dnaDnou trpí asi jedno percento mužov nad 40 rokov, ale choroba sa môže vyskytnúť aj u žien, hlavne po prechode. Ľudia s touto chorobou sa väčšinu času cítia celkom dobre, záchvat dny môže vypuknúť úplne náhle, s krutou bolesťou v kĺbe, ktorá vyžaduje rýchlu a účinnú pomoc.

Dna (pakostnica) je metabolické ochorenie spojené s vysokou hladinou kyseliny močovej v krvi. Telo sa tejto kyseliny zbavuje močom, ale u niektorých ľudí sa jej tvorí príliš veľa, nedokážu sa jej dosť rýchlo zbaviť a jej hladina stúpa. Nadbytok kyseliny močovej kryštalizuje v ostré kryštáliky, ktoré sa usadzujú okolo kĺbov a v iných tkanivách a vyvolávajú zápal s mučivou bolesťou.

Príčiny dny


Nie je dosť jasné, čo vyvoláva záchvat, ale niektoré faktory riziko zväčšujú. Asi štvrtina ľudí trpiacich dnou má pozitívnu rodinnú anamnézu a tri štvrtiny z nich majú vysoké hodnoty triglyceridov. Zvlášť zraniteľní sú muži, ktorí majú medzi 20. až 40. rokom života veľký váhový prírastok. Nadmerný príjem alkoholu, vysoký krvný tlak, obličkové choroby, práca s olovom, nezdravá výživa a niektoré lieky (napr. antibiotiká, diuretiká a chemoterapia) môžu tiež zohrávať dôležitú úlohu. U niektorých ľudí môže vyvolať vzplanutie záchvatu jedlo s vysokým obsahom purínov (ančovičky, pečeň).

Príznaky dny

Dna sa prejavuje náhlou, prudkou bolesťou v kĺbe – obvykle u palca nohy, pätného kĺbu alebo prvého priehlavkového kĺbu. Postihnuté môže byť aj zápästie, koleno, lakeť, prsty a iné kĺby. Dna sa ďalej prejavuje sčervenaním a opuchom postihnutého kĺbu, vzácne aj niekoľkých kĺbov, niekedy sa vyvinú obličkové kamene, ktoré môžu spôsobiť horúčku, bolesti v chrbte, nevoľnosť, vracanie a pocit plnosti brucha.

Liečba dny

Kyselina močová sa môže v tele hromadiť mnoho rokov bez toho, aby spôsobovala nejaké problémy. Akútny záchvat sa väčšinou objaví náhle a najlepšie je liečiť ho klasickými liekmi. Hlavný doplnok, ktorý sa zdá byť prospešný pri akútnom záchvate, je bromelín. Ostatné, užívané spoločne, môžu zabrániť ďalším záchvatom. Všetky je možné užívať dlhú dobu.

Omega-3 mastné kyseliny z rybieho tuku alebo ľanového oleja znižujú hladinu zápalových leukotriénov, ktoré súvisia s poškodením tkanív pri dne. Antioxidanty ako vitamín C a vitamín E pomáhajú zmierňovať zápal.

Pokiaľ je vitamín C užívaný v stúpajúcich dávkach, pomáha uvoľňovať kyselinu močovú z tkanív a vylučovať ju do moču (počiatočné vysoké dávky môžu uvoľniť také množstvo tejto kyseliny, že sa vyvinú obličkové kamene). Flavonoid kvercetín znižuje hladinu kyseliny močovej – lepšie sa vstrebáva ak sa zároveň užíva s bromelínom.

Čerešne sú starý ľudový prostriedok proti dne. Výťažok z čerešní býva k dostaniu v obchodoch so zdravou výživou. Dobre pôsobí aj čerešňová a čučoriedková šťava. Listy žihľavy sú účinné užívané vnútorne i zvonka. Kapsuly alebo čaj zbavujú nadbytku kyseliny močovej a obklady zo žihľavového čaju môžu utíšiť bolesť zapálených kĺbov.

Doporučené dávkovanie doplnkov pri dne

  • bromelín počas záchvatu 500 mg každé tri hodiny, ako prevenciu ďalších záchvatov 500 mg dvakrát denne
  • rybí tuk 2 tabletky s obsahom 1 000 mg denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi poraďte sa s lekárom)
  • vitamín C 500 mg denne (každý piaty deň pridajte 100 mg, až dosiahnete dávky 500 mg dvakrát denne, ak sa objaví hnačka, znížte dávky)
  • vitamín E 250 mg dvakrát denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi poraďte sa s lekárom)
  • kvercetín 125 až 250 mg denne medzi jedlami
  • výťažok z čerešní 1 000 mg trikrát denne nasledujúci deň po záchvate
  • žihľavové listy 250 mg štandardizovaného výťažku trikrát denne (rovnako účinný je žihľavový čaj, ktorý môžete navyše použiť k obkladom na postihnutý kĺb)

Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Kedy vyhľadať lekára

Lekára vyhľadajte ak máte príznaky akútneho záchvatu dny, váš lekár vám predpíše lieky na zmiernenie počiatočnej bolesti. Taktiež ak máte silné bolesti po odstránení obličkových kamienkov.

Dna – zaujímavosti a rady

250 g čerstvých alebo zaváraných čerešní denne môže pomôcť udržiavať dnu v norme znížením hladiny kyseliny močovej. Niektorí chorí na to nedajú dopustiť. V malej štúdii pred mnohými rokmi bolo zistené, že pojedanie čerešní môže udržať chorobu v medziach. Ľahší spôsob je užívať denne 1 000 mg výťažku z čerešní v tabletách. (Bývajú k dostaniu v obchodoch so zdravou výživou.) Podobný účinok majú výťažky z jahôd, čučoriedok a zelerových semienok.

Pite najmenej osem pohárov vody denne, aby sa zriedil moč a znížila sa hladina kyseliny močovej. Nepite alkohol, môže vyvolať záchvat. Schudnite. Obezita môže hrať pri záchvatoch dny veľkú úlohu. V jedálničku vynechajte tuky, rafinovaný cukor, nadbytok bielkovín a ak ste citliví na puríny, vynechajte potraviny, ktoré ich obsahujú (vnútornosti, ančovičky, strukoviny, ovsená múka, špenát, špargľa, karfiol a huby).