vitamin-b3Závažný nedostatok tohto vitamínu B sa prejavuje ťažkým ochorením – pellagra. Vitamín B3 sa používa na prevenciu a liečbu depresií, kĺbových ochorení a mnohých ďalších chorôb. Jeho chemická štruktúra je podobná štruktúre aminokyseliny tryptofánu obsiahnutého vo vajciach, mäse a hydine. Telo je schopné si vyrobiť asi polovicu potrebného množstva vitamínu B3 chemickou premenou tryptofánu. Zvyšok musí organizmus získať priamo z potravy alebo z potravinových doplnkov.

Iné názvy: Niacín, kyselina nikotínová

Rozpustnosť vitamínu: vo vode

Funkcia vitamínu B3


Vitamín B3 je potrebný na uvoľňovanie energie zo sacharidov, zúčastňuje sa aj riadenia hladiny krvného cukru, udržiavania zdravej kože, správnej funkcie nervového systému a zažívacieho traktu.

Účinky vitamínu B3

Kyselina nikotínová má pri artritíde a osteoporóze protizápalový účinok a prispieva k hojeniu poškodených kĺbových chrupaviek. Vitamín B3 pomáha uchovávať zdravý mozog, nervové bunky a môže zmierňovať depresie, úzkostné stavy a nespavosť. Vysoké dávky niacínu môžu zvrátiť vývoj cukrovky I. typu, ktorá sa objavuje najčastejšie do tridsiateho roku života, musí však byť podaný včas. O túto liečbu sa môže pokúsiť iba lekár.

Nedostatok vitamínu B3

Mierny nedostatok niacínu sa prejaví škvrnami na podráždenej koži, stratou chuti do jedla, poruchami trávenia a slabosťou. Závažný nedostatok niacínu sa prejavuje vyčerpávajúcim ochorením, pellagrou. K príznakom tohto ochorenia patrí vyrážka na miestach kože vystavených slnečnému žiareniu, vracanie, jasne červený jazyk, únava a strata pamäti.

Nadbytok vitamínu B3

Potrebné denné množstvo niacínu je 16 mg pre mužov aj pre ženy. Pri účinnej liečbe rôznych ochorení sú potrebné oveľa vyššie dávky, tieto dávky však musia byť podávané pod lekárskou kontrolou. Než začnete užívať niacín, poraďte sa s lekárom, či netrpíte niektorou z nasledujúcich chorôb: cukrovkou, nízkym krvným tlakom, krvácavými prejavmi, glaukómom, dnou, ochorením pečene, žalúdočnými vredmi. Všetky tieto choroby sa môžu po niacíne zhoršiť. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Zdroje vitamínu B3

Vitamín B3 je obsiahnutý v potrave bohatej na bielkoviny, teda v hovädzom a kuracom mäse, rybách a orechových jadrách. Niektoré druhy chleba a niektoré druhy cestovín a obilnín sú obohacované niacínom pri výrobe.

Takisto vajcia, mlieko a mliečne výrobky sú dobrým alternatívnym zdrojom niacínu, ale koncentrácia tejto látky je v nich len veľmi nízka. Niektorí ľudia získavajú svoju dennú dávku niacínu z obohatených raňajkových cereálií.

Užívanie vitamínu B3

Pri úzkostných stavoch a depresii užívajte 50 mg niacínu denne, táto dávka je zvyčajne súčasťou vitamínu B komplex. Pri nespavosti užívajte 500 mg trikrát denne. Pri kĺbových problémoch užívajte 500 mg trikrát denne, tieto dávky však musia byť podávané pod lekárskou kontrolou.

Niacín berte radšej pri jedle, aby sa znížila možnosť žalúdočnej nevoľnosti, najmä pri vyšších dávkach. Ak užívate lieky na zníženie hladiny cholesterolu, neužívajte niacín v žiadnej forme.

Zaujímavosti a rady

Dbajte na to, aby ste kupovali niacín vo forme nikotínamidu. Iné formy môžu ovplyvňovať krvný obeh. Niacín vo forme kyseliny nikotínovej sa má užívať len na lekárske odporúčanie. Nikotínová kyselina, predpisovaná často pre svoj účinok na zvýšenie „prospešného“ cholesterolu, súčasne znižuje „škodlivý“ cholesterol a triglyceridy a jeho vedľajší účinok rozširuje cievy, zvlášť na povrchu tela. To vyvoláva návaly tepla a sčervenanie kože, svrbenie a niekedy až mdloby ako dôsledok odvedenia krvi od srdca.