Vitamín A je látka rozpustná v tuku a skladovaná v pečeni. Telo ho získava čiastočne zo živočíšneho tuku a čiastočne si ho vytvára v črevách z beta-karoténu a ostatných karotenoidov z ovocia a zeleniny. V tele sa vyskytuje v niekoľkých chemických formách nazývaných retinoidy. Názov je odvodený od očnej sietnice – retiny, pre ktorej zdravie je úplne nevyhnutný.
Iné názvy: Retinol
Rozpustnosť vitamínu: v tukoch
Funkcia vitamínu A
Táto dôležitá látka udržuje ostrý zrak, zdravú kožu a silný imunitný systém. Organizmus preto potrebuje primeranú hladinu tohto vitamínu na zabezpečenie prevencie rôznych očných a kožných ochorení rovnako ako na prevenciu infekčných chorôb. Vitamín A pomáha telu v boji proti nachladnutiu, chrípke a iným infekciám. Podporuje uchovávanie zdravej kože a hojenie rán, popálenín a vredov. Udržuje zdravé oči a blahodarne pôsobí na sliznicu zažívacieho ústrojenstva.
Vitamín A zabraňuje šerosleposti, udržiava kožné bunky a bunky všetkých slizníc v dobrom stave a pomáha pri tvorbe zubov a kostí. Je životne dôležitý pre normálny reprodukciu, rast a vývoj organizmu. Je ďalej nepostrádateľný pre imunitný systém vrátane bohatých zásob imunitných buniek, ktoré sú v slizniciach zažívacích aj dýchacích ciest a vytvárajú dôležitú líniu obrany proti vniknutiu infekcie.
Účinky vitamínu A
Vitamín A je pravdepodobne najznámejší pre svoju schopnosť udržiavať dobrý zrak, pretože pomáha oku sa prispôsobovať pri prechode z jasného svetla do tmy. Tiež dokáže uľaviť „suchým očiam“, chorobe známej v rozvojových krajinách a spojenej s nedostatkom vitamínu A.
Podporou imunity vitamín A značne zvyšuje rezistenciu k infekciám, predovšetkým k chorobám z prechladnutia, chrípke, chrapotu a bronchitíde. Pomáha tiež zvládať opary a pásový opar (spôsobované herpetickým vírusom), bradavice, očné infekcie a pošvové kvasinkové infekcie. Nemožno vylúčiť, že dokonca pomáha kontrolovať alergické stavy.
Vitamín A môže byť účinný v boji proti rakovine prsníka a pľúc. Potkan s leukémiou dokázal zvýšiť dobu prežívania. V pokuse na zvieratách potláčal melanóm, smrteľnú formu kožnej rakoviny. Iným jeho priaznivým účinkom u pacientov s rakovinou je, že pri dostatočne vysokej hladine vitamín A v organizme sa môže zvyšovať účinnosť chemoterapie. Niektoré nové štúdie účinok vitamínu A na choroby dýchacích ciest spochybňujú, a dokonca hovoria o vplyve na vznik rakoviny pľúc.
Tento vitamín bol prvýkrát použitý v roku 1940 na liečenie kožných ochorení vrátane akné a psoriázy (lupienky), dávky však boli príliš vysoké a toxické. Neskôr sa vedcom podarilo vyvinúť bezpečnejšie deriváty vitamínu A (predovšetkým kyselinu retinovou), ktoré sa teraz predávajú ako lieky na predpis proti akné a vráskam. Možno používať aj nižšie dávky (7500 mcg denne) pri liečbe akné, suchej kože, ekzému, acne rosacea a psoriázy, ale iba pod lekárskou kontrolou.
Ak je hladina vitamínu A v tele priaznivá, dobre sa hoja kožné odreniny a môže sa urýchliť hojenie rôznych podvrtnutí a natiahnutých svalov. Priaznivá hodnota vitamínu A je tiež dôležitá pre slizničnú výstelku zažívacieho ústrojenstva, kde pomáha pri hojení zápalových a vredových postihnutí hrubého čreva. Dostatok tohto vitamínu tiež urýchľuje zotavovanie po mozgových príhodách – mŕtviciach. Ženy s predĺženým menštruačným krvácaním mávajú niekedy nedostatok vitamínu A.
Nedostatok vitamínu A
Vo vyspelých krajinách je pomerne vzácny; môže vyvolávať šeroslepotu (dokonca až úplnú slepotu) a významne znižuje rezistenciu proti infekciám. Miernejšie prípady nedostatku sa môžu objaviť u starších ľudí, ktorí mávajú často stravu chudobnú nie vitamíny. Infekcie vyčerpávajú zásoby vitamínu A.
Nadbytok vitamínu A
Denné dávky do 1500 mcg sú síce bezpečné, ale vitamín A by sa nikdy nemal užívať bez lekárskej kontroly. Je to obzvlášť dôležité pre tehotné ženy a ženy, ktoré chcú otehotnieť, pretože vzniká riziko poškodenia plodu. Nadbytočné množstvo vitamínu A môže spôsobovať problémy.
V jedinej dávke 150 000 mcg môže vitamín A spôsobiť slabosť a zvracanie; dlhodobo podávané dávky 7 500 mcg počas šiestich rokov spôsobili podľa správy závažné poškodenie pečene (cirhózu). Medzi známky toxického pôsobenia patrí suchá, praskajúce koža, lámavé nechty, vypadávanie vlasov, chudnutie, krvácanie z ďasien, podráždenosť, únava a nevoľnosť s návalmi na zvracanie.
Zdroje vitamínu A
Vitamín A je bohato obsiahnutý v rybách, žĺtkoch, masle, vnútornostiach, v pečeni (90g pečene dodá viac než 2500mcg vitamínu A) a obohatenom mlieku. Žlté, zelené, oranžové, červené a tmavozelené ovocie a zelenina obsahujú veľké množstvo beta-karoténu a iných karotenoidov, ktoré si telo spracuje na vitamín A, ak bude ho potrebovať.
Užívanie vitamínu A
Aby sa zabránilo nadbytočnému príjmu vitamínu A, odporúča sa užívať beta-karotén alebo iné potravinové doplnky s obsahom karotenoidov. Tie sú úplne bezpečné aj pre tehotné ženy. Dávky vitamínu A sa uvádzajú skôr v medzinárodných jednotkách (IU) ako ekvivalentoch retinolu (RE), ktoré sú udávané v mikrogramoch (mcg). Jedna RE je ekvivalentom 3,3 IU.
Zaujímavosti a rady
Tento vitamín je najlepšie užívať vo forme beta-karoténu. Vitamínu sa nemôžete predávkovať, ak ho jete ako ovocie a zeleninu obsahujúce karotenoidy, napríklad marhule, melón kantalup alebo listovú zeleninu. Aj keď telo niektoré karotenoidy premení vo vitamín A, je to len taká dávka, akú potrebuje. Ak nejete nadmerné množstvo pečene alebo tučných rýb, je prakticky vylúčené získať z potravy nadbytok vitamínu A .