Syndróm karpálneho tuneluAk vás prebudí v noci bolesť v zápästí alebo ak budete pri riadení cítiť v ruke bolesť ako bodanie ihličiek, máte pravdepodobne syndróm karpálneho tunela. Je to ochorenie modernej doby, známe od roku 1880. Kosti a väzy v zápästí (lekársky názov corpus z gréckeho Karpos) tvorí cestu, nazývanú „karpálny tunel“. Ako presne sa syndróm karpálneho tunela prejavuje, aké sú príčiny jeho vzniku a ako ho účinne liečiť?

Týmto tunelom prechádza nerv (lat. Nervus medianus), ktorý riadi citlivosť a pohyblivosť celej ruky a ovláda šľachy a svaly spájajúce ruku s pažou a predlaktím. Tunel môže byť zúžený kostnou ostrohou, dislokáciou, opuchom väzov alebo šliach a výpotkom.

Ak dôjde pri zúžení k stlačeniu nervu, vznikajú bolesti, slabosť a znížená citlivosť vo všetkých prstoch. Príznaky sa môžu objavovať postupne alebo náhle; zvyčajne sú najväčšie bolesti v noci – 95 percent chorých sa budí bolesťou. Príznaky môžu trvať mesiace a vyžadujú sústavnú liečbu.

Príčiny syndrómu karpálneho tunela


Syndróm karpálneho tunela je zvyčajne tlakové poškodenie, vznikajúce stále sa opakujúcimi pohybmi ruky a prstov. Preťažovaním rúk – napríklad písaním na stroji, práce na montážnom páse alebo hraním na hudobné nástroje – môžu vyvolať zápal väzov a šliach vnútri zápästia, ktoré opuchnú a stlačia prechádzajúci nerv.

Hormonálne zmeny sprevádzajúce užívanie antikoncepcie, tehotenstvo alebo prechod môžu byť príčinou zadržiavania tekutín, ktoré často vyprovokujú a zhoršujú príznaky tejto choroby. Syndróm karpálneho tunela preto postihuje trikrát častejšie ženy ako mužov a je častejší u žien s nadváhou vo veku 30 až 60 rokov a u tehotných žien. Poranenie zápästia alebo niektoré celkové ochorenia ako cukrovka, hypotyreóza, Raynadova choroba alebo reumatoidná artritída môžu tiež vyvolať tieto príznaky.

Príznaky syndrómu karpálneho tunela

Syndróm karpálneho tunela sprevádza zníženie citlivosti alebo brnenie v palci a prvých troch prstoch postihnutej ruky. Vystreľujúce bolesti v zápästí, ktoré môžu vyžarovať do ramien a do zátylku, slabosť v ruke, ťažkosti pri držaní a zdvíhaní predmetov. Pocity opuchnutých prstov, aj keď opuch nie je viditeľný.

Liečba syndrómu karpálneho tunela

Niektoré štúdia naznačujú, že nedostatok vitamín B6 (pyridoxínu) zvyšuje vnímavosť k bolestiam a zníženej citlivosti syndrómu karpálneho tunela.

Vitamín B6 je dôležitý na udržiavanie zdravého nervového tkaniva tým, že zmierňuje zápalové prejavy a upravuje krvný obeh.

Takisto zvyšuje tvorbu látky nazývanej GABA (gama-aminomaslová kyselina), ktorá pomáha zvládať pocity bolesti. Ak nespozorujete žiadne zlepšenie po užívaní vitamínu B6 po dvoch až troch týždňoch, skúste užívať rovnakú dávku pyridoxal-5-fosfátu (P-5-P). Je to látka, ktorú telo produkuje rozštiepením vitamínu B6. U niektorých ľudí táto látka ďaleko účinnejšie zmierňuje príznaky.

Spolu s vitamínom B6 je veľmi účinným protizápalovým, bolesť potlačujúcim liekom bromelín, enzým obsiahnutý v ananáse. V kombinácii s vitamínom B6 pôsobí lepšie než podávanie každého lieku zvlášť. Kurkuma, príbuzná zázvoru, takisto zmierňuje opuchy; obsahuje žltý pigment kurkumím s protizápalovými vlastnosťami. Ak užívate kurkumu s bromelínom, účinok sa znásobí. Kurkuma je drahá, ale je bezpečná aj pri dlhodobom užívaní. Po ústupe príznakov môžete znížiť dávku na polovicu.

Čo je vhodné používať na Syndróm karpálneho tunela

  • Vitamín B6 50 mg trikrát denne do vymiznutia príznakov (užívanie 200 mg denne po dlhú dobu môže spôsobiť poškodenie nervov, neprekračujte preto odporúčanú dávku)
  • Bromelín 1000 mg dvakrát denne počas akútnej fázy, pri ústupe príznakov znížte na 50 mg dvakrát denne (ak užívate antikoagulačné lieky, poraďte sa s lekárom, užívajte medzi jedlami)
  • Kurkuma 400 mg trikrát denne (najlepšie užívať v kombinácii s bromelínom)

Kedy navštíviť lekára so Syndrómom karpálneho tunela

Keď máte stuhnuté a bolestivé prsty – môže ísť o artritídu. Keď prestanete byť schopní vykonávať svoju každodennú prácu. Keď necitlivosť a bolesť pretrváva napriek liečbe potravinovými doplnkami; budete možno potrebovať miestnú injekciu steroidných hormónov alebo menšiu operáciu k zmierneniu tlaku na poškodený nerv. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Zaujímavosti a rady o Syndróme karpálneho tunela

Soľ podporuje zadržiavanie vody, ktorá prispieva k vzniku opuchu a zhoršuje príznaky syndrómu karpálneho tunela. Obmedzenie soli v potrave môže priniesť úľavu. V osemtýždňovom štúdiu na Pensylvánskej univerzite sa zistilo, že strečingové cviky jogy sú v zmierňovaní bolesti karpálneho tunela oveľa účinnejšie než prikladanie dlahy na zápästie.

Vitamín B6 môže zmierniť bolesť spojenú s dráždením nervov pri syndróme karpálneho tunela.

Ak vykonávate opakovanú činnosť rukami, častejšie ju prerušte (napríklad pletenie alebo písanie na stroji). Aspoň raz za hodinu ohýbajte prsty a pretrepte ruky. Keď sa bolesť objaví, prikladajte si na zápästie ľad. Môžete použiť napríklad sáčok mrazeného hrášku a pod. Obklady prikladajte každú hodinu na 10 minút, aby sa zmiernila bolesť aj zápal. Kedykoľvek si ľahnete, podložte si zápästie vankúšikom.