ušné šelesty-účinkyTrvalé pískanie, hučanie, zvonenie alebo šumenie v jednom alebo oboch ušiach postihuje v určitom období života jedného zo šiestich dospelých. Zatiaľ neexistuje jednoznačná liečba ušných šelestov, ale vitamíny aj liečivé byliny môžu pomôcť zlepšiť krvný obeh a nervové funkcie v mozgu aj v ušiach.

Lekársky názov tohto trvalého hluku v ušiach je tinnitus; pochádza z latinčiny a znamená “zvonenie”. V 99 percentách prípadov tento stav nebráni dennej činnosti postihnutého. Len tretina z nich vyhľadá lekársku pomoc. U niektorých ľudí (väčšinou vo veku nad 60 rokov) môže byť tento problém ušiam tak neodbytný a nepríjemný, že narušuje spánok a vedie k depresiám a úzkostiam. Niekedy býva sprevádzaný úbytkom sluchu.

Príčiny vzniku ušných šelestov


Mnoho prípadov ušných šelestov vzniká v spojitosti s mnohoročným pobytom na hlučných pracoviskách (skúšobne motorov, rocková hudba, hlučné stroje) alebo s jednorazovým treskom (napr. výstrel). Dôjde pri tom k poškodeniu zmyslových vláskových buniek vo vnútornom uchu.

K ďalším príčinám patrí nahromadený ušný maz, stredoušné infekcie, nadmerné pitie alkoholu, obehové poruchy a vedľajšie účinky niektorých liekov, napríklad antibiotík. Podľa súčasného výskumu nemusí byť tinnitus pravdepodobne tiež prejavom zlej nervovej funkcie mozgu, nielen ušným postihnutím.

Príznaky ušných šelestov

Ušné šelesty sprevádza trvalé znenie, pískanie alebo hučanie v jednom alebo oboch ušiach. Poruchy spánku, úzkosť alebo strach. V niektorých prípadoch úbytok až strata sluchu.

Liečba ušných šelestov

V niektorých chronických prípadoch, kde nie je možné nájsť príčinu ochorenia, môžu byť účinné potravinové doplnky. Uvádzané doplnky možno bezpečne užívať spoločne a dlhodobo, aj keď priaznivý účinok sa dá niekedy pozorovať už za mesiac.

Pretože zlý krvný obeh v určitých častiach mozgu môže ovplyvňovať aj vnútorné ucho a byť príčinou ušného šelestu, môže priniesť úľavu ginko dvojlaločné (gingko biloba).

Priaznivé účinky sa však môžu prejaviť až po týždňoch alebo mesiacoch. Krvný obeh môže tiež zlepšiť cesnakový koncentrát užívaný samostatne alebo s ginkom. Ďalšie doplnky zlepšujú činnosť nervov vrátane nervov vnútorného ucha.

Vitamín B6 má priaznivé účinky na nervovú činnosť rovnako ako vitamín B12, ktorý telo využíva k tvorbe myelínu, tukovej substancie tvoriacej obaly nervov a umožňujúc ich správnu funkciu. (Vitamín B12 sa musí užívať spoločne s kyselinou listovou, aby sa zabránilo nedostatku oboch týchto vitamínov B). Ak sa neupravia vaše ťažkosti po troch mesiacoch, prestaňte všetky tieto vitamíny B užívať.

Horčík zohráva tiež dôležitú úlohu v udržiavaní správnej funkcie nervov a sluchového aparátu. Nízke hodnoty horčíka môžu byť príčinou konštrukcie (zužovaniu) krvných ciev a tým aj zníženiu mozgového krvného obehu.

K ušným šelestom by mohol prispievať aj nedostatok zinku, pretože vo vnútornom uchu je jeho koncentrácia vyššia ako kdekoľvek inde v tele. Jeho nepatrný nedostatok môže zhoršovať straty sluchu spojené s vekom. Zinok užívajte s prípravkami, ktoré obsahujú aj meď.

Fytoterapeuti používajú na liečenie ušných šelestov niektoré liečivé rastliny, aj keď ich účinnosť nebola overená klinickými skúškami. V závislosti na príčine je možné použiť jednu alebo viac z uvedených liečiviek: ploštičník, kajenské korenie, echinaceu, Rimbabu alebo hloh (pre úpravu obehu a funkcie nervov), kôru vŕby bielej alebo voduľku (ako protizápalové lieky).

Čo je vhodné užívať na ušné šelesty

  • Ginko dvojlaločné (gingko biloba) 40 mg výťažku trikrát denne
  • Cesnak 400 až 600 mg koncentrátu štyrikrát denne pri jedle
  • Vitamín B6 50 mg jedenkrát denne (ak užívate B komplex, nie je nutný)
  • Vitamín B12 1000 mcg spolu s 400 mcg kyseliny listovej denne (užívajte v sublingválnych tabletách, lepšie sa vstrebávajú)
  • Horčík 300 mg dvakrát denne (užívajte pri jedle, ak sa objaví hnačka, znížte dávku)
  • Zinok 30 mg denne (ak užívate zinok dlhšie ako mesiac, pridajte 2 mg medi)

Kedy navštíviť lekára s ušnými šelestami

Ak cítite neobvyklý, nepoľavujúci šelest v jednom alebo oboch ušiach, ktorý ruší vašu aktivitu a spánok. Ak je zvonenie sprevádzané zníženou citlivosťou v tvári, závratmi, nevoľnosťou či stratou rovnováhy. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Zaujímavosti a rady o ušných šelestoch

Acylpyrín môže vyvolať zvonenie v ušiach, najmä ak je predávkovaný. Ak trpíte šelestmi v ušiach, neužívajte ho. Ušné šelesty začínajú často izolovanými epizódami a s pribúdajúcim vekom sa stávajú trvalé; niekedy sa tomu hovorí “počúvať, ako sa za chrbtom blíži staroba”.

Progresiu môžu často spomaliť potravinové doplnky. Nadmerne silný hluk je jedným z dôležitých faktorov vznikov tinnitu. Aby ste zabránili ďalším škodám, užívajte chrániče sluchu, najmä pri práci v hlučnom prostredí, pri streľbe a pod.

Ginko dvojlaločné zlepšuje krvný obeh a môže pomôcť ťažké ušné šelesty zmierniť.

Obmedzte kofeín, alkohol, nikotín a acylpyrín – môžu vyvolávať zvonenie v ušiach. Informujte sa u odborného lekára o prístrojoch na zastretie ušných šelestov. Nízkofrekvenčný biely šum, napríklad televízia alebo rozhlas, môže tiež pomôcť pri ušných šelestoch. Cvičte, aby sa vám upravil krvný obeh, niekedy sa tým podarí zmierniť príznaky. Uvažujete o akupunktúre – niekedy dokáže šelesty zmierniť.

Ušné šelesty
4.9 (97.69%) 26 hodnotení

Ďalšie odporúčané články:

Vysoký cholesterol Vysoký cholesterol v krvi zvyšuje riziko srdcového infarktu a pravdepodobne aj mŕtvice. Zmena stravovacích návykov, vitamín C a E a niektoré rastlinné...
Serenoa plazivá (saw palmetto) Serenoa repens (serenoa plazivá alebo Saw Palmetto) je malá plazivá palma, rastie divoko v južných štátoch USA. Americkí indiáni jedli listy tejto mal...
Impotencia Každý štvrtý muž nad 50 rokov máva problémy s erekciou, rovnaká nedostatočnosť však postihuje i mnoho mladších mužov. Vo väčšine prípadoch je príčina ...
Bodnutie hmyzom Ak idete za krásneho letného dňa na prechádzku alebo si vonku urobíte piknik, často za to zaplatíte bodnutím alebo uhryznutím hmyzom. Našťastie nám pr...
Nízky krvný tlak (hypotenzia) Krvný tlak je dôležitým faktorom ovplyvňujúcim naše zdravie. Naše srdce sa stiahne a roztiahne asi 60 až 80 krát za minútu. Pritom vysáva krv z ciev v...
Roztrúsená skleróza Roztrúsená skleróza môže spôsobiť únavu, poruchy videnia a poruchy hybnosti u ľudí predtým úplne zdravých. Klasické lieky príliš nepomáhajú, preto sa ...
Gynekologický výtok Mnoho žien zažíva nepríjemné pocity svrbenia a pálenia v oblasti pošvy. Ide o gynekologické výtoky často mliečnobieleho, žltého alebo zeleného sfarben...
Anémia (chudokrvnosť) Ste bledí? Cítite sa unavení? Vyšetrenie krvi vám povie, či to zavinila chudokrvnosť (anémia). Ak áno, môže byť spôsobená nedostatkom železa alebo má ...