Parkinsonova choroba-účinkyParkinsonova choroba aké sú príčiny jej vzniku, ako presne sa prejavuje a môžeme túto chorobu nejako účinne liečiť? Zatiaľ toto pomaly postupujúce mozgové ochorenie nevieme vyliečiť, ale nové pokroky v liečení môžu zlepšiť kvalitu života postihnutých pacientov. Pomáhajú zmierniť tras, stuhnutosť, stratu svalovej koordinácie znemožňujúcej normálny život.

Parkinsonova choroba, pomenovaná po anglickom lekárovi, ktorý ju začiatkom 19. storočia popísal, je najobvyklejšie degeneratívne ochorenie nervového systému postihujúce milióny ľudí na celom svete.

Zvyčajne zaútočí po šesťdesiatom roku veku, ale až päť percent chorých tvoria ľudia mladší ako 40 rokov. U mužov je častejšia než u žien. Počiatočné príznaky bývajú mierne, avšak v priebehu ochorenia sa vždy zhoršujú.

Príčiny Parkinsonovej choroby


U ľudí trpiacich týmto ochorením odumierajú bunky v oblasti mozgu nazývanej bazálne gangliá a prestávajú produkovať dopamín. Dopamín je látka, ktorá sa zúčastňuje prenosu vzruchu medzi jednotlivými nervami. Nedostatok dopamínu je príčinou progresívnej stuhnutosti, triašky a straty koordinácie, ktoré sú pre túto chorobu typické.

Vo väčšine prípadov nie je možné stanovit príčinu ochorenia, aj keď poznáme, že v malom počte ochorenia môžu byť pôvodcom vírusové mozgovej infekcie, antipsychotické lieky, dlhodobá expozícia herbicídnym látkam alebo niektoré toxíny.

Príznaky Parkinsonovej choroby

Parkinsonova choroba sa prejavuje triaškou alebo chvením končatín a svalovou stuhnutosťou, pomalou chôdzou, zohnutou postavou, slintaním, nehybným výrazom, slabým žmurkaním. Chorí Parkinsonovou chorobou majú ťažkosti s prehĺtaním a hovorením, inkontinenciou moču a zápchou, majú úzkostný stav, depresie, niekedy zmätenosť a stratu pamäti.

Liečba Parkinsonovej choroby

Každý, kto trpí týmto ochorením, musí byť pod prísnym lekárskym dohľadom a nesmie užívať žiadne doplnky, bez toho aby sa poradil so svojím lekárom. Multivitamínové a multiminerálne prípravky užívané spoločne s doplnkami uvedenými v tabuľke môžu pomôcť zmierniť alebo spomaliť vývoj príznakov, zvlášť ak sa užívajú v skorých štádiách ochorenia.

Výsledky je možné pozorovať asi počas ôsmich týždňov, ale doplnky je nutné užívať dlhodobo. Možno ich užívať samostatne alebo v kombinácii, ale len po porade s lekárom. Niektoré z nich – napríklad vitamín B6 – môžu nepriaznivo reagovať s klasickými liekmi na Parkinsonovu chorobu. Väčšina doplnkov vrátane vitamínu B6 spôsobuje zvyšovanie produkcie mozgovej chemickej látky dopamínu, ktorej hodnoty sú u ľudí s týmto ochorením často vyčerpané.

Ginko dvojlaločné zlepšuje krvný obeh v mozgu, čo pomáha zaistiť správnu výživu mozgových buniek.

Koenzým Q10 a NADH (nikotínamidadeníndinukleotid), príbuzný s vitamínom B niacínom, vitamín E a vitamín C sú antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky, vrátane buniek produkujúcich dopamín. Vitamíny C a E môžu byť obzvlášť účinné u chorých, ktorí ešte nezačali užívať klasické lieky.

Omega-3 mastné kyseliny z rybieho tuku alebo ľanového oleja vyživujú nervové tkanivo a to môže zvyšovať hladinu dopamínu. Antioxidačné nutričné látky v tabuľke sa majú užívať spoločne s týmito esenciálnymi mastnými kyselinami.

Čo užívať na Parkinsonovu chorobu

  • vitamín B6 50 mg denne (pacienti užívajúci liek levodopa L-dopa bez sprievodného lieku Karbidopa nesmú vitamín užívať)
  • koenzým Q10 50 mg trikrát denne pri jedle
  • NADH 250 mg denne (ráno medzi jedlami)
  • vitamín E 250 mg denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
  • vitamín C 500 mg dvakrát denne
  • rybí tuk 2 kapsuly po 1.000 mg denne
  • ginko dvojlaločné 80 mg výťažku trikrát denne

Kedy navštíviť lekára s Parkinsonovou chorobou

Ak máte niektoré príznaky Parkinsonovej choroby. Ak bola u vás diagnostikovaná Parkinsonova choroba a pozorujete nové príznaky navyše, môžu to byť vedľajšie účinky predpísaných liekov, možno to ľahko napraviť. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Zaujímavosti a rady o Parkinsonovej chorobe

Medzi dobré zdroje vitamínu B6, ktorý pomáha mozgu produkovať dopamín, patrí avokádo, zemiaky, banány, ryby a hydina. Kým ešte neexistuje spoľahlivá liečba Parkinsonovej choroby, liečivé byliny môžu posilňovať mozgové tkanivo a vyrovnávať rovnováhu chemických látok, ktoré sa zúčastňujú nervových funkcií.

Týmto spôsobom môžu pomáhať pacientom zvládať ich stav a niekedy aj spomaliť progresiu ochorenia. Každý deň chodievajte a napínajte svaly, aby ste udržali ich tonus a silu.

Tradične používané liečivky pri Parkinsonovej chorobe sú ploštičník, ženšen, mučenka a valeriána (valeriana).

Udržujte svoj mozog v činnosti novými záujmami a úlohami. Každodenné mentálne cvičenie môže zmierňovať príznaky ochorenia. Poraďte sa s niekým, kto má rovnaké problémy; pomáha to zvládať stresPožiadajte svojho lekára, aby vám odporučil fyzioterapeuta a logopéda a zoznámil vás s novými liekmi. Vitamin E patrí k niekoľkým antioxidantom, ktoré môžu spomaliť progresiu príznakov Parkinsonovej choroby.

Parkinsonova choroba
4.9 (98.57%) 28 hodnotení

Ďalšie odporúčané články:

Poruchy menštruácie Všetky ženy majú v období menštruácie určité nepríjemnosti (mierne kŕčovité bolesti jeden alebo dva prvé dni), ale mnoho žien trpí nepravidelnosťami, ...
Karotenoidy Karotenoidy sú prírodné antioxidanty, ktoré bojujú proti mnohým chorobám. Tieto pigmenty dodávajú niektorému ovociu a zelenine ich sýto červenú, oranž...
Nízky krvný tlak (hypotenzia) Krvný tlak je dôležitým faktorom ovplyvňujúcim naše zdravie. Naše srdce sa stiahne a roztiahne asi 60 až 80 krát za minútu. Pritom vysáva krv z ciev v...
Zápcha Aké sú príčiny vzniku, prečo zápcha vzniká a ako sa jej účinne zbaviť? Pravidelné cvičenie a strava bohatá na vlákninu a tekutiny sú nevyhnutne potreb...
Zápal priedušiek Zápal priedušiek (bronchitída) je akútny alebo chronický zápal výstelky dýchacích ciest v pľúcach. Každá z týchto dvoch typov má úplne odlišné dôv...
Bradavice Bradavice sú nákazlivé nezhubné kožné výrastky obsahujúce odumreté kožné bunky. Na ich vzniku sa podieľajú vírusy. Sú prenášané buď priamo kontaktom k...
Glukozamín sulfát Glukozamín (nazývaný aj glukosamín) je úplne jednoduchá molekula obsahujúca glukózu. V pomerne vysokých koncentráciách je obsiahnutá v kĺboch a väzivo...
Vitamín B9 Vitamín B9 je nevyhnutný pre telesné funkcie, ktoré vyžadujú bunkové delenie. Zvlášť dôležitý je pre vývoj plodu a pomáha pri tvorbe kľúčových chemick...