Krvný tlak je dôležitým faktorom ovplyvňujúcim naše zdravie. Naše srdce sa stiahne a roztiahne asi 60 až 80 krát za minútu. Pritom vysáva krv z ciev vedúcich do srdca a súčasne ju vháňa do tepien, ktoré vedú zo srdca von. Rozvetvujúce sa tepny kladú prúdeniu krvi znateľný odpor. Nízky krvný tlak, aké sú jeho príčiny a prejavy a ako ho liečiť?
Krv nimi môže pretekať len pod značným tlakom, preto musí v tepnách stále existovať určitý krvný tlak. Krvný tlak má vždy svoju hodnotu. Nízky krvný tlak, tzv. hypotenzia, nastáva vtedy, ak sú jeho hodnoty pod 115/75 mm Hg.
Príčiny nízkeho krvného tlaku
Príčiny nízkeho tlaku nie sú vždy jednoznačné. Faktorov, ktoré spôsobujú pokles krvného tlaku je totiž pomerne veľa. Môžu existovať vrodené dispozície k nízkemu tlaku, ku ktorým sú častejšie náchylné ženy. Niekedy je nízky krvný tlak vyvolaný liekmi alebo ťažkým ochorením, napr. cukrovkou, Parkinsonovou chorobou, atď. K tzv. ortostatickej hypotenzii dochádza len pri vzpriamení polohy. Je úplne nezávažná, väčšinou u mladých dievčat. Ďalej sa stretávame s chronickým znížením krvného tlaku, ktorého následkom je porucha regulačného mechanizmu, ktorý riadi krvný tlak.
K poklesu môže dôjsť aj pri predávkovaní liekmi na hypertenziu (vysoký krvný tlak). Najzávažnejším variantom príčiny poklesu krvného tlaku je šokový stav, a to napr. pri rozsiahlej strate krvi, pri popáleninách, ťažkej dehydratácii, pri infarkte myokardu, pri a alebo závažnej prudko prebiehajúcej infekcii. Tieto situácie vedúce k poklesu tlaku závažne ohrozujú ľudské zdravie.
Príznaky nízkeho krvného tlaku
Ľudia s nízkym krvným tlakom sú väčšinou mladí, chudí a vysokí. Často sa sťažujú na studené ruky a nohy (zimomravosť), bolesti hlavy a pri prudkom vstaní potom majú závraty a zatmenie pred očami. Zvyčajne trpia pocitom únavy, ktorý vyvoláva spavosť a nepotlačiteľné zívanie. Zle sa koncentrujú. U citlivejších osôb dochádza k občasnému omdlievaniu.
Liečba nízkeho krvného tlaku
Základom liečby nízkeho krvného tlaku je úprava dávkovania lieku na hypertenziu, ak pacient takéto lieky užíva. Ak nie, tak sa odporúča iba zlepšiť pitný režim, zvýšiť príjem sodíka v potrave, zlepšenie fyzickej kondície pravidelným cvičením alebo aspoň rýchlejšou chôdzou. U komplikovanejších prípadoch je vhodné užívanie odporúčaných liekov. Medzi vhodné potravinové doplnky patrí sodík (ako súčasť kuchynskej soli), vitamín C a sladké drievko.
Kedy vyhľadať lekára
Mierna hypotenzia nie je dôvodom na znepokojenie. Ak sa však nízky krvný tlak strieda s fázami veľmi vysokého tlaku a ak je závrat pri prudkom vstavaní sprevádzaný poruchami srdcového rytmu a značným spomalením srdcovej frekvencie, je na čase navštíviť odborníka.
Nízky krvný tlak – zaujímavosti a rady
Ľudia trpiaci nízkym tlakom by mali dodržiavať pravidelný pitný režim, aby sa objem ich krvi udržal na vysokej úrovni. Najvhodnejšou tekutinou je potom minerálna voda. Odporúča sa pomalé vstávanie, ľahké vyvýšenie podhlavníka pri spánku, zdravý životný štýl. Ľahká strava uľahčuje aj prácu systému srdca a krvného obehu – stabilizuje krvný obeh.
Vedeli ste, že ľudia s nízkym krvným tlakom žijú dlhšie? Vedci z univerzity v Oxforde prišli na to, že ľudia s hodnotami 115/75 mm Hg majú najmenšie riziko infarktu a mozgových príhod.