vitamin-b2Vitamín B2 pôsobí proti migréne, v prevencii katarakty (šedého zákalu) a pomáha pri hojení kože. Vitamín B2 je vitamín skupiny B, ktorý sa podieľa na premene bielkovín, tukov a sacharidov na energiu potrebnú pre organizmus.

Jeho nedostatočný príjem sprevádza často nedostatok ostatných vitamínov skupiny B, ktorý je častý u ľudí pokročilého veku a u alkoholikov. Vitamín B2 je možné užívať ako samostatný potravinový doplnok spolu s ostatnými vitamínmi B komplexu alebo ako súčasť mutivitamínových prípravkov.

Iné názvy: Riboflavín

Rozpustnosť vitamínu: vo vode

Funkcia vitamínu B2


Riboflavín hrá životne dôležitú úlohu pri tvorbe hormónu štítnej žľazy, ktorý urýchľuje metabolizmus a pomáha zaisťovať energetické potreby všetkých telesných orgánov. Riboflavín tiež podporuje tvorbu imunitných buniek nevyhnutných v boji s infekciou a v spojení so železom sa zúčastňuje tvorby červených krviniek, ktoré prenášajú kyslík z krvi ku všetkým bunkám organizmu. Premieňa aj vitamín B6 a niacín na aktívnu formu, aby mohli plniť svoju funkciu.

Riboflavín vytvára látky podporujúce antioxidanty (napríklad vitamín E) v ochrane buniek pred poškodením voľnými radikálmi – vysoko reaktívnymi molekulami kyslíka. Je tiež nevyhnutný pre zachovanie a hojenie tkanív, zvlášť po úrazoch, chirurgických výkonoch a spáleninách. Riboflavín sa takisto podieľa na udržiavaní dobrej funkcie očí a centrálnych a periférnych nervov.

Účinky vitamínu B2

Tým, že vitamín B2 zvyšuje antioxidačné účinky chráni telesné tkanivá, predovšetkým tkanivo očnej šošovky. Preto je významný pri prevencii katarakty – sivého zákalu šošovky, ktorý spôsobuje úbytok až stratu zraku u ľudí vysokého veku.

Riboflavín je tiež cenný pre svoju schopnosť znižovať frekvenciu a závažnosť migrény, ale aj pri liečení kožných chorôb.

V kombinácii s ostatnými vitamínmi skupiny B, zvlášť s vitamínom B6 a niacínom, môže byť prospešný pri nervových a iných ochoreniach, napríklad pri Alzheimerovej chorobe, poruchách citlivosti, epilepsii, roztrúsenej skleróze, úzkostných stavov, strese a pri chronickej únave.

Nedostatok vitamínu B2

K základným prejavom nedostatku vitamínu B2 patria boľavé ústne kútiky a zvýšená citlivosť na slnečné žiarenie so slzením, pálením a svrbením očí. Koža okolo nosa a ušných lalôčikov sa môže olupovať, niekedy sa objavia aj kožné vyrážky v slabinách. Môže sa vyskytnúť aj chudokrvnosť sprevádzaná zvýšenou únavou.

Nadbytok vitamínu B2

Nadbytok riboflavínu nie je nebezpečný, pretože sa jeho prebytky vylučujú von z tela močom.

Zdroje vitamínu B2

Riboflavín obsahujú prírodné zdroje ako mlieko, syr, jogurt, pečeň, hovädzie mäso, ryby, celozrnný chlieb, obilniny, vajcia a huby.

Užívanie vitamínu B2

Odporúčané denné množstvo riboflavínu je 1,5 mg pre mužov aj pre ženy. Uvedené množstvo zvyčajne stačí aby v tele nebol nedostatok tohto vitamínu, pri určitých chorobách však bývajú podávané dávky vyššie. Na prevenciu katarakty užívajte 25 mg denne. Pri migréne sú dávky až 200 mg denne.

Ak užívate hormonálnu antikoncepciu, antibiotiká alebo psychiatrické lieky, ktoré môžu ovplyvniť spotrebu riboflavínu, poraďte sa o užívaní tohto vitamínu so svojím lekárom. Riboflavín neužívajte spoločne s alkoholom, ktorý znižuje jeho vstrebávanie.

Zaujímavosti a rady

Väčšina ľudí získava asi polovicu svojej potreby riboflavínu z mlieka a iných mliečnych výrobkov. Mlieko ponechané na slnku v priehľadnom pohári stráca za niekoľko hodín tri štvrtiny riboflavínu, pretože tento vitamín je mimoriadne citlivý na slnečné žiarenie. Je to tiež jeden z dôvodov, prečo sa teraz mlieko dodáva v papierových obaloch. Dobre vyvážená diéta je obzvlášť dôležitá u ľudí vyššieho veku, pretože mnohí mávajú vážny nedostatok riboflavínu ako aj ostatných vitamínov skupiny B.

Podľa súčasnej európskej štúdie bol u 55 pacient ľudí, ktorí trpeli dvoma až ôsmimi záchvatmi migrény mesačne, podávaný riboflavín v dávke 400 mg denne. Po troch mesiacoch mali chorí v priemere o 37 percent menej záchvatov, čo je stav, ktorý je zvyčajne možné dosiahnuť len pri užívaní liekov proti migréne. Výhodou je, že riboflavín má oveľa menej vedľajších účinkov ako klasické lieky.

Vitamín B2
5 (99.23%) 26 hodnotení

Ďalšie odporúčané články:

Parkinsonova choroba Parkinsonova choroba aké sú príčiny jej vzniku, ako presne sa prejavuje a môžeme túto chorobu nejako účinne liečiť? Zatiaľ toto pomaly postupujúce moz...
Vitamín B9 Vitamín B9 je nevyhnutný pre telesné funkcie, ktoré vyžadujú bunkové delenie. Zvlášť dôležitý je pre vývoj plodu a pomáha pri tvorbe kľúčových chemick...
Slnečné spáleniny Partie tenisu alebo poležanie pri rybníku alebo pri mori môže mať nielen príjemné, ale aj nepríjemné následky - slnečné spáleniny. Niektoré liečivé do...
Ateroskleróza Spôsob života a stratégia výživy vám pomôžu vyhnúť sa mnohým chorobám, platí to predovšetkým pre niektoré srdcové ochorenia. Súčasný výskum potvrdzuje...
Púpava lekárska Listy a korene púpavy lekárskej sú bohatým zdrojom vitamínov a minerálov. Táto rastlina obsahuje aktívne zložky, ktoré sú obzvlášť užitočné v liečení ...
Kŕčové žily Zdravé žily majú chlopne, ktoré umožňujú prúdenie krvi len jedným smerom a zabraňujú spätnému toku. Ak tieto chlopne zoslabnú a úplne sa nedovierajú, ...
Predmenštruačný syndróm Mnoho žien pozná príliš dôverne ťažkostí ktoré tento syndróm spôsobujú. Postihuje fyzickú a psychickú zložku a diagnostikuje sa len veľmi ťažko; snáď ...
Selén V súčasnej dobe získal selén dôležité miesto ako možná účinná zbraň proti rakovine. Mnohí vedci sa domnievajú, že by mohol byť jednou z najdôležitejší...