 500 mg dvakrát denne do zahojenia popálenín (ak sa objaví hnačka, znížte dávky)
Vitamín E 250 mg denne do zahojenia popálenín (možno použiť aj krémy s vitamínom E pre miestne použitie, môžu pomôcť zabrániť zjazveniu)
Zinok 30 mg denne (ak užívate zinok dlhšie ako mesiac, užívajte prípravok obsahujúci tiež 2 mg medi)
Harmanček užívajte silný čaj: 2 až 3 lyžičky sušených kvetov zalejte 250 ml vriacej vody a rýchlo ochlaďte v mrazničke alebo kockami ľadu (odporúčanie: na popáleninu priložte na 15 minút čistý, harmančekom nasiaknutý kúsok gázy alebo plátno)
Kedy navštíviť lekára s popáleninami
Ak ste utrpeli závažné popáleniny obzvlášť chemické alebo elektrickým prúdom: okamžite vyhľadajte pohotovosť v nemocnici. Ak postihla popálenina prvého stupňa rozsiahlejšiu plochu a je silne bolestivá. Ak máte popáleniny druhého stupňa na tvári alebo na rukách a zasahujú plochu väčšiu ako 5 cm2.
Ak máte horúčku, vraciate, máte triašku a zväčšené uzliny; ak sa tvorí v pľuzgierikoch hnis alebo popálenina páchne, ide už o závažnú infekciu. Ak máte pochybnosti o závažnosti popálenia. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.
Zaujímavosti a rady o popáleninách
Ak nemáte pri liečení popálenín pri ruke aloe vera a harmanček, skúste namiesto nich zemiak; na postihnutú kožu priložte niekoľko plátkov surových zemiakov a častejšie ich vymieňajte – každé dve až tri minúty. Škrob zo zemiakov vytvorí na popáleninách ochranný film, ktorý môže poranenie upokojiť.
Podľa štúdií 27 pacientov s popáleninami druhého stupňa urýchľuje gél z aloe vera hojenie. Tí chorí, ktorí boli liečení týmto gélom, sa zahojili v priemere za 12 dní, tí pre ktorých sa použil štandardný mulový obväz, sa zahojili v priemere za 18 dní.
Mlieko môže byť tiež účinné ako prostriedok prvej pomoci: priložte mliekom namočenú látku alebo mulov na popáleninu a na 15 minút ponechajte ako tlakový obväz. Tento postup opakujte každé dve hodiny až šesť hodín. Medzi obkladmi kožu vždy dobre opláchnite prevarenou chladnou vodou.
Každý deň veľmi jemne očistite popáleninu prevarenou vodou a jemným mydlom (nepretrhnúť pľuzgiere!) a dobre opláchnite. Osušte sterilnou gázou a priložiť sterilný obväz. Počas hojenia kože pite veľa tekutín. Spálenú kožu nesprchujte teplou vodou a chráňte ju pred slnkom.
Maslo je starý ľudový prostriedok na popáleniny, ale rozhodne ho nepoužívajte. Tuky a tučné masti zachytávajú vlhkosť, spomaľujú hojenie, z kože sa zle zmývajú a zvyšujú riziko neskoršej infekcie. Jeden z najobľúbenejších a najúčinnejších prostriedkov na popáleniny je čistý chladivý gél z aloe vera.