nadúvanie-účinkyNadúvanie (plynatosť, nafukovanie) – pri tomto probléme ide o nafúknuté brucho, bolesti, nepríjemný odchod plynov. Človek, ktorého trápi nadúvanie, zažíva pocity nevoľnosti, plynatosti, plnosti. Cíti bolestivé napätie v oblasti brucha, takmer kolikové bolesti a silný tlak na bránicu, ktorý môže spôsobiť tiež búšenie pri srdci a zvýšenie krvného tlaku.

Sprievodným javom býva často tzv. plynatosť, tj. nahromadenie plynov v črevách. Tieto ťažkosti spôsobuje porucha trávenia, dôsledkom nedostatočnej činnosti enzýmov. Za prítomnosti baktérií sa tento proces ešte stupňuje.

Príčiny nadúvania


K nadúvaniu môže dochádzať hneď z niekoľkých možných príčin. Najčastejšie príčiny sú hltanie vzduchu pri tehotenstve, pri prietrži pažeráka, pri zlom zažívaní a neprimerane rýchlom požívania potravy, pri nervozite. Rizikovou skupinou sú aj ľudia, ktorí sa stravujú jedlami s vysokým obsahom vlákniny, alebo nápojov. Tie potom v črevách kvasia, napr. pivo, ďalej potom tí, ktorí majú problémy s dráždivým syndrómom hrubého čreva a trpiaci Malabscorbciou (neschopnosť zažívacieho systému štiepiť správne potravu alebo živiny a vstrebať do krvného prúdu).

Narušenie črevnej mikroflóry je tiež dôvod k plynatosti, ide o premnoženie kvasiniek, tzv. kandidóza, nadúvanie sa prejaví po požití ovocia alebo sladkých jedál. Problémy môžu nastať aj po požití mlieka alebo mliečneho cukru, ide o neznášanlivosť laktózy, môžete mať bolesti a kŕče v bruchu, hnačka, vracanie, atď.

Príznaky nadúvania

Nadúvanie spôsobuje svojmu nositeľovi nepekne nafúknuté brucho, škvŕkanie v črevách, vypúšťanie plynov ústami alebo zadnicou. Nepríjemné sú tiež príznaky, ktoré sprevádza bolesť, ako je bolesť brucha, pálenie v hrudníku.

Liečba nadúvania

Základom pre liečbu nadúvania je upraviť jedálniček tak, aby ste sa vyhli rizikovým potravinám. Ak neviete, ktoré potraviny konkrétne sú pre vás nevhodné, je potrebné začať tzv. vylučovacou diétou. Ešte presnejšie výsledky môže priniesť test na intoleranciu potravín. 

Je vhodné užívať probiotiká a tráviace enzýmy. V zásade je potrebné obmedziť cukry, mlieko a pri jedle nepite predovšetkým sýtené nápoje. Pre odstránenie alebo aspoň čiastočnú redukciu plynatosti nie je na škodu pravidelný pohyb, masáže, atď. Je nutné regenerovať črevo a odstrániť kyslosť z organizmu.

Kedy navštíviť lekára s nadúvaním

Ak nepoznáte konkrétne príčiny vášho nadúvania a vyššie spomínané metódy vám nepomáhajú, poraďte sa o možnej liečbe s vaším lekárom.

Zaujímavosti a rady ohľadom nadúvania

Vyhýbajte sa najmä strukovinám, tie spôsobujú nadúvanie u ľudí, ktorým chýba špeciálne enzýmy na trávenie sacharidov v strukovinách, nejedzte sladkosti, sušienky a zákusky. Ak trpíte celiakiou, mali by ste sa vyhýbať obilninám, môžu u vás spôsobiť plynatosť. Rovnako tak sa vyhýbajte mlieku a mliečnym výrobkom, ak nie ste schopní tráviť mliečny cukor laktózu.

Zdanlivo neškodné nadúvanie môže spôsobiť ďalšie nepríjemné ochorenia, napr. nadmerné zadržiavanie tekutín, nedostatočnú produkciu žalúdočnej kyseliny, zníženú produkciu tráviacich enzýmov, zápaly či vredy na žalúdočnej alebo črevnej sliznici a zápchu.