žlčové kameneAsi u desiatich percent dospelých dochádza v žlčníku k tvorbe kamienkov, ktoré vyvolávajú bolestivé kŕče. Diéta s vysokým obsahom vlákniny a s potravinovými doplnkami môže pomôcť týmto ťažkostiam predchádzať, priniesť úľavu, alebo dokonca kamene rozpúšťať.

Žlčové kamene sú ako kameň tvrdé zhluky cholesterolu, vápnika alebo iných látok, ktoré sa tvoria v žlčníku – mechúru hruškovitého tvaru, umiestnenom v pravom hornom brušnom kvadrante na spodine pečene. V žlčníku sa koncentruje a uchováva žlč, hustá zelenožltá tekutina vytváraná v pečeni. Tá podľa potreby odteká žlčovodom do dvanástnika, aby sa zúčastnila trávenia tukov.

Žlčové kamene sa tvoria vtedy, keď žlč obsahuje vysoké koncentrácie žlčových kyselín, cholesterolu, pigmentov a iných látok. Žlčové kamene môžu byť drobné alebo veľké ako golfová loptička; nemusia vyvolávať žiadne ťažkosti, niekedy však môžu zablokovať žlčovod a spôsobiť intenzívne bolesti brucha a vyžadujú si okamžité liečenie.

Príčiny vzniku žlčových kameňov


Presná príčina tvorby žlčových kameňov nie je známa, ale k ich vzniku môže prispieť niekoľko faktorov: strava s nízkym obsahom vlákniny a vysokým obsahom tukov, brušné chirurgické zákroky, zápalové ochorenie hrubého čreva aj iné poruchy zažívacieho ústrojenstva. Žlčové kamene sa vyskytujú najčastejšie vo veku nad 40 rokov, trikrát častejšie u žien ako u mužov.

Takisto obezita výrazne ovplyvňuje tvorbu žlčových kameňov, rovnako ako príliš rýchly váhový úbytok. Vplyv môže mať aj dedičnosť; medzi americkými domorodcami má žlčové kamene takmer 70 percent žien starších tridsiatich rokov.

Príznaky žlčových kameňov

Žlčové kamene sprevádza prerušovaná bolesť pod pravým rebrom, bolesť vzniká typicky po jedle, trvá asi 30 minút až 4 hodiny a môže vystreľovať do chrbta, hrudníka alebo do pravého ramena. Bolesť môžu sprevádzať nevoľnosti a zvracanie. Ak trpíte žlčovými kameňmi môžu sa objaviť aj poruchy trávenia, plynatosť a nadúvanie.

Liečba žlčových kameňov

Všetky potravinové doplnky odporúčané na týchto stránkach pomáhajú v prevencii žlčových kameňov. Tri mesiace intenzívneho liečenia by mali postačiť na rozpustenie malých kamienkov. Zvýraznené doplnky môžu byť užívané tiež k dlhodobej prevencii žlčových záchvatov.

Vitamín C je dôležitý pre svoju vlastnosť znižovať hladinu žlčového cholesterolu; znižuje tak možnosť vyzrážania koncentrovaného cholesterolu do zhlukov, ktoré sú zárodkom kameňov.

Vitamín C je nutné doplniť ďalšími doplnkami. Dobrá kombinácia je užívanie lipotropnej (tuk metabolizujúcej) kombinácie, ktorá obsahuje pestrec, cholín, inozitol a metionín; posilňuje pečeňové funkcie a podporuje odtok tukov a žlče z pečene a žlčového mechúra. Pestrec mení skladbu žlče a pomáha tak brániť tvorbe žlčových kameňov a rozpúšťať kamene už vytvorené.

Cholín a inozitol (príbuzné s vitamínmi B) a aminokyselina metionín sa tiež zúčastňuje metabolizmu tukov a cholesterolu. Posilňujú zároveň funkciu pečene a žlčníka. Metionín zvyšuje hodnoty taurínu, aminokyseliny, ktorá zlepšuje tok žlče a pomáha rozpúšťať už existujúce žlčové kamene. Cholín a inozitol sú životne dôležité pri tvorbe žlčovej zložky lecitínu. (Veľa lecitínu môže vyzrážať žlčové kamienky).

Oplatia sa pridať k zmesi ešte ďalšie potravinové doplnky, buď jednotlivo, alebo spoločne. Ľanový olej obsahuje esenciálne mastné kyseliny, ktoré môžu prispievať k prevencii aj k rozpúšťaniu žlčových kameňov. Mätový olej používaný v enterálnych tobolkách (rozpúšťajúcich sa až v tenkom čreve) má takisto schopnosť rozpúšťať žlčové kamene.

Každodenné užívanie vlákniny psyllia podporuje črevnú peristaltiku. Užitočná môže byť aj púpava, najlepšie vo forme čaju z jednej lyžičky prášku zo sušeného koreňa – trikrát denne šálku. Vhodný je aj artičokový výťažok s obsahom 15 percent Cynarina, 500 mg v kapsule trikrát denne.

Čo je vhodné užívať na žlčové kamene

  • Vitamín C 500 mg dvakrát denne (ak sa objaví hnačka znížte dávku)
  • Lipotropná kombinácia jedna až dve tobolky či tablety dvakrát denne
  • Lecitín dve kapsuly (1200 mg) dvakrát denne (2 lyžičky granúl dvakrát denne pred jedlom)
  • Ľanový olej 1 lyžica denne (môžete pridať do jedla, najlepšie ráno, existuje aj v tobolkách)
  • Mätový olej dve kapsuly 0,2 ml oleja dvakrát denne (užívajte medzi jedlami)
  • Psyllium 1 lyžica prášku rozpusteného vo vode alebo v šťave dvakrát denne (pite pri užívaní vlákniny počas dňa veľa tekutín)

Kedy navštíviť lekára so žlčovými kameňmi

Ak sa rozvinú úporné bolesti brucha s nevoľnosťou a zvracaním, prípadne aj horúčkou a zimnicou; každý z uvedených príznakov môže byť príznakom zápalu žlčníka alebo upchatia žlčovodu – oboje si vyžaduje rýchlu lekársku pomoc. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov pri žlčových kameňoch so svojím lekárom.

Zaujímavosti a rady o žlčových kameňoch

Prvá operácia žlčníka pre žlčové kamene bola vykonaná v roku 1882- tento výkon je stále častým liečebným zákrokom pri žlčových kameňoch pôsobiacich ťažkosti. Okrem klasickej operácie z rezu na bruchu sa teraz stále častejšie užíva oveľa šetrnejší výkon endoskopickou cestou. Prírodné potravinové doplnky však môžu byť vynikajúcou alternatívnou liečbou k týmto chirurgickým zákrokom pri ochorení žlčovými kameňmi. Jedzte stravu bohatú na vlákninu a chudobnou na rafinovaný cukor a tuk.

Ľanový olej – dobrá zbraň proti žlčovým kameňom; pre tých, ktorí neznášajú jeho chuť, je k dostatiu v tobolkách.

Ovocie, zelenina, ovsené otruby a pektín (obsiahnutý v banánoch, jablkách, kapusta, mrkve, pomarančoch a hrášku) môžu byť veľmi dôležité v prevencii i pri rozpúšťaní žlčových kameňov. Znížte svoju váhu a pite veľké množstvo tekutín.