epilepsiaV dejinách ľudstva boli ľudia, ktorí trpeli epileptickými záchvatmi – epilepsiou, pokladaní za posadnutých diablom, inokedy za duševne chorých alebo obdarených zvláštnymi silami. Dnes vieme, že to nie je pravda.

Epilepsia je ochorenie, ktoré nijako neovplyvňuje intelekt a schopnosť pracovať. Epilepsia je chorobný stav, ktorý je výsledkom nadmernej elektrickej aktivity v mozgu a nervovom systéme. Za normálnych okolností prenášajú mozgové bunky elektrické vzruchy dokonale regulovaným systémom.

Chorí epilepsiou však zažívajú okamihy, kedy je veľké množstvo mozgových buniek aktivované naraz. Tento nekontrolovaný výboj má širokú paletu príznakov – od obyčajného prázdneho pohľadu až po stratu vedomia sprevádzanú kŕčmi. Tieto stavy sa nazývajú epileptické záchvaty.

Ojedinelý epileptický záchvat ešte nemusí znamenať epilepsiu, epileptické ochorenie, ktoré je definované opakujúcimi sa záchvatmi. V skutočnosti len štvrtina z tých, ktorí mali jeden záchvat epilepsie, bude mať počas troch rokov ďalšie epileptické záchvaty.

Príčiny epilepsie


Vo viac ako polovici prípadoch je príčina epilepsie neznáma. Vo zvyšných prípadoch možno niekedy zistiť, že záchvatom predchádzal úraz hlavy alebo bol zistený mozgový nádor, prebehol zápal mozgu alebo mozgová cievna príhoda. Neurológovia sa domnievajú, že prakticky každý je náchylný k záchvatom, ale niektorí ľudia sú mimoriadne citliví. Svoju úlohu hrá zrejme aj dedičnosť.

U epileptikov môže vyvolať epileptický záchvat nízka hladina cukru v krvi (hypoglykémia) a nízke hladiny určitých nutričných látok, napríklad horčíka a vitamínov B. Aj u ľudí, ktorí epilepsiu nemajú, môže vyvolať epileptický záchvat nedostatok spánku, veľké množstvo alkoholu, stres alebo niektorá choroba.

Príznaky epilepsie

Epilepsiu sprevádzajú krátke výpadky vedomia, zmätenosť alebo poruchy pamäti, opakované rýchle žmurkanie, pomľaskávanie a žuvanie – často podvedomé, prechodná strata pozornosti, pohľad upretý do prázdna, chorý neodpovedá na oslovenie, strata vedomia, niekedy uvedená hlasným výkrikom, svalové zášklby alebo nekontrolovaný odchod moču a stolice, väčšinou s následným pocitom veľkej únavy.

Liečba epilepsie

Pacienti, ktorí užívajú lieky proti epilepsii (tzv. antiepileptiká), nesmú za žiadnych okolností liečbu prerušiť alebo znížiť dávky bez odporúčania lekára. Doplnky pre liečbu epilepsie tu uvedené, nie sú náhradou za predpísané lieky. Majú iba napraviť nedostatok niektorých dôležitých látok, ktorý môže prispievať k vzniku záchvatu alebo pomôcť zvládať záchvaty dostavujúce sa napriek príslušnej liečbe. Doplnky môžu umožniť lekárovi znížiť dávku antiepileptických liekov, ktoré majú často nepríjemné vedľajšie účinky.

Primerané množstvo B vitamínov, najmä vitamínu B6 a kyseliny listovej, je veľmi dôležité, pretože tieto vitamíny sa zúčastňujú na tvorbe mozgových chemických látok (neurotransmiterov), ktoré prenášajú nervové vzruchy. Najvhodnejšie je užívať celý komplex vitamínu B, pretože tieto vitamíny účinkujú najlepšie spoločne.

Ostatné látky chrániace zdravie nervov a mozgu sú vápnik, horčík, mangán, zinok a selén. Dostatočné množstvo stopových prvkov v dobrej kvalite býva obsiahnuté v niektorých multivitamínových a multiminerálnych prípravkoch.

Bylina kava (piepor opojný) síce priamo nezabraňuje epileptickým záchvatom, ale môže byť užitočná tým, že znižuje pocity stresu a úzkosti, ktoré tieto záchvaty môžu vyvolať. Rovnako valeriána má upokojujúci účinok na nervový systém. Zdá sa, že nízka hladina kyseliny gama-aminomaslovej v mozgu (GABA) súvisí so vznikom záchvatov a valeriána, rovnako ako aminokyselina taurín, zvyšuje jej hladinu.

Doporučené dávkovanie doplnkov pri epilepsii

  • vitamín B komplex jedna tableta alebo kapsula pri jedle každé ráno
  • vápnik / horčík 500 mg vápnika a 250 mg horčíka dvakrát denne pri jedle
  • kava 250 mg výťažku dvakrát denne
  • valeriána 300 mg výťažku raz alebo dvakrát denne
  • mangán 20 mg denne
  • taurín 500 mg L-taurínu trikrát denne nalačno

Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Kedy vyhľadať lekára

Lekára vyhľadajte ak máte nejaké prejavy epilepsie alebo pri prvom záchvate. Pri ďalších záchvatoch je však okamžitá kontrola nutná len v prípade, keď došlo k zraneniu alebo nasledujú rýchlo po sebe.

Epilepsia – zaujímavosti a rady

Nepokúšajte sa nikdy nejako obmedzovať osobu, ktorá má epileptický záchvat alebo jej dávať do úst kolík či niečo podobné, aby si nepohrýzla jazyk, môže to spôsobiť závažné poranenie postihnutej osobe, ale i vám, keď vás pohryzie. Namiesto toho sa snažte zmierniť pád postihnutého na zem a odstráňte z okolia všetky ostré predmety. Po skončení záchvatu prevráťte postihnutého do polohy na boku, aby nedošlo k zapadnutiu jazyka.

V Anglicku trpí najrôznejšími formami epilepsie asi 420 000 ľudí – to znamená jeden zo 130 obyvateľov. Epilepsia je tak druhé najrozšírenejšie nervové ochorenia v krajine hneď po migréne.

Veľa odpočívajte – únava môže zvyšovať náchylnosť k záchvatom. Vyhýbajte sa alkoholu, ktorý môže rušiť účinky antiepileptík a prispievať tak k vzniku záchvatu.